tvnpix
Foto: Jan60

Rodzinka szopów nad Odrą. "A to ślimaka dorwały, a to robaka zjadły"

Reporter 24, siedząc na rybach nad Odrą w okolicach Bytomia Odrzańskiego (Lubuskie), spotkał pięć małych szopów praczy. - Ciekawostką jest to, że w ogóle się nie bały. Trzykrotnie odchodziły w zarośla i wracały z powrotem (...) Szukały pożywienia, a to ślimaka dorwały, a to robaka zjadły - mówi pan Jan. Z kolei Lasy Państwowe ostrzegają: szopy to niebezpieczne zwierzęta. Nagranie i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pan Jan spotkał szopy w ubiegłą niedzielę, 27 maja. - Pojechałem po południu na ryby. Zobaczyłem, że coś się rusza. Parę minut stałem i się zastanawiałem, co to. Na początku myślałem, że to szczury, ale zacząłem podchodzić w ich stronę i zobaczyłem, że to szopy. Było ich pięć - opisuje Reporter 24.

Jak opowiada, co ciekawe, zwierzęta w ogóle się go nie bały. Wręcz przeciwnie, podchodziły pod same nogi mężczyzny. - Trzykrotnie odchodziły w zarośla i wracały z powrotem. Bardzo szukały pożywienia, a to ślimaka dorwały, a to robaka zjadły - mówi pan Jan.

Zaniepokojony pojechał powiadomić nadleśnictwo. Jak dodaje, bał się, że młode szopy straciły matkę i niebawem coś im się stanie. - Powiedzieli mi, że szopy tak mają, że chodzą sobie same, bez matki. Zdziwili się, że tak blisko do mnie podchodziły - relacjonuje mężczyzna.

"Mogą być roznosicielami wścieklizny"

Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych, ostrzega jednak: szopy to niebezpieczne zwierzęta.

- Jest to gatunek obcy, inwazyjny i niepożądany w lasach. Mogą być roznosicielami wścieklizny - przyznaje.

I dodaje: - Są zagrożeniem zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Szybko się rozmnażają. Sieją także spustoszenie wśród ptaków, wybierają jaja z gniazd, dlatego nie są pożądanym gatunkiem w lasach.

Co zrobić, kiedy podobnie jak pan Jan, spotkamy na swojej drodze szopa?

- Przede wszystkim starać się szybko oddalić. Nie można brać ich na ręce czy dotykać. Szopy posiadają pasożyty, które mogą wywoływać u ludzi choroby oczu - opowiada Malinowska.

 

Autor: mj,mb//ank