Śnieżyce w Polsce. "W ciągu kilku minut zrobiło się biało"

Materiał użytkownika

W wielu regionach Polski pojawiają się krótkotrwale, ale intensywne śnieżyce. Towarzyszą im silniejsze porywy wiatru. Nagrania i zdjęcia przesyłacie na Kontakt 24.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Do Polski w poniedziałek rano zaczęło napływać zimne arktyczne powietrze. W tej zimnej masie kłębiły się chmury, które na zachodzie kraju układały się w niewielki front burzowy. Rozciągał się on nad Kujawami, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem.

Poranne burze

"Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Jak dym" - komentuje swoje nagranie Reporterka 24 Wiola. Jak poinformowała po godzinie 9 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek słabe i umiarkowane burze wystąpiły w województwie wielkopolskim w rejonie Kleczewa, Ślesina oraz Odolanowa.

Towarzyszyły im opady śniegu do 5 centymetrów oraz krupy śnieżnej. Wiatr osiągnął prędkość w porywach do 70 kilometrów na godzinę.

Polska znajduje się w zimnej masie powietrza arktycznego. Front burzowy, na którym pojawiły się wyładowania, rozciągał się w poniedziałkowy poranek nad Kujawami, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem.

Jak poinformowała po godzinie 9 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek słabe i umiarkowane burze wystąpiły w woj. wielkopolskim w rejonie Kleczewa, Ślesina oraz Odolanowa. Towarzyszyły im opady śniegu do 5 centymetrów oraz krupy śnieżnej. Wiatr osiągnął prędkość w porywach do 70 kilometrów na godzinę.

Śnieżyce i silniejszy wiatr

W godzinach popołudniowych powstały niewielkie, chłodne fronty wtórne. Pierwszy rozciąga się nad Śląskiem, Dolnym i Górnym Śląskiem, Śląskiem Opolskim i Małopolską.

Drugi natomiast nad Kujawami i Mazowszem. Na nich wypiętrzają się chmury i występują krótkotrwałe, ale intensywne śnieżyce, które bardzo mocno ograniczają widzialność. Te niebezpieczne zjawiska trwają zwykle maksymalnie kilkanaście minut, jednak w tym czasie widzialność spada niemal do zera. Dodatkowo pod wypiętrzonymi chmurami występują silniejsze porywy wiatru do 60-70 kilometrów na godzinę oraz zawieje śnieżne.

Śnieżyce mogą utrzymywać się do godzin wieczornych. W nocy pojawią się jeszcze przelotne opady śniegu do 1-2 centymetrów.

Nad ranem od zachodu do Polski wejdzie ciepły front. Przyniesie opady śniegu do 1-4 cm na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Powieje też silniejszy wiatr do 60 km/h, a na Pomorzu i zachodzie kraju lokalnie do 90 km/h.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika