Dwa statki kosmiczne - ISS i Sojuz - z trzema astronautami na pokładzie przeleciały nad Polską. Mimo tego, że statki lecą na wysokości 430 kilometrów, do obserwacji przelotu nie była potrzebna nawet lornetka. Informację i zdjęcia nieba w okolicach Łomży (woj. podlaskie) otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Statki kosmiczne pojawiły się na polskim niebie między godz. 16.39 a 16.45, co czujnym okiem obiektywu uchwycił Reporter 24 z okolic Łomży. Dostrzec Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest stosunkowo łatwo. To bowiem po Słońcu i Księżycu najjaśniejszy obiekt na nieboskłonie. Stacja wygląda jak bardzo jasna, szybko poruszająca się gwiazda. Nie błyska ani nie świeci kolorowymi światłami jak samoloty.
Do obserwowania jej przelotów nie jest potrzebna nawet lornetka. Dokładne godziny, w których trzeba spoglądać na niebo, można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym NASA, gdzie wystarczy jedynie podać swoją lokalizację.
Pierwszy Brytyjczyk w kosmosie
Na Międzynarodową Stację Kosmiczną Sojuz zawiezie trzech astronautów: Rosjanina Juria Malenczenko, Amerykanina Tima Kopra i Brytyjczyka Tima Peake'a. Ten ostatni będzie pierwszym męskim obywatelem Królewskiej Korony, który poleci w kosmos. Nowi astronauci wystartowali o godz. 12:03 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
Orbitująca wokół Ziemi od ponad 15 lat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lata na wysokości 430 km nad powierzchnią Ziemi, z prędkością około 28 tysięcy km/h. Jest sporym obiektem i dzięki dużej powierzchni odbija tyle promieniowania słonecznego, że doskonale widać ją na niebie.
A Wy widzieliście statki na niebie? Czekamy na Wasze zdjęcia!
Autor: kab/aw