tvnpix
Foto: Adrian

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Wyłowiono już 300 kilogramów, akcja nadal trwa

W Kanale Gliwickim w niedzielę pojawiły się śnięte ryby. Od 9 rano do 15 wyłowiono 300 kilogramów. Na miejscu pracują inspektorzy ochrony środowiska, policjanci i strażacy. - Jak się popatrzy na wodę, to nie ma miejsca, gdzie by nie było śniętej ryby - opowiada strażak ochotnik. Informację o śniętych rybach w Kanale Gliwickim dostaliśmy w niedzielę na Kontakt 24.

 

- Pierwsze martwe ryby pojawiły się już dwa dni temu, ale były to pojedyncze sztuki. Dzisiaj, jak się popatrzy na wodę, to nie ma miejsca, gdzie by nie było śniętej ryby. Szczupaki, leszcze, okonie. Od malutkich do dużych. Te które jeszcze są półżywe wyglądają, jakby im brakowało powietrza. Ptaki nad nimi krążą, mają ucztę. Woda cuchnie zgniłymi glonami. Ponad 40 lat, jak tu mieszkam, nie widziałem takiej masakry - opowiada pan Adrian, strażak ochotnik z miejscowości Niezdrowice w województwie opolskim.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Wyłowiono już 300 kilogramów martwych ryb

- Dostaliśmy wezwanie do pomocy w wyławianiu śniętych ryb o 9 rano. Wyłowiono już 300 kilogramów tych martwych zwierząt - przekazał nam dzisiaj około godziny 15 Damian Dudek, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Akcja przebiega na odcinku kanału od śluzy w Rudzińcu do granicy województwa śląskiego z opolskim. Oprócz czterech jednostek straży pożarnej na miejscu są przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wód Polskich, Państwowej Straży Rybackiej i Policji.

Łukasz Nowak, rzecznik PSP w Opolu potwierdził w rozmowie z nami, że w odcinku kanału na terenie województwa opolskiego również są dzisiaj odławiane śnięte ryby. Nie był w stanie jednak podać ilości.

W wakacje z kanału odławiano śnięte ryby trzy razy

To kolejne w ostatnim czasie odławianie śniętych ryb z Kanału Gliwickiego. Ostatnia akcja miała miejsce w poniedziałek 29 sierpnia w Kędzierzynie Koźlu.

Kanał Gliwicki to 40-kilometrowa droga wodna, która przebiega przez województwa opolskie i śląskie. Zaczyna się w Kędzierzynie na 98. kilometrze Odry, a kończy w Gliwicach na Śląsku.

Autor: mag/gp Źródło: Kontakt 24, TVN24 Katowice