Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze środy na czwartek. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele pięknych zdjęć oraz nagranie tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.
Punkt kulminacyjny kwietniowej pełni, nazywanej Pełnią Różowego Księżyca, nastąpił w czwartek 6 kwietnia o godzinie 6.37. To pierwsza wiosenna pełnia w tym roku, a przy tym ważne zjawisko astronomiczne, ponieważ właśnie na jej podstawie ustalana jest data Świąt Wielkanocnych.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia pierwszej wiosennej pełni Księżyca w godzinach poprzedzających jej kulminację.
Wielkanoc
Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że musi pojawić się w kalendarzu pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Skoro w tym roku pierwsza pełnia Księżyca wiosną nastąpi 6 kwietnia, a pierwszą niedzielą po tej dacie jest 9 kwietnia, to właśnie wtedy rozpoczną się święta.
Pełnia Różowego Księżyca. Skąd nazwa?
Stosowane do dziś nazwy poszczególnych pełni Księżyca wywodzą się głównie od wierzeń, zwyczajów i obserwacji rdzennych Amerykanów. Pełnię Księżyca w kwietniu nazywa się Różową, ponieważ wiosną tereny Ameryki Północnej porastają kwitnące różowo floksy.
Inne nazwy tej pełni to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.
Autor: anw, as/rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24