Upadło biuro podróży. Właściciel usłyszał zarzuty

Upadło biuro podróży

Właściciel krakowskiego biura Excalibur Tours, które organizowało pechową szkolną wycieczkę do Paryża, usłyszał dzisiaj dwa zarzuty oszustwa - działania na szkodę uczestników wycieczki i przewoźnika. 35-osobowa grupa krakowskich uczniów miała spędzić osiem dni w stolicy Francji, jednak już po dwóch dniach musiała wracać do kraju. Organizator nie opłacił pełnego pobytu, pieniądze nie dotarły również do firmy przewozowej, a sam ogłosił upadłość.

sxc.hu

W sobotę na policję zgłosił się jeden z rodziców uczniów, który złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia oszustwa. W niedzielę wpłynęło kolejne od dyrektor placówki szkolnej. Policjanci rozpoczęli czynności procesowe.

Właściciel usłyszał zarzuty

Po wpłynięciu zawiadomień policjanci udali się do siedziby biura, celem zabezpieczenia dokumentacji. Przy próbie zaplombowania drzwi, z pomieszczeń wyszedł zamknięty wewnątrz jeden z właścicieli biura. 58-letni mężczyzna został aresztowany. Dzisiaj usłyszał dwa zarzuty oszustwa. Pierwszy z nich dotyczy działania na szkodę uczestników wycieczki a drugi działania na szkodę przewoźnika. Jutro zostanie doprowadzony do prokuratury.

Po dwóch dniach z powrotem w kraju

Grupa 35 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Krakowie wraz z trzema opiekunkami w poniedziałek po południu wróciła do kraju.

Uczniowie wyjechali w piątek na ośmiodniowe wakacje do Paryża. Podróż zorganizowało biuro Excalibur Tours z Krakowa. Tuż po wysłaniu wycieczki, ogłosiło upadłość.

W sobotę, zgodnie z planem, wycieczka dotarła do stolicy Francji. I właśnie tam zaczęły się kłopoty, o których uczestnicy poinformowali redakcję Kontaktu 24.

Biuro nie opłaciło hotelu, ani przewoźnika

"W hotelu okazało się, że organizator nie opłacił pełnego pobytu - dotarła tylko zaliczka" - relacjonowała pani Natalia, pilot wycieczki. Jak dodała, pieniądze nie dotarły również do firmy przewozowej, do której należy autokar wożący uczniów. Z rozmowy z właścicielem biura kobieta dowiedziała się, że pieniędzy nie będzie, bo Excalibur Tours ogłasza upadłość.

Wpłacona przez organizatora zaliczka wystarczyła na szczęście, by uczniowie spędzili w hotelu noc z soboty na niedzielę. Rano pojechali jeszcze zwiedzić podparyski Disneyland.

Co mają robić klienci?

W niedzielę po południu na stronie Urzędu Marszałkowskiego pojawiła się oficjalna informacja o ogłoszeniu przez biuro upadłości. "Informujemy, iż w dniu dzisiejszym tj. 20.05.2012 r. do Marszałka Województwa Małopolskiego została zgłoszona upadłość przez firmę EXCALIBUR TOURS Kazimierz Siudak (...) posiadającą gwarancję ubezpieczeniową w związku z działalnością wykonywaną przez organizatora turystyki w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., z siedzibą w Warszawie, ul. Przyokopowa 31" - czytamy w oświadczeniu.

Jak poinformowano, środki z gwarancji ubezpieczeniowej zostaną przeznaczone na pokrycie roszczeń z tytułu zawartych umów na organizację imprez turystycznych, które nie zostały zrealizowane. Wszyscy klienci powinni kontaktować się z Departamentem Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - ul. Wrocławska 53, IIIp, Kraków, tel. (0 12) 379 60 29 lub 379 60 28, fax. (0 12) 379 60 01, e-mail: turystyka@malopolska.mw.gov.pl. Więcej informacji o dokumentach niezbędnych do przyjęcia zgłoszenia - na stronie urzędu

"To była dobrze prosperująca firma"

"Wcześniej nie było żadnych informacji o zamiarach ogłoszenia upadłości przez biuro podróży. Była to dobrze prosperująca firma, która istnieje na rynku od 1993 roku " - mówi pilotka. Co było powodem upadłości? Właściciel biura nie odbiera telefonu.

Rozczarowania sytuacją nie kryje Maria Kurcz, dyrektorka Zespołu Szkół Integracyjnych nr 4 w Krakowie, która sprawę zgłosiła na policję.

Autor: mmt,js//roody,tka,ja

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

18-latek z Krakowa został zatrzymany w związku z posiadaniem narkotyków. Policja przeszukała jego mieszkanie i znalazła więcej środków odurzających oraz nieustalone substancje chemiczne. Zostaną one przebadane w laboratorium.

Narkotyki i "nieznane substancje" w mieszkaniu 18-latka

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

W niedzielę w godzinach popołudniowych przy ul. Kościuszki w Katowicach doszło do pożaru mieszkania. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano z budynku mieszkańców. Policja zatrzymała w tej sprawie dwóch młodych mężczyzn. Informacje oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Źródło:
Kontakt 24

Zalane ulice, zerwane linie wysokiego napięcia, grad na ulicach - tak wyglądała Polska po burzach, które przetoczyły się przez kraj w sobotę. Strażacy byli wzywani do interwencji ponad 260 razy, a w województwie wielkopolskim jeden z funkcjonariuszy odniósł niegroźne obrażenia. Burzowe zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy również na Kontakt 24.

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Dwóch policjantów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w środę, w trakcie interwencji, użyli paralizatora. Zostali zwolnieni z policji, a sąd ich tymczasowo aresztował.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Kolbudach (województwo pomorskie). Dwie opiekunki prowadziły grupę dzieci w niedozwolonym miejscu przy jezdni, zamiast skorzystać z chodnika po drugiej stronie. Informacje, film oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Źródło:
tvn24.pl

Czwartek to dzień, w którym na polskim niebie dużo się dzieje. W województwie śląskim można było zaobserwować halo słoneczne.

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Z dużymi utrudnieniami mierzyli się kierowcy, którzy podróżowali w środę autostradą A2 w kierunku Świecka. Część autostrady była zablokowana z powodu pożaru dźwigu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvn24.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Autobus komunikacji miejskiej zderzył się z samochodem osobowym na skrzyżowaniu Piastowskiej z Barlickiego w Opolu. Pasażerka autobusu doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Źródło:
tvn24.pl

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dwa pożary na prywatnym, nieogrodzonym terenie w Świętochłowicach (woj. śląskie). Ogień został szybko opanowany. - Na wysypisku znajdują się śmieci w workach, odpady budowlane, gruz, styropian, tworzywa sztuczne - wymienia strażak, który był na miejscu i podejrzewa podpalenie. Kłęby dymu widać było w sąsiednich miastach.

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W centrum Częstochowy w zaparkowanym samochodzie jeden z przechodniów zauważył koziołka. Auto stało w słońcu, mężczyzna postanowił więc wybić szybę, by uratować zwierzę. Okazało się, że kierowca znalazł koziołka przy drodze i go zabrał. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone. Zajęli się nim pracownicy jednego ze schronisk. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

Źródło:
tvn24.pl

Na wewnętrznym parkingu przy ulicy Krasińskiego w Szczecinie doszło do pożaru dwóch aut osobowych. Samochody spaliły się całkowicie. Nie było osób poszkodowanych. Ogień gasił jeden zastęp straży pożarnej. Nagranie z pożaru otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje kobieta, która została potrącona przez samochód ciężarowy. 24-latka przechodziła przez przejście dla pieszych na ul. Sienkiewicza w Słupsku (woj. pomorskie). Zginęła na miejscu.

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

Źródło:
PAP