tvnpix
Największa pełnia tego roku, Foto: Reporterzy 24

"Robi wrażenie". Zobacz największą pełnię tego roku

Przez całą noc obserwowaliśmy najjaśniejszą i największą pełnię w tym roku, pełnię superksiężyca. Taka okazja w tym roku już się nie powtórzy. Swoje księżycowe relacje przysyłacie na Kontakt 24.

 

 

Kulminacyjny moment pełni w Polsce nastąpił we wtorek o godzinie 16.53. Wtedy srebrny glob znalazł się dokładnie naprzeciw Słońca. Jednak również w kolejnych godzinach będzie można oglądać większy niż zwykle Księżyc. Księżycowe relacje przysyłacie na Kontakt 24. "Naprawdę Księżyc robi dziś wrażenie" - napisał Reporter 24 o nicku GrupaMT_pl, autor zdjęć zrobionych w starych kamieniołomach w Częstochowie.

Aby Księżyc wydawał się większy niż zwykle, w jednym czasie muszą zbiec się pełnia oraz maksymalne zbliżenie Księżyca do Ziemi, czyli perygeum. Wszystko to zapewnia kształt orbity Księżyca, czyli elipsa, a nie okrąg. W lutym srebrny glob znalazł się w momencie pełni zaledwie sześć godzin po przejściu przez perygeum.

Przyda się teleskop

Perygeum znajduje się prawie 50 tysięcy kilometrów bliżej Ziemi niż najodleglejszy punkt (apogeum). Superksiężyc możemy oglądać, gdy nasz satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wtedy w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.

Jak obserwować superksiężyc? Specjaliści podkreślają, że dla niewprawnego obserwatora dostrzeżenie gołym okiem różnicy między zwykłą pełnią a superpełnią może być trudne. Warto więc mieć dostęp do teleskopu. Różnica może być też widoczna na zdjęciach.

Więcej na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: dd/aw Źródło: TVN Meteo/Kontakt 24