Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na podziwianie obłoków srebrzystych. Te najwyższe na niebie chmury można obserwować przy zmierzchu i o świcie. W nocy z soboty na niedzielę chmury mezosferyczne Reporterzy 24 uchwycili między innymi w Wielkopolsce.
Obłoki srebrzyste lub inaczej chmury mezosferyczne (z angielskiego noctilucent clouds – NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi. Według naukowców sprawia to, że mogą one odbijać światło słoneczne, co daje wrażenie, jakby świeciły własnym światłem.
Właśnie teraz trwa sezon na obłoki srebrzyste, dlatego zachęcamy, aby wieczorem i nad ranem patrzeć w niebo. Najczęściej obserwuje się je późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia Reporter 24 Shamy uchwycił to zjawisko na zdjęciach. Wykonał je we wsi Wróżewy w okolicy Krotoszyna w woj. wielkopolskim. Tydzień temu Reporter 24 MasterBodzio również zauważył obłoki srebrzyste. Zaświeciły nad Bałtykiem w okolicy plaży w Niechorzu (woj. zachodniopomorskie).
Nadchodzi najdłuższy dzień w roku
Obłoki srebrzyste możemy podziwiać jedynie podczas półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy Słońce znajduje się 6-16 stopni poniżej horyzontu. W drugiej połowie czerwca dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza w roku. Z tego powodu Słońce wschodzi około godziny 4.30, a zachodzi o 20.53. Najkrótsza noc występuje podczas przesilenia letniego, kiedy rozpoczyna się astronomiczne lato. Według kalendarza astronomicznego 2016 roku lato rozpocznie się dokładnie w poniedziałek 20 czerwca o godzinie 22.33. Tego samego dnia przypada pełnia Księżyca (dokładnie o 11.01).
Jeśli będziesz świadkiem tego rzadkiego zjawiska, chwyć za aparat, nagraj film, zrób zdjęcie i prześlij je na Kontakt 24.
Autor: AD/aw / Źródło: TVN Meteo