Tłumy Polaków już po raz dziesiąty ruszyły nocą do muzeów i galerii. Wszystko w ramach corocznej ogólnopolskiej - Nocy Muzeów. W samej Warszawie w akcji wzięło udział 210 placówek. Czekamy na relacje z Waszych miast, pokażcie nam, jak spędziliście tą sobotnią noc.
Warszawa
Stołeczne muzea i instytucje historyczne przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji. Do miejsc, które w tym roku można było odwiedzić podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy, zaliczyć można nowo powstały gmach Muzeum Historii Żydów Polskich, siedzibę ministerstwa kultury oraz Stadion Narodowy.
Muzeum Historii Polski zorganizowało dla chętnych gry planszowe, których założeniem było planowanie i budowa średniowiecznych osad oraz miast. W Muzeum Narodowym odbył się pokaz publiczności, po ponad dwóch latach, prac konserwatorskich tryptyku Ecce Homo Maartena van Heemskercka.
Gratka dla fanów militariów
Dla fanów militariów ekspozycję plenerową zorganizowało Muzeum Wojska Polskiego. Można było zobaczyć m.in. myśliwiec Mig-29 oraz samolot szturmowo-bombowy Su-22. Wejście natomiast było możliwe na pokład pasażerskiego Jaka-40, który 10 kwietnia 2010 roku wylądował w Smoleńsku.
Na warszawiaków czekało także Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Prezydencki, a także Sejm, Senat, Belweder i wiele innych miejsc.
Poznań
Poznaniacy także tłumnie uczestniczyli w Nocy Muzeów. Ogromną popularnością cieszyły się nie tylko placówki muzealne, ale także Centrum Kultury Zamek, gdzie zaprezentowano najlepsze prasowe zdjęcia świata oraz poznański oddział IPN, gdzie można było zobaczyć zabawki z czasów PRL. Dla fanów muzyki otwarte zostało Muzeum Instrumentów Muzycznych. Tam poznaniacy zobaczyli jeden z najcenniejszych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie, na którym grał młody Mozart.
Gdańsk
Mieszkańcom Pomorza w całonocnym zwiedzaniu nie przeszkodziły nawet ulewy i burze, które przeszły nad regionem. Przed ponad 70 instytucjami, które wzięły udział w Nocy Muzeów ustawiły się nawet kilkudziesięciometrowe kolejki. Najdłużej czekało się przed Katownią, Centralnym Muzeum Morskim, Ratuszem Głównego Miasta i Dworem Artusa. Dużą popularnością cieszyło się także Muzeum Starych Zabawek oraz narzędzia tortur i dawne kary w Muzeum Archeologicznym. Po gdańskich ulicach można się było przejechać także "muzealną taksówką" pochodzącą z floty Automobilu Morskiego.
Autor: aw/ja