Saperzy nie zajmą się lodowym zatorem

Saperzy nie zajmą się lodowym zatorem

Poziom wody na Wiśle w rejonie Kazimierza Dolnego choć od wtorku nie podniósł się, w dalszym ciągu przekracza stan alarmowy. W środę wodowskaz wskazywał około 6 metrów. Dodatnie temperatury utrzymujące się w Lubelskiem od kilku dni sprawiły, że lodowy zator powoli zaczął topnieć. Zdjęcia z Kazimierza przesłała do redakcji Kontaktu 24 @Krystyna.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Poziom Wisły w Kazimierzu Dolnym wynosił w środę około 6 metrów i o pół metra przekraczał stan alarmowy. "Od wtorku woda nie podniosła się" - poinformował burmistrz miasteczka Grzegorz Dunia. Jak dodał, w dalszym ciągu na środku rzeki jest zator, ale woda płynie bokami - po błoniach - i nie stanowi obecnie zagrożenia. Wisła powyżej i poniżej Kazimierza Dolnego płynie swobodnie, natomiast pokryty lodem jest odcinek o długości około 8-9 km w okolicach tej miejscowości. "Zator utworzył się w naturalnym przewężeniu rzeki" - powiedział PAP dyrektor wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego w Lublinie Włodzimierz Stańczyk.

Nie planują użycia wojska "Od czoła zatoru, od strony Puław, lód pomału kruszy się i topi. Panują sprzyjające warunki pogodowe, dodatnie temperatury, myślę, że to będzie powodowało stopniowe rozpuszczanie i wymywanie tego zatoru" - powiedział Stańczyk.

Dodał, że nie ma obecnie planów rozbijania zatoru przez wojsko. "Rekonesans przeprowadzony przez saperów wykazał, że kruszenie lodu metodami wybuchowymi byłoby trudne. Nie jest to konieczne" - powiedział Stańczyk. Poziom Wisły na wodowskazie w Annopolu, powyżej Kazimierza Dolnego, jest niższy od stanu ostrzegawczego o ponad półtora metra i w ciągu minionej doby obniżył się o pół metra. Poniżej Kazimierza, w Puławach, Wisła podniosła się o kilkanaście centymetrów, ale i tu nie przekracza stanu ostrzegawczego. Inne rzeki na Lubelszczyźnie nie grożą wylaniem. Jedynie Krzna w Malowej Górze przekracza stan alarmowy, ale płynie ona z dala od zabudowań. Stany ostrzegawcze o kilka centymetrów przekraczają Bug w Dorohusku i Wieprz w Krasnymstawie.

ZOBACZ POPRZEDNIE RELACJE Z KAZIMIERZA

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: mmt//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Będziemyślu (woj. podkarpackie) samolot rekonstrukcyjny wylądował do góry kołami. Pilotowi nic się nie stało. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Samolot koziołkował podczas lądowania

Samolot koziołkował podczas lądowania

Źródło:
tvn24.pl

Pożar ciężarówki w miejscowości Duninówko na Pomorzu. Kabina pojazdu uległa całkowitemu spaleniu. Na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

Ciężarówka stanęła w płomieniach

Ciężarówka stanęła w płomieniach

Źródło:
tvn24.pl

O włos od tragedii na warszawskich Bielanach. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać nastolatkę bez kasku, wjeżdżającą nagle na przejście dla pieszych na hulajnodze, wprost przed nadjeżdżające auto.

Hulajnogą na pasy, tuż przed auto. "Nawet się nie zatrzymała"

Hulajnogą na pasy, tuż przed auto. "Nawet się nie zatrzymała"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Minionej nocy na niebie pojawiły się obłoki srebrzyste. Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować niemal w całym kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od naszych czytelników.

Obłoki srebrzyste nad Polską. Wyjątkowe zdjęcia

Obłoki srebrzyste nad Polską. Wyjątkowe zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, Sieć Obserwatorów Burz

Martwa foka została znaleziona niedaleko Ustki. Jak przekazały służby, zwierzę jest w stanie rozkładu, co utrudnia ustalenie przyczyny jego śmierci. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Martwa foka w Ustce. "Ciężko wyrokować, co się mogło zadziać"

Martwa foka w Ustce. "Ciężko wyrokować, co się mogło zadziać"

Źródło:
Kontakt24, Fokarium UG

Awaria kładki na Ołowiance w Gdańsku. Zwodzenie zostało wstrzymane z powodu awarii systemu sterowania. Większe jednostki nie mogą przepłynąć Motławą, ale z kładki mogą korzystać piesi.

Poważna awaria kładki. Nie podnosi się, zwodzenie wstrzymane

Poważna awaria kładki. Nie podnosi się, zwodzenie wstrzymane

Źródło:
tvn24.pl

Złodzieje wysadzili bankomat w Czernichowie pod Krakowem. Eksplozja była tak silna, że uszkodziła nie tylko maszynę, ale też budynek przy której się mieściła. Włamywacze najprawdopodobniej użyli sprężonego gazu.

Wysadzony bankomat, uszkodzony budynek. Szukają włamywaczy

Wysadzony bankomat, uszkodzony budynek. Szukają włamywaczy

Źródło:
TVN24

Kierowca BMW wykonał skrajnie niebezpieczny manewr na drodze krajowej nr 23. Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24, widać, jak w trakcie wyprzedzania jedzie wprost na auto z przeciwka.

O włos od tragedii na DK23. Nagranie mrozi krew

O włos od tragedii na DK23. Nagranie mrozi krew

Źródło:
tvn24.pl

Wał szkwałowy zawisł w sobotę nad województwem opolskim. Było to jedno z wielu zjawisk towarzyszących burzom obserwowanym tego dnia w Polsce. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Groźne chmury zawisły nad Opolszczyzną

Groźne chmury zawisły nad Opolszczyzną

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Niedziela była kolejnym burzowym dniem. Wyładowaniom towarzyszyły opady deszczu, lokalnie pojawił się też grad. Nad Mazowszem, Lubelszczyzną i Ziemią Łódzką zawisły "krowie wymiona".

Grad i "krowie wymiona". Burzowa niedziela

Grad i "krowie wymiona". Burzowa niedziela

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Policjanci wyjaśniają okoliczności poparzenia dziecka Miało się to stać w jednym z przedszkoli w Bartoszycach (Warmia i Mazury). Informację w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziecko z oparzeniami trafiło do szpitala. Sprawę bada policja

Dziecko z oparzeniami trafiło do szpitala. Sprawę bada policja

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP