Wiewiórki to miłe i sympatyczne zwierzęta. Często można zobaczyć, jak w parkach karmione są nawet przez dzieci. Warto pamiętać jednak, że gryzonie te lgną do ludzi, ale nie są oswojone. Jedną z takich wiewiórek sfotografował Reporter 24 we wrocławskim parku.
"Ot taka ruda celebrytka! Przez dłuższy czas przebiegała przed kamerą zaciekawiona co się dzieje. Nawet gdy dostała od spacerowiczów orzeszek nie uciekła z nim na drzewo, ale pozwoliła z bardzo bliska sfilmować, jak z zapałem zabrała się za jego konsumpcję" - tak wiewiórkę z wrocławskiego parku opisał Reporter 24 Casimirus.
Wiewiórki można spotkać w większości parków w Polsce. Spacerowicze chętnie je dokarmiają. A wiewiórki z ochotą korzystają z tych "darmowych" posiłków. Reporter 24 zrobił zdjęcia wiewiórki zdobywającej w ten sposób pokarm we wrocławskim parku. Ale są one atrakcją wielu innych miejsc.
Jednym z nich jest Park Łazienkowski w Warszawie. Żyje tam aż 200 rudowłosych gryzoni. Nie raz widzieliśmy, jak podgryzają one orzechy wprost z ludzkiej dłoni. Daje to wrażenie, że zwierzęta te dają się łatwo oswoić.
Jak podkreśla Barbara Werner, główny ogrodnik Łazienek Królewskich w Warszawie, są to jednak zwierzęta dzikie i nie ma możliwości uczynienia z nich w pełni oswojonych gryzoni. - Natura rządzi się swoimi prawami. Wiewiórki niby lgną do ludzi, ale nie są oswojone - mówi Werner.
Szukają pożywienia
- Podchodzą do ludzi szukając pokarmu. Nauczyły się już, że mogą dostać coś co lubią - dodaje Werner. Najczęściej karmione są orzechami, w szczególności laskowymi. Ich przysmakiem są także szyszki oraz pędy sosny.
Mogą podrapać lub ugryźć
Wiewiórki mogą podrapać lub ugryźć tak jak każde dzikie zwierzę. - Ludzie czasem są za bardzo nachalni. Biegają za wiewiórkami, próbują je do siebie zwabić -podkreśla Werner.
Niektórzy mogą się obawiać, że łatwo zarazić się chorobą przy pogryzieniu lub podrapaniu przez tego gryzonia. Werner jednak uspokaja: - W Parku Łazienkowskim nigdy nie zdarzyło się, aby przeniosły one na człowieka jakąś chorobę.
Rudowłose gryzonie żyjące w lasach mogą być bardziej dzikie. Dzieje się tak, ponieważ mają one mniejszy kontakt z ludźmi.
Autor: MSz/sk