"Solidne" czy "uwłaczające ludzkiej godności"? Wasze doświadczenia z "wielkiej płyty"

blokowisko-art

Informacja o rozpoczęciu badań nad wytrzymałością bloków z "wielkiej płyty" wywołała lawinę Waszych komentarzy. Podzieliliście się z nami swoimi wrażeniami z życia na blokowiskach z czasów PRL-u. Jedni doceniają solidny materiał i otaczającą bloki zieleń, inni uważają, że blokowiska "uwłaczają ludzkiej godności". 12 milionów Polaków żyje jednak w tym nieodłącznym elemencie Polski, a z proporcji Waszych komentarzy wynika, że większości jednak to życie się podoba.

TVN24 (zdjęcie ilustracyjne)

Sprawą starzejących się budynków z czasów PRL-u postanowiła zająć się władza. Zarządzono rozpoczęcie programu badań bloków. Więcej o początkach prac można przeczytać na tvn24.pl. Zebraliśmy Wasze opinie o "wielkiej płycie", która jest nieodłącznym elementem polskich miast.

Zwolennicy: "To solidny materiał"

"Mieszkam w takim budynku z wielkiej płyty z połowy lat '60. Jest zadbany i ocieplony od kilku lat. To nie jest płyta kartonowo-gipsowa tylko solidny materiał. Mieszkania są ciepłe, suche, nie ma problemów z wodą, kanalizacją i ogrzewaniem" - napisał internauta podpisujący się nickiem @gość. Podkreślił też inne walory życia na takim osiedlu. "Jest na nim wszystko - od żłobka, przedszkola, placów zbaw dla małych dzieci, boiska, dwóch szkół (jedna z basenem), przez apteki, przychodnie lekarskie, aż po różne sklepu i dwa markety" - napisał.

Podobnego zdania jest @Zadowolony. "Mój blok jest po remoncie, ma nową elewację, nowe windy, wymienione okna. Zimą jest tak ciepło, że nie muszę w ogóle odkręcać kaloryferów. Wszystko jest na bieżąco konserwowane" - napisał. Co najważniejsze, podkreślił, że "dookoła jest mnóstwo terenów rekreacyjnych, bazar, tanie sklepy i przede wszystkim metro".

Nie dość, że wszędzie jest blisko, to okolica sprzyja mieszkańcom. "Na Ursynowie w Warszawie większość osiedli z wielkiej płyty wygląda bardzo fajnie. Bloki niemal toną w zieleni. Czasem można odnieść wrażenie, że stoją na terenie parków. Miedzy blokami jest przestrzeń, nie zagląda się sąsiadom w okna" - wymieniła szereg korzyści @Ursynowianka.

"W nowych blokach słychać rozmowy sąsiadów i ... nie tylko"

Niektórzy internauci mają porównanie w mieszkaniu w różnych miejscach. "Nie mogę wymyślić nic, do czego mógłbym się doczepić. Jedynym problemem w blokach z wielkiej płyty są żelbetonowe ściany, w których ciężko się wierci. Za to mieszkania są świetnie: wygłuszone, solidne, nic nie przecieka, nie ma problemów z elektrycznością, ani wodą" - stwierdził @Dawid. Internauta opisał także swoje uwagi do nowo powstałych budynków mieszkalnych. "Mam porównanie do niedawno wybudowanych bloków deweloperskich. Jeśli chodzi o jakość ścian, to deweloperskie nie mogą się równać z tymi z wielkiej płyty. W deweloperskich wszystko budowane jest oszczędnościowo - ściany cienkie, słychać nawet ciche rozmowy sąsiadów i ... nie tylko rozmowy. W naszych mieszkaniach w bloku z wielkiej płyty tego problemu nie ma" - dodał.

Również @Piotr stwierdził, że lepsza wielka płyta, niż cienkie ściany w nowym budownictwie, gdzie wszystko słychać.

"Gniotsa, nie łamiotsa"

Na dobrą technologię budowy powołuje się @joł. "Bloki z wielkiej płyty to rosyjska technologia na duże mrozy - gniotsa, nie łamiotsa. Mieszkam teraz w apartamentowcu z 2002 roku. Jest tragedia - pękają ściany, w garażach cały czas wilgoć, przeciekające tarasy" - napisał.

Podobnego zdania jest @wejherowianin, który 23 lata mieszkał w bloku z wielkiej płyty. Od ośmiu miesięcy mieszka w nowym budownictwie. Jak sam napisał jest to "ekskluzywny" kompleks. "Widząc ten artykuł nie mogłem się powstrzymać od komentarza. Moje nowe mieszkanie to popękane ściany, cienkie jak papier, nieszczelne okna, a co najgorsze - mam już w domu pleśń" - napisał rozżalony i podsumował: "gdybym mógł cofnąć czas, drugi raz bym nie popełnił tego błędu i nie poszedłbym w stronę 'luksusu'".

"Blokowiska w niezłej kondycji"

"Myślę, że te budowane obecnie budynki dawno przestaną istnieć, a betonowe blokowiska rodem z PRL-u nadal będą w niezłej kondycji. Wszystko, co jest teraz zbudowane, wyprodukowane i sprzedane wytrzymuje kilka lat, potem samoistnie się utylizuje" - napisał @trist.

O trwałości PRL-owskich konstrukcji napisał też @bki. "Nawet eksplozje gazu w blokach nie powodują rozpadania się budynków. Nie nie jest więc tak źle" - napisał.

Krytycy "wielkiej płyty": To uwłacza ludzkiej godności

Jest także duża grupa internautów, którym życie w wielkiej płycie się nie podoba. Wyrazili oni swoje zdanie zarówno pod artykułem w naszym serwisie, ale także na profilu na Facebooku.

"Mieszkam w bloku od 1977 roku i uważam, że taka forma mieszkania jest uwłaczająca ludzkiej godności. W takim mieszkaniu jest ciasno, głośno i beznadziejnie. Sąsiedzi hałasują, sąsiadka podlewa kwiatki na ostatnim piętrze i leje po wszystkich balkonach, a moje pranie moknie. Wszyscy o wszystkich plotkują, a administracja pobiera gigantyczne pieniądze za to, że niby coś robi, mimo że klatka była malowana raz w ciągu 36 lat" - napisała @Elunda.

Na sąsiadów narzeka także @Kluska. "Imprezy sąsiadów do późna, hałasy i zakłócanie ciszy nocnej. Zostawianie śmieci pod drzwiami, muchy tylko na to czekają, przynajmniej się najedzą i zostawią swoje potomstwo. Nie wspomnę o parkingach przed budynkami - to często walka na śmierć i życie, a kończy się porysowaniem samochodu" - żaliła się @Kluska.

"Okna uszczelniane szmatami"

Niektórzy wytykają również błędy, które miały miejsce przy budowie. "40 lat mieszkam w bloku z wielkiej płyty. Przy wymianie okien okazało się, że były uszczelnione szmatami - pewnie cement był komuś potrzebny. Wentylacja jest typu grawitacyjnego, zamiast wyciągać powietrze czasami je wdmuchuje" - napisał @Chłopak.

Na braki w elewacji narzekał także @Master. "Mieszkam w takim bloku 20 lat. Te budynki powoli pękają. W szczelinach, do których dostawała się woda, rozrywa zbrojenia, pękają płyty, a balkony kiedyś proste, teraz robią się owalne" - napisał.

Nie tylko uszczelnienia i wentylacja są problematyczne. @Kejt skarży się także na dach. "Co zimę stoję w kolejce do spółdzielni razem z innymi zapłakanymi mieszkańcami, którzy mieszkają, tak jak ja, na ostatnich piętrach. Przy każdym większym deszczu przeciekają ściany" - napisała.

Czasami dochodzi także do dramatycznych sytuacji. "W zeszłym roku podczas silnych burz i wiatrów z ósmego piętra odpadło kilka płyt. Dobrze, że nikogo nie zabiły" - napisała @wiolex.

Za wszystkim stoją deweloperzy?

Część z naszych internautów uważa jednak, że cały temat związany jest z problemami deweloperów, którzy szukają sposobu na zwiększenie ilości sprzedawanych mieszkań.

"Od paru tygodni słychać, że ceny mieszkań są niskie. Trzeba więc zastraszyć kilku chcących kupić w wielkiej płycie. Wtedy rzucą się na deweloperów i ich ceny" - zasugerował @gaz. @Michał podejrzewa, że może chodzić o zohydzenie starszych bloków, aby deweloperzy mogli się nałykać.

"Ludzie, nie dajcie się podpuszczać. Deweloperom coraz trudniej się 'żyje'. Trzeba wywołać panikę. Trzeba stworzyć psychozę, że wielka płyta lada moment się zawali. Głupi wygrzebią ostatnie zaskórniki, pobiorą mordercze kredyty, aby zamieszkać w tych 'cudach', które rozlecą się przed wielką płytą" - napisał @Kacper i dodał: "owszem, jest i budownictwo solidne, ale nie za takie pieniądze na jakie stać by było lokatorów wielkiej płyty".

"Bloki nie będą coraz młodsze"

"Jedno jest pewne, bloki nie będą coraz młodsze. Część twierdzi, że ich blok jest ok, inni, że bloki się sypią. Dla mnie pewne jest, że są bloki, które stoją już 50 lat i ich czas dobiega końca. Młodsze pewnie jeszcze postoją, ale nimi też trzeba się zająć" - napisał @Łukasz.

Autor: aw//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Oddział Rehabilitacji Dziennej w szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu najprawdopodobniej zostanie zamknięty do końca lutego. Rodzice pacjentów martwią się, że ich dzieci nie dostaną przez to pomocy, której potrzebują. Placówka uspokaja: miejsca znajdą się na oddziale fizjoterapii.

Dziecięcy szpital zamyka oddział, rodzice biją na alarm

Dziecięcy szpital zamyka oddział, rodzice biją na alarm

Źródło:
Kontakt 24 / tvn24.pl

Na śląskiej Drogowej Trasie Średnicowej samochód jechał pod prąd i o mały włos uniknął zderzenia z innym pojazdem. - Najgorsze w tym wszystkim jest to, że on pojechał dalej - opowiada pan Krzysztof, autor nagrania, które otrzymaliśmy na Kontakt24. Policji udało się namierzyć 75-letniego kierowcę.

Znaleźli mężczyznę, który jechał "średnicówką" pod prąd

Znaleźli mężczyznę, który jechał "średnicówką" pod prąd

Źródło:
tvn24.pl

Pożar pustostanu w centrum. Straż pożarna podaje, że w budynku przy Alejach Jerozolimskich spłonęło jedno z pomieszczeń. Nikt nie został poszkodowany.

Pożar pustostanu w Alejach Jerozolimskich

Pożar pustostanu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl / Kontakt24

Po sobotnim wypadku na autostradzie A2, w którym zginęły dwie osoby, kierowcy stojący w korku utworzyli korytarz życia. Niektórzy z nich postanowili go wykorzystać i zawrócić, aby uwolnić się z zatoru. Nagranie dokumentujące nieodpowiedzialne zachowanie tych kierowców otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kierowcy utworzyli korytarz życia, niektórzy postanowili nim zawrócić

Kierowcy utworzyli korytarz życia, niektórzy postanowili nim zawrócić

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

W jednym z zakładów pracy w miejscowości Otrębusy (powiat pruszkowski) doszło do wypadku. Jak informuje policja, w wyniku odniesionych obrażeń zmarła 56-letnia pracownica zakładu.

Tragiczny wypadek podczas pracy. Nie żyje 56-latka

Tragiczny wypadek podczas pracy. Nie żyje 56-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Nocny pożar na warszawskim Grochowie. Paliło się mieszkanie na szóstym piętrze, z którego przed przyjazdem strażaków ewakuowały się trzy osoby. Jedna trafiła do szpitala. Strażacy z płomieni uratowali kota.

Ogień buchał z okna mieszkania. Jedna osoba poszkodowana

Ogień buchał z okna mieszkania. Jedna osoba poszkodowana

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Ciepły koniec stycznia wprowadził przyrodę w błąd. Niektóre zwierzęta i rośliny rozpoczęły już przygotowania do wiosny. Jak jednak wynika z prognoz, zima nie powiedziała ostatniego słowa.

Kwitną krokusy, pojawiają się bazie, a idzie mróz

Kwitną krokusy, pojawiają się bazie, a idzie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poranne utrudnienia na trasie S8 w rejonie miejscowości Puchały. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Przed godziną 8 służby całkowicie zablokowały jezdnię w kierunku Warszawy. Trzy godziny później udało się udrożnić przejazd.

Zderzenie ciężarówek na wjeździe do Warszawy. Jedna osoba ranna

Zderzenie ciężarówek na wjeździe do Warszawy. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czternaście osób, w tym dwie poważnie, zostało poszkodowanych w zderzeniu autobusu miejskiego z ciągnikiem rolniczym z przyczepą w Gliwicach. Ulica Chorzowska, gdzie doszło do zdarzenia, jest zablokowana.

Zderzenie autobusu miejskiego z ciągnikiem. 14 osób poszkodowanych

Zderzenie autobusu miejskiego z ciągnikiem. 14 osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Kierowca samochodu osobowego na łuku drogi wpadł do rzeki w Nowej Rudzie (Dolnośląskie). Okazało się, że był pijany, w organizmie miał dwa promile alkoholu. Zdjęcie z wypadku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pijany kierowca wjechał do rzeki

Pijany kierowca wjechał do rzeki

Źródło:
Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak samochody zawróciły i jadą pod prąd na autostradzie A4 na Opolszczyźnie. Powodem miał być korek po wypadku ciężarówek.

Pod prąd na autostradzie A4. Nagranie

Pod prąd na autostradzie A4. Nagranie

Źródło:
Kontakt24