Za nami noce, podczas których mogliśmy podziwiać okazały Srebrny Glob. Był taki, ponieważ już dziś po południu dojdzie do pełni Księżyca. Na niebie pojawi się tak zwany superksiężyc. Czym jest to zjawisko?
We wtorek 14 czerwca nasz naturalny satelita wszedł w fazę pełni. Kilkanaście godzin później przeszedł przez najbliższy Ziemi punkt swojej orbity. Dzięki takiemu połączeniu przez dwie noce mogliśmy obserwować superpełnię Księżyca.
Co 29,5 dnia
Pełnia Księżyca pojawia się raz na około 29,5 dnia. Jednak orbita naszego naturalnego satelity jest nie kołowa, tylko eliptyczna. Średnia odległość to 384 tysiące kilometrów, ale różnica pomiędzy najdalszym punktem (apogeum), a punktem najbliższym (perygeum) wynosi 10 procent. Oznacza to, że tarcza Księżyca widoczna na niebie wydaje się większa bądź mniejsza, w zależności od dystansu tego obiektu od Ziemi.
Jeśli Księżyc, będąc w pełni, dodatkowo znajduje się w pobliżu perygeum swojej orbity, świeci wtedy wyjątkowo jasno. Taka sytuacja bywa nazywana superpełnią albo superksiężycem. Srebrny Glob może być wtedy dla obserwatora do 14 procent większy i świecić do 30 procent jaśniej, niż gdyby znajdował się w apogeum.
Superpełnia Księżyca
Dokładny moment pełni nastąpił 14 czerwca o godzinie 13.52, z kolei przejście przez perygeum - 15 czerwca o godz. 1.23. Odległość, jaka dzieliła Ziemię od Księżyca wyniosła wtedy 357 438,4 kilometra.
Za nami dwie noce z widowiskowym Księżycem. Godziną wschodu Srebrnego Globu 13 czerwca była 20.12, przy czym ciało niebieskie o tej porze było jeszcze słabo widoczne ze względu na światło słoneczne (Słońce tego dnia zaszło w naszej strefie czasowej o 20.58). Naturalny satelita Ziemi 14 czerwca zaszedł o 3.39, następnie wszedł 14 czerwca o godz. 21.38 i zaszedł 15 czerwca o godz. 4.30.
Truskawkowa pełnia Księżyca. Skąd nazwa?
Czerwcowa pełnia Księżyca nosi nazwę Truskawkowego Księżyca. W ten sposób nazywały go rdzenne plemiona Ameryki, odnosząc się do tego, że czerwiec to okres zbierania truskawek. Inne nazwy dla czerwcowej pełni to Różany Księżyc albo Gorący Księżyc.
Autor: kw/dd / Źródło: tvnmeteo.pl