Za nami najważniejsze wydarzenie astronomiczne 2016 roku - tranzyt Merkurego przed tarczą Słońca. Warto było dziś spojrzeć w niebo, bo następne takie zjawisko zdarzy się za 16 lat. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele zdjęć przedstawiających to wydarzenie.
9 maja Merkury znalazł się w jednej linii z Ziemią i Słońcem, pomiędzy nimi. Dzięki temu mogliśmy być świadkami jego przejścia przed tarczą Słońca.
Tranzyt rozpoczął się o godz. 13.12 polskiego czasu. Planeta zetknęła się wówczas z brzegiem tarczy Słońca. Maksimum tranzytu nastąpiło godz. 16.56, a Merkury opuścił tarczę słoneczną o 20.41. Samej końcówki zjawiska nie można było dostrzec w Polsce, bowiem Słońce zdążyło zajść nieco wcześniej.
Tranzyt na zdjęciach Reporterów 24
Obserwacja wydarzenia nie była łatwa z wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że Merkury jest niewielką planetą i żeby ją dostrzec potrzebna była lornetka. Mało tego, czy to ona, czy jakikolwiek inny sprzęt do obserwacji, musiał być wyposażony w odpowiedni filtr z folii mylarowej albo ze szkła, żeby uniknąć uszkodzenia wzroku. Dlatego gratulujemy wszystkim miłośnikom astronomii, którzy mimo tych przeszkód przesłali nam zdjęcia tranzytu na Kontakt 24.
Kolejny w 2032 roku
Między Ziemią a Słońcem znajdują się jedynie dwie planety - Merkury i Wenus. Z tego powodu tylko one mogą znaleźć się na linii Ziemia-Słońce. Z uwagi na orbity obu planet taka sytuacja może zachodzić tylko w okolicach 8 maja i 10 listopada. W okresie majowym zdarza się to co 7, 13 lub 33 lat, a w listopadzie w odstępach 13 lub 33 lat. Niestety tranzyt nie zawsze jest widoczny w Polsce. Ostatnio można było podziwiać go w naszym kraju w 2003 roku, a następny wystąpi w 2032 r.
Autor: mar,AD, zupi/jap / Źródło: PAP, TVN Meteo