Zła wiadomość dla amatorów górskich wypraw i sportów zimowych. Utrzymujące się od kilku dni wysokie stężenie pyłu w powietrzu na południowych terenach Polski przekroczyło stan alarmowy. Służby ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych i radzą, by unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz wysiłku fizycznego na powietrzu. Zdjęcia utrzymującego się pyłu zamieścili w serwisie Kontaktu 24 nasi Reporterzy 24.
W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinie żywieckiej dobowe stężenie pyłu zawieszonego już piątą dobę przekraczało w poniedziałek alarmowy próg 200 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Urząd marszałkowski woj. śląskiego ponowił tego dnia ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Winni mieszkańcy
Wysokie stężenie niebezpiecznego pyłu w powietrzu w dużej mierze jest efektem spalania węgla oraz śmieci w domowych kotłowniach i piecach. Pył uwalniany do atmosfery to mieszania cząstek stałych i ciekłych. Zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany. Związki te mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
Autor: mmt//tka