Zeszłej nocy mogliśmy oglądać wyjątkowo okazały Srebrny Glob. Nasz naturalny satelita znajdował się w bliskiej odległości od Ziemi, a więc wydawał się większy i jaśniejszy niż zwykle. Dla takiego widoku warto było spojrzeć w niebo, co też uczyniliście. Zdjęcia kwiatowej pełni otrzymaliśmy na Kontakt 24.
"W ten wyjątkowy dzień - Dzień Matki - możemy obserwować na niebie wyjątkową Pełnię Kwiatowego Księżyca" - napisał jeden z Reporterów 24.
W nocy ze środy na czwartek można było podziwiać na polskim niebie Księżyc niedługo po pełni Kwiatowego Księżyca, do której doszło w środę o godzinie 13.14. Tym razem była to też tak zwana superpełnia. Druga i zarazem ostatnia w tym roku.
Superpełnia to stan, w którym nasz naturalny satelita znajduje się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Księżyc wydaje się nam wtedy większy i jaśniejszy niż zwykle.
Dlaczego kwiatowa pełnia?
Majowa pełnia najczęściej bywa określana jako pełnia Kwiatowego Księżyca. W przeszłości amerykańscy Indianie obserwowali, jak w maju rozkwita mnóstwo roślin, takich jak czosnek, dzwonki, łubin, rosiczka czy fiołki, co zainspirowało ich do nadania tej nazwy.
Autor: anw / Źródło: tvnmeteo.pl