8 tysięcy lampionów rozświetliło ubiegłej nocy niebo nad Poznaniem. Wszystko z okazji Nocy Kupały, czyli najkrótszej nocy w roku. Internauci i Reporterzy 24 zasypali naszą redakcję zdjęciami i filmami z tego efektownego wydarzenia.
Poznaniacy zgromadzili się wczorajszym wieczorem w okolicach dwóch mostów: św. Rocha i Jordana. Impreza rozpoczęła się o godzinie 21.00. W niebo poleciało 8 tysięcy lampionów. Dodatkową atrakcją okazała się możliwość zapięcia kłódki symbolizującej miłość na moście Jordana.
Noc Kupały czyli Sobótka
Noc Kupały zwana też sobótką to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca. Obchodzone jest w najkrótszą noc w roku. Sobótka to święto ognia, wody, słońca, księżyca, płodności, a przede wszystkim miłości. Obchodzone było na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie i niektóre ludy ugrofińskie.
Była sobie dziewczyna...
Z nazwą święta wiąże się legenda, mówiąca o tym, jakoby sobótka była uroczystością ku czci pięknej dziewczyny o tym właśnie imieniu. Sobótka w bliżej nieokreślonym czasie zamieszkiwała ponoć bliżej nieokreśloną wioskę. Jej narzeczony, Sieciech, powróciwszy z wojny, miał swą wybrankę pojąć za żonę, jednak wioska została nagle zaatakowana przez hordy wroga. Podczas odpierania ataku Sobótka zginęła, trafiona w samo serce. Miało się to dziać właśnie w noc letniego przesilenia.
Jan Chrzciciel zwany Kupałą
Z kolei alternatywna nazwa Noc Kupały została wymyślona przez Chrześcijan między X a XI stuleciem. Kościół mimo usilnych starań nie mógł wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej sobótki, podjął więc próbę nacechowania święta obrzędowością chrześcijańską. I w ten sposób nadano sobótce patrona w osobie Jana Chrzciciela, zwanego Kupałą.
Autor: am//ja