tvnpix
Na trasie z zamku Balmoral do Edynburga królową żegnały tłumy, Foto: Gosia

Trumna z ciałem królowej dotarła do Edynburga

Trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Edynburga. Na 280-kilometrowej trasie z zamku Balmoral królową żegnały tłumy Brytyjczyków. W szkockiej stolicy trumna z ciałem monarchini spocznie w sali tronowej Pałacu Holyrood, a w poniedziałek w katedrze świętego Idziego, gdzie obywatele Zjednoczonego Królestwa ponownie będą mogli złożyć hołd Elżbiecie II. Zdjęcia Brytyjczyków oddających hołd Elżbiecie II otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Czytaj też na tvn24.pl

Dębowa trumna z ciałem Elżbiety II wyjechała z zamku Balmoral, gdzie w czwartek zmarła królowa, po godzinie 10 czasu lokalnego (godzina 11 w Polsce).

Trasa liczyła ponad 280 kilometrów. W miejscowościach, przez które przejeżdżał karawan, wzdłuż dróg ustawiały się tłumy Brytyjczyków żegnających królową. Po godz. 13 (w Polsce) kondukt przejechał przez miejscowość Banchory oddaloną o około 50 kilometrów na wschód od zamku Balmoral. Tam również wzdłuż trasy pojawiły się tłumy ludzi żegnających zmarłą monarchinię. Później konwój dotarł do Aberdeen, a następnie przejechał przez Dundee i Perth. Po godzinie 17 czasu polskiego trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Edynburga.

Trumna zostanie umieszczona po południu w sali tronowej Pałacu Holyrood w Edynburgu i będzie tam leżała do poniedziałku.

Plan na kolejne dni

W poniedziałek 12 września król Karol III wraz z żoną Camillą udadzą się do Edynburga, by dołączyć do konduktu z Pałacu Holyrood do Katedry świętego Idziego. Kondukt wyruszy o godzinie 14.35 (godzina 15.35 w Polsce), a król i niektórzy członkowie rodziny królewskiej będą podążać za trumną pieszo. O godz. 14.55 (godzina 15.55 w Polsce) trumna, na której znajdować się będzie korona Szkocji, zostanie wniesiona do katedry. Tam ludzie będą mogli przyjść i oddać hołd królowej.

We wtorek 13 września o godzinie 17 (godzina 18 w Polsce) karawan zabierze trumnę na lotnisko w Edynburgu, gdzie dojedzie godzinę później. Stamtąd trumna zostanie przewieziona samolotem do bazy RAF Northolt w Londynie. Po drodze trumnie będzie towarzyszyła córka królowej, księżniczka Anna. Z bazy lotniczej karawan zabierze trumnę do Pałacu Buckingham, gdzie zostanie ona umieszczona na środku sali balowej, aby umożliwić członkom rodziny królewskiej złożenie hołdu.

Następnego dnia, w środę 14 września, na trumnie zostanie umieszczona imperialna korona państwowa i wieniec z kwiatów. O godzinie 14.22 (godzina 15.22 w Polsce) zostanie przewieziona powozem z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, a za nią będą szli król i inni członkowie rodziny królewskiej i personel pałacu. O godzinie 15 (godzina 16 w Polsce) trumna dotrze do Pałacu Westminsterskiego, gdzie arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo. Trumna pozostanie tam przez pełne cztery dni, podczas których ludzie będą mogli przejść obok niej, oddając hołd Elżbiecie II.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się o godzinie 11 (godzina 12 w Polsce) w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim, po czym trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie złożona w kaplicy świętego Jerzego.

Autor: ads, pp, akr/dap, adso Źródło: BBC, PAP, tvn24.pl, Kontakt 24