tvnpix
Pliszka uwiła gniazdo w koparce

Rodzina pliszek zamieszkała w koparce. "Mają fantazję, jeśli chodzi o miejsca budowania gniazd"

W koparce pana Andrzeja ze Szprotawy (woj. lubuskie) zadomowiły się pliszki siwe. Ptaki wstrzymały prace budowlane - odkąd pojawiły się w koparce, mężczyzna ani razu jej nie uruchomił. Swoimi nagraniami podzielił się z redakcją Kontaktu 24.

 

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania od pana Andrzeja ze Szprotawy, na których widać, jak w jego koparce pojawiło się ptasie gniazdo. W środku wykluły się młode. Mężczyzna zaznaczył, że niespodziewane zdarzenie zatrzymało prace na jego posesji, a teraz czeka, aż ptaki będą w stanie same odlecieć. Według pana Andrzeja to pliszki siwe.

- Pierwszy raz je zobaczyłem jakiś miesiąc temu. Żeby odpalić maszynę, trzeba podnieść klapę i przekręcić taki kluczyk. Chcę odpalić, podnoszę i patrzę, a tam ptaszki uziemiły mi maszynę. Takie maleńkie były - opowiedział pan Andrzej.

"Koparka jest uziemiona"

- Od tamtej pory nie używałem koparki i czekam, aż ptaki będą w stanie same odlecieć. Koparka jest uziemiona, dopóki młode nie wylecą. Stoi już na pewno trzy tygodnie i myślę, że postoi jeszcze z tydzień albo dwa - mówił.

Pan Andrzej zaznaczył, że prowadzi agroturystykę i interesuje się ptakami.

- Wiedziały u kogo się osiedlić. Inny to by wyrzucił gniazdo i by pojechał, a ja pozwolę im wylecieć, bo to ładny ptak. Bardzo pożyteczny, bo zjada szkodniki - opowiadał.

"Mają wyjątkową fantazję"

Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo, potwierdził, że na nagraniach jest widoczne gniazdo pliszki siwej.

- Nie wolno odpalać maszyny. Jeszcze kilka dni i młode pliszki opuszcza gniazdko - przekazał redakcji Kontaktu 24. - Pliszka siwa to dość pospolity ptak. Ptaki potrzebują kilkanaście dni do opuszczenia gniazda, w zależności od dostawy pokarmu. Po opuszczeniu gniazda mogą jeszcze powracać przez kilka dni - dodał.

Jak dodał, zwierzęta te często wybierają na swoje domy dość oryginalne lokalizacje. - Pliszki mają wyjątkową fantazję, jeśli chodzi o miejsca budowania gniazd. Gdy osiedli się w nietypowym miejscu, np. samochodzie, nie należy ruszać gniazda. Trzeba pozwolić młodym wyjść - zakończył Kruszewicz.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: dk,kw Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl