Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Odkrywamy Wielkopolskę z Reporterami 24

"Wielkopolska to nie tylko Poznań" - tak uważają Reporterzy 24. Na potwierdzenie przesłali do nas materiały prezentujące piękno środkowo-zachodniej Polski. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po mniej i bardziej znanych miejscach położonych w Wielkopolsce!

Po raz kolejny zapraszamy na podróż po Polsce razem z Reporterami 24. Do tej pory zwiedziliśmy tak już trzy województwa:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Postanowiliśmy stworzyć razem z Reporterami 24 przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, których próżno szukać w turystycznych przewodnikach. Tym razem zwiedzamy województwo wielkopolskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Pierwsza stolica Polski - Gniezno

Reporterzy 24 zachęcają do odwiedzenia pierwszej stolicy Polski, czyli Gniezna. Mieści się tam m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Gniezno zostało uznane formalną stolicą Polski na mocy dokumentu Dagome Iudex wystawionego przez Mieszka I w 991 roku. Kariera najważniejszego grodu piastowskiej Polski w końcówce X i początku XI wieku, jako stolicy, była krótka i płomienna, albowiem podgrodzie było trawione pożarami. Po najeździe czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku i kolejnym spaleniu podgrodzia, zburzeniu zamku książęcego oraz ograbienia katedry, Kazimierz Odnowiciel stolicę Polski przeniósł do Krakowa.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Tu Mieszko przyjął chrzest?

Rok 966 to bardzo ważna data w historii państwa polskiego. Wtedy to Mieszko I przyjął chrzest i rozpoczął chrystianizację pogańskiej dotąd Polski. Nie do końca jednak można z cała stanowczością określić miejsce przyjęcia chrztu. Historycy za najbardziej prawdopodobne uważają Ostrów Lednicki - jedną z pięciu wysp na Jeziorze Lednickim. Z kolei na Polach Lednickich ustawiona została Brama Ryba, która jest nazywana Bramą Trzeciego Tysiąclecia. To właśnie w tym miejscu odbywają coroczne spotkania młodych Lednica 2000.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Kaliski Gród Piastów

Nie Kraków, nie Warszawa, a Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce. Założony został w 850 roku, a prawa miejskie zyskał w 1257. O tym, że historyczna spuścizna jest pielęgnowana, może świadczyć choćby rezerwat archeologiczny "Kaliski Gród Piastów"

Kontakt24 - Opinia użytownika

Piramida Łakińskiego w Wągrowcu

Oprócz Poznania, Gniezna i Kalisza w Wielkopolsce ciekawie prezentuje się również Wągrowiec, z którego zdjęcia przesłał do nas internauta MaReK100384. Wągrowiec to nieduże miasto, w którym krzyżują się dwie rzeki: Nielba i Wełna, a także znajduje się... grobowiec w kształcie piramidy.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika