tvnpix
Rekordowa cena tuńczyka na japońskiej aukcji , Foto: zachariaszpopiolek

Tuńczyk za blisko trzy miliony euro. Rekordowa cena na japońskiej aukcji

Ważący 278 kilogramów tuńczyk błękitnopłetwy został sprzedany w piątek na noworocznej aukcji w Tokio za 333,6 miliona jenów, czyli 2,7 miliona euro. Nabywcą jest Kiyoshi Kimura, właściciel znanej japońskiej sieci restauracji "Sushi Zanmai". Zdjęcie oraz nagranie z aukcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Noworoczna licytacja odbywała się po raz pierwszy nie na targu Tsukiji, gdzie aukcje prowadzone były od 1935 roku, ale na położonej 2 kilometry od tego miejsca sztucznej wyspie w dzielnicy Toyosu.

- To bardzo piękny okaz, znacznie droższy niż można było przewidzieć - ocenił nabywca, Kiyoshi Kimura, nazywany w Japonii "królem tuńczyków". Agencja AFP przypomina, że właściciel sieci "Sushi Zanmai" pobił rekord cenowy także w 2013 roku, gdy zaoferował najwyższą cenę: 155,4 mln jenów (1,2 mln euro) za ponad dwustukilogramową rybę.

Noworoczna aukcja morskiego przysmaku

Licytacje tuńczyków odbywają się w stolicy Japonii prawie codziennie, ale najwięcej emocji wzbudzają zawsze pierwsze aukcje w roku - w pierwszym dniu działalności targu po przerwie świątecznej. Nabywcy są wówczas gotowi wydać o wiele więcej niż zwykle. Spośród tuńczyków japońscy smakosze najbardziej cenią sobie właśnie tuńczyka błękitnopłetwego. Jest on najdroższą rybą na targu w Tokio.

Czytaj więcej na tvn24.pl

Autor: ads//plw Źródło: tvn24.pl