To nie żart! To śnieg. "Cyklon Grzegorz przyniósł biały puch"

Materiał użytkownika

W Zakopanem spadło około 20 centymetrów śniegu, na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi już 65 centymetrów i ciągle rośnie. Na Kontakt 24 wysyłacie zdjęcia i nagrania, na których widać październikowe opady białego puchu. Czekamy na więcej!

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Obfite opady śniegu pogorszyły w niedzielę wieczorem i poniedziałek warunki na drogach na południu Małopolski.

Jak poinformował dyżurny Informacji Drogowej GDDKiA w Krakowie, drogi krajowe na południu Małopolski są przejezdne i ruch odbywa się bez żadnych utrudnień. Gorsza sytuacja jest na lokalnych drogach w okolicach Zakopanego. Tam kierowcy samochodów, którzy nie zmienili jeszcze opon na zimowe, mają problemy na podjazdach.

Lawinowa dwójka

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrach panują warunki zimowe. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu i są nieprzetarte. Drogi prowadzące do schronisk będą odśnieżone w ciągu dnia.

Już w najniższych partiach jest ponad 20 cm śniegu, a przybywa go wraz z wysokością. Powyżej górnej granicy lasu i na otwartych przestrzeniach utworzyły się zaspy. W wyższych partiach Tatr szlaki są zawiane, nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, która ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. W całych Tatrach wieje silny wiatr, który może powodować łamanie się gałęzi i drzew, występują również zawieje i zamiecie śnieżne.

Co z tym śniegiem?

Za pojawieniem się śniegu w Polsce stoi cyklon Grzegorz, który przyniósł do nas nie tylko silny wiatr, ale także wilgotne powietrze i niską temperaturę.

W poniedziałek będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na północnym wschodzie i krańcach wschodnich kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem do 5 litrów na metr kwadratowy i mokrego śniegu. Na pozostałym obszarze pojawią się przelotne opady śniegu.

W południowych regionach kraju obowiązują także ostrzeżenia pogodowe przed opadami śniegu.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika