Sprowadzają turystów. "Prosimy o kontakt"

Sprowadzają turystów

ilustracyjna/TVN24

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego kończy uzupełnianie listy klientów upadającego biura podróży Africano Travel spędzających wakacje za granicą. W związku z tym, w specjalnym komunikacie, apeluje do turystów o kontakt telefoniczny z Departamentem Sportu i Turystyki. Szczyt powrotów przebywających w Egipcie osób planowany jest na piątek. O pierwszych problemach touroperatora powiadomili nas w poniedziałek nasi internauci. Za granicą 200 osób

"Otrzymałem niedawno wiadomość, że nie lecę jutro na moje wakacje. Splajtowało biuro podróży Africano Travel" - napisał w poniedziałek na Kontakt 24 jeden z klientów biura. Informację o niewypłacalności Africano Travel potwierdził urząd marszałkowski.

"16 lipca 2012 r. biuro podróży AFRICANO TRAVEL Ahmed Solima złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oświadczenie o niewypłacalności. Z informacji uzyskanych od właściciela biura wynika, że poza granicami kraju przebywa obecnie około 200 osób (Egipt – Hurgada, Sharm El Sheikh). Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego już rozpoczął organizację ich powrotu do kraju" - czytamy w komunikacie.

Turyści proszeni o kontakt. Szczyt powrotów w piątek "Dopinamy w tej chwili listę osób przebywających za granicą" - powiedziała nam we wtorek Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Jak dodała, urząd chce mieć pewność, że lista przekazana przez Africano Travel jest kompletna, w związku z tym prosi wszystkich turystów o kontakt:

"Osoby przebywające na wakacjach w Egipcie z biurem podróży AFRICANO TRAVEL Ahmed Soliman proszone są o kontakt telefoniczny z Departamentem Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu pod numerami telefonów +48 61 626 68 45, +48 61 626 68 52 lub mailowy: ds.sekretariat@umww.pl. Prosimy o podanie informacji o miejscu przebywania (miejscowość, nazwa hotelu), imienia i nazwiska oraz numeru telefonu kontaktowego.

Prośba ta dotyczy również agentów, którzy dokonywali sprzedaży oferty biura podróży AFRICANO TRAVEL Ahmed Soliman" - czytamy w wydanym we wtorek specjalnym komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Jak poinformowała Parzyńska-Paschke, szczyt powrotów planowany jest na piątek. Urząd gorączkowo poszukuje dla turystów miejsc w samolotach.

"Efekt domina"

"Część z tych osób (około 40) ma opłacone wszelkie świadczenia. Ściągnięciem pozostałych 150 osób zajmie się urząd marszałkowski" – mówiła w poniedziałek Parzyńska-Paschke. Powroty będą się odbywać w ciągu następnych kilku dni. Nie jest jeszcze znana liczba osób, które wykupiły wycieczki w Africano Travel, a nie zdążyły wylecieć.

Urząd marszałkowski jest w kontakcie z ubezpieczycielem. "Gwarancja ubezpieczeniowa jest niższa niż w przypadku Alba Tour, wynosi 180 tysięcy złotych" – poinformowała Parzyńska-Paschke. Firma Africano Travel była związana z biurem Alba Tour, które zaledwie kilka dni temu poinformowało o niewypłacalności. "To trochę efekt domina. Firma Africano Travel miała wykupione usługi transportowe w Alba Tour. Sytuacja jednak nie jest jednak aż tak dramatyczna jak w tamtym przypadku" – powiedziała Parzyńska-Paschke.

W ubiegłym tygodniu urząd marszałkowski sprowadzał do Polski ponad 400 turystów - klientów poznańskiego biura Alba Tour, które zawiesiło działalność i nie było w stanie opłacić powrotu turystów z Egiptu.

"To biuro również zostało oszukane przez Alba Tour"

"Sytuacja tym razem wygląda całkiem inaczej i lepiej niż w przypadku Alba Tour, z którego właścicielem nie mieliśmy kontaktu. Właściciele Africano Travel przyszli do nas w poniedziałek rano, poinformowali nas o niewypłacalności. To biuro również zostało oszukane przez Alba Tour, miało tam wykupione czartery" - powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Tomasz Wiktor. Jak dodał, firma poinformowała, że nie stać jej na opłacenie części czarterów. Wysokość gwarancji ubezpieczeniowej biura podróży prawdopodobnie pokryje koszt sprowadzenia turystów do Polski.

Uruchomiona została także specjalna infolinia dla poszkodowanych klientów: +48 61 626 68 45, +48 61 626 68 52.

W ostatnim czasie to już trzeci upadek biura podróży. Wcześniej niewypłacalność ogłosiły: Alba Tour i Sky Club.

CZYTAJ WIĘCEJ O KŁOPOTACH KLIENTÓW ALBA TOUR

Autor: kde//tka/KS

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

18-latek z Krakowa został zatrzymany w związku z posiadaniem narkotyków. Policja przeszukała jego mieszkanie i znalazła więcej środków odurzających oraz nieustalone substancje chemiczne. Zostaną one przebadane w laboratorium.

Narkotyki i "nieznane substancje" w mieszkaniu 18-latka

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

W niedzielę w godzinach popołudniowych przy ul. Kościuszki w Katowicach doszło do pożaru mieszkania. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano z budynku mieszkańców. Policja zatrzymała w tej sprawie dwóch młodych mężczyzn. Informacje oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Źródło:
Kontakt 24

Zalane ulice, zerwane linie wysokiego napięcia, grad na ulicach - tak wyglądała Polska po burzach, które przetoczyły się przez kraj w sobotę. Strażacy byli wzywani do interwencji ponad 260 razy, a w województwie wielkopolskim jeden z funkcjonariuszy odniósł niegroźne obrażenia. Burzowe zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy również na Kontakt 24.

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Dwóch policjantów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w środę, w trakcie interwencji, użyli paralizatora. Zostali zwolnieni z policji, a sąd ich tymczasowo aresztował.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Kolbudach (województwo pomorskie). Dwie opiekunki prowadziły grupę dzieci w niedozwolonym miejscu przy jezdni, zamiast skorzystać z chodnika po drugiej stronie. Informacje, film oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Źródło:
tvn24.pl

Czwartek to dzień, w którym na polskim niebie dużo się dzieje. W województwie śląskim można było zaobserwować halo słoneczne.

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Z dużymi utrudnieniami mierzyli się kierowcy, którzy podróżowali w środę autostradą A2 w kierunku Świecka. Część autostrady była zablokowana z powodu pożaru dźwigu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvn24.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Autobus komunikacji miejskiej zderzył się z samochodem osobowym na skrzyżowaniu Piastowskiej z Barlickiego w Opolu. Pasażerka autobusu doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Źródło:
tvn24.pl

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dwa pożary na prywatnym, nieogrodzonym terenie w Świętochłowicach (woj. śląskie). Ogień został szybko opanowany. - Na wysypisku znajdują się śmieci w workach, odpady budowlane, gruz, styropian, tworzywa sztuczne - wymienia strażak, który był na miejscu i podejrzewa podpalenie. Kłęby dymu widać było w sąsiednich miastach.

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W centrum Częstochowy w zaparkowanym samochodzie jeden z przechodniów zauważył koziołka. Auto stało w słońcu, mężczyzna postanowił więc wybić szybę, by uratować zwierzę. Okazało się, że kierowca znalazł koziołka przy drodze i go zabrał. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone. Zajęli się nim pracownicy jednego ze schronisk. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

Źródło:
tvn24.pl

Na wewnętrznym parkingu przy ulicy Krasińskiego w Szczecinie doszło do pożaru dwóch aut osobowych. Samochody spaliły się całkowicie. Nie było osób poszkodowanych. Ogień gasił jeden zastęp straży pożarnej. Nagranie z pożaru otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje kobieta, która została potrącona przez samochód ciężarowy. 24-latka przechodziła przez przejście dla pieszych na ul. Sienkiewicza w Słupsku (woj. pomorskie). Zginęła na miejscu.

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

Źródło:
PAP