Mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy, mogą ubiegać się o dofinansowanie. We wzorze wniosku udostępnionym przez MSWiA pojawił się jednak błąd, przez co wystąpił problem ze złożeniem dokumentów. Informację w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt 24. W Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenie o sprostowaniu błędu.
Z redakcją Kontaktu 24 skontaktował się pan Krzysztof, który w czwartek usiłował złożyć wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi. Mężczyzna pobrał wzór wniosku, przygotowany przez MSWiA, który w środę opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Okazało się jednak, że pojawił się błąd. Wzór wniosku odnosi się bowiem do "rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2016 r. (poz. 608)". "W urzędzie, w którym próbowałem złożyć, powiedziano mi, że muszę poczekać, bo prawnicy analizują sytuację i nie wiedzą, co zrobić, gdyż załącznik odwołuje się do rozporządzenia z 2016 roku, a nie do pozycji 608 z 2022 roku" - przekazał mężczyzna.
Sprostowanie błędu
W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenie premiera Mateusza Morawieckiego o sprostowaniu błędu.
"(…) w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dz. U. poz. 608) zamiast wyrazów 'Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2016 r. (poz. 608)' powinny być wyrazy ‚Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r. (poz. 608)'" - czytamy w obwieszczeniu.
Wysokość świadczenia
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów świadczenie wyniesie 40 zł za osobę dziennie. Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. Wnioski mają być rozpatrywane w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy.
Jednocześnie wskazano, że jego wysokość może zostać podwyższona przez wojewodę.
Autor: mb/mj / Źródło: TVN24 Biznes / Kontakt 24