tvnpix
Trzej Królowie przeszli ulicami Polski, Foto: Reporterzy 24

Trzej Królowie przeszli ulicami Polski. Relacje Reporterów 24

Kolorowe stroje, egzotyczne zwierzęta, spektakle i pastorałki - tak w całym kraju świętowano święto Trzech Króli. Objawienie Pańskie, w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłony nowonarodzonemu Jezusowi. Zdjęcia i nagrania wielobarwnych orszaków otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

W Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami całej Polski uczestniczyło w tym roku ponad milion osób.

Kolorowym pochodom mędrców ze Wschodu nierzadko towarzyszyły również konie, a nawet wielbłądy. Odtwórcy królewskich ról nałożyli wielobarwne szaty, a kroczący ulicami miast nieśli transparenty i wyśpiewali uroczyste pieśni oraz pastorałki.

W Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku Królom towarzyszyli górale, a w Łodzi dołączyły do nich śnieżnobiałe anioły na szczudłach. - Było tłumnie i z humorem, mimo mroźnej aury - zapewnił Reporter 24.

Mieszkańcy Lęborka na Pomorzu oraz Starych Juch (Warmińsko-Mazurskie) uczestniczyli w spektaklu, podczas którego monarchowie złożyli swoje dary przed Dzieciątkiem, natomiast bydgoski orszak przeszedł ulicami miasta w towarzystwie dostojnego wielbłąda dwugarbnego.

Mędrcy ze Wschodu

Objawienie Pańskie, inaczej nazywane świętem Trzech Króli to w tradycji chrześcijańskiej dzień upamiętniający wydarzenia opisane w Ewangelii świętego Mateusza. Według księgi, trzej mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłony nowonarodzonemu Jezusowi, królowi żydowskiemu.

Zgodnie z tradycją, Kacper, Melchior i Baltazar byli przedstawicielami Europy, Azji oraz Afryki. Poza oddaniem czci, każdy z mędrców przekazał Dzieciątku również dary, który były mirra, kadzidło i złoto. Relikwie króli do dziś przechowywane są w niemieckiej Kolonii.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: est/ak

Komentarze (2)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
matiga

Z różnych przekazów wynika, że w wiekach średnich odbywały się takie popisy kuglarzy. Chciałbym wiedzieć co to ma wspólnego z wiarą?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   aleksanderj43

   no coz cala ta religia oparta na bajkach i naiwnych nie brakuje

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     • Udostępnij komentarz w:
     • Kopiuj
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.