Rezygnujesz z wycieczki? Chcesz odzyskać pieniądze? Wy pytacie, eksperci odpowiadają

eksperci - art

Trudna sytuacja w Egipcie i ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych sprawiają, że turyści, którzy na najbliższy czas mają wykupione wczasy nad Morzem Czerwonym, mogą być zdezorientowani. Co zrobić, kiedy biuro odmawia nam bezkosztowego zwrotu wycieczki? Jak napisać pismo o odstąpieniu umowy? Co powinna zawierać reklamacja? Na wasze pytania na antenie TVN24 odpowiedział Paweł Blajer z TVN CNBC oraz Aleksandra Frączek, prawnik z Federacji Konsumentów.

Na Wasze pytania przesyłane na Kontakt 24 odpowiada na antenie TVN24 Paweł Blajer z TVN CNBC:

Firma odmawia nam bezkosztowego zwrotu wycieczki. Co mamy zrobić? Paweł Blajer: Sytuacja nie jest beznadziejna. Jeżeli ktoś odmawia zwrotu kosztów, które ponieśliśmy kupując wycieczkę, powinniśmy napisać pismo o odstąpieniu od umowy. Powinna znaleźć się w nim informacja, że w związku z sytuacją w Egipcie i rekomendacją MSZ, prosimy uprzejmie o to, aby zwrócono nam 100% kosztów wycieczki. Biuro podróży ma wtedy dwie opcje. Jedna jest bardzo pozytywna - biuro zwraca nam całą kwotę. Druga jest wtedy, kiedy biuro zwraca nam mniej pieniędzy. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy udowodni nam, jakie konkretnie koszty poniosło w związku z organizacją naszego wyjazdu. Jeżeli nie ma konkretnego potwierdzenia, biuro podróży nie może potrącić sobie nic. Chcemy zmienić kierunek wyjazdu, ale nie ma takiej możliwości. Co zrobić? Paweł Blajer: To, że jest zamiana wycieczki na inną wycieczkę, to dobra wola biura podróży. Biuro nie jest zobowiązane do niczego takiego. Jeżeli odstępujemy od umowy i zapłaciliśmy za wycieczkę atrakcyjną cenę, np. na początku roku, teraz w wyniku odstąpienia (kiedy biuro nie chce nam zapewnić innego wyjazdu) dostaniemy tę kwotę, którą zapłaciliśmy wcześniej. Naszym problemem jest to, że teraz wycieczki są droższe. Gdzie szukać prawnych podstaw do rozmowy z biurem podróży? Paweł Blajer: Można przestudiować kodeks cywilny i ustawę o usługach turystycznych. Jednak najważniejszy jest jeden przepis, który wynika z prawa - jeżeli ma miejsce siła wyższa, a moim zdaniem tak jest, to mamy prawo odstąpić od umowy i dostać zwrot pieniędzy jakie my zapłaciliśmy.

Jak wygląda pokrycie kosztów powrotu, jeśli zaostrzy się sytuacja na miejscu? Paweł Blajer: Jeżeli jesteśmy już w Egipcie, albo są tam nasi bliscy, za ich bezpieczeństwo i zorganizowanie im powrotu do kraju odpowiada bezdyskusyjnie biuro podróży. Nawet jeżeli będzie to związane z dodatkowymi kosztami. Biuro nie odpowiada za to tylko w jednej sytuacji - jeżeli chcemy wrócić do Polski bez żadnych podstaw. Wtedy musimy sami zorganizować sobie powrót. Co się stanie, jeśli w poniedziałek zmieni się zalecenie MSZ, a nie będzie już dostępnych terminów? Paweł Blajer: To jest niestety sytuacja, która sprowadzi się do wcześniejszych rekomendacji. Jeżeli MSZ poinformuje, że absolutnie trzeba wracać z Egiptu i nie można do niego wyjeżdżać, wtedy możemy odstąpić od umowy i dostać zwrot pieniędzy, jakie zapłaciliśmy. Nie ma paragrafu, ani wyroku, na który można się powoływać. Co z klientami, którzy decydują się na wycieczki objazdowe? Paweł Blajer: Mogą liczyć na niepełne odszkodowanie, ponieważ część wycieczki się odbędzie - mają zagwarantowany hotel, przelot. Nie jest wykonana tylko część usługi, która polega na tym, że nie można zwiedzać miejsc poza kurortami. W takiej sytuacji możemy złożyć reklamację dotyczącą usługi, która nie została wykonana i domagać się zwrotów związanych z wykonaniem wycieczek fakultatywnych. Jest jednak jeden warunek - te dodatkowe usługi muszą być wpisane do umowy.

Na Wasze pytania odpowiadała również Aleksandra Frączek, prawnik z Federacji Konsumentów:

Co w przypadku, jeżeli nie ma możliwości pojechania na wycieczkę fakultatywną np. do Kairu w związku z sytuacją, która obecnie tam panuje? Czy może być to podstawa do rozwiązania umowy z biurem? Aleksandra Frączek: Może. Musimy mieć przede wszystkim alternatywę - albo my otrzymamy zwrot środków za część wycieczki niewykorzystanej, albo organizator turystyczny przy naszej zgodzie zaproponuje nam inne alternatywne świadczenia np. które możemy przyjąć bądź nie. Pamiętajmy o jednej rzeczy - jeżeli jesteśmy w Egipcie i jeżeli organizator nie jest w stanie nam zorganizować części imprezy turystycznej, która była zaplanowana, to wszelkie reklamacje powinny być składane w formie pisemnej wraz z dokumentacją zdjęciową a także świadkami z podpisami. Z tymi dokumentami prościej będzie nam dochodzić po powrocie roszczeń.

Po wczorajszej rekomendacji zadzwoniłam do biura podróży. Niestety, biuro twierdzi, że w kurortach nic złego się nie dzieje i jeżeli zrezygnuję, to tracę 95% wartości wycieczki. Co zrobić? Aleksandra Frączek: Upierałabym się na miejscu tego konsumenta - z uwagi na to, że zmieniła się sytuacja, a biuro podróży nie poinformowało o zmianie sytuacji w kraju. Wiemy o tym wszyscy z mediów. W tym przypadku strata 95 proc. jest niesprawiedliwa, ponieważ w cenie wycieczki jest zawarty również zysk i w związku z tym, jeżeli organizator nie realizuje wycieczki, czyli nie świadczy nam usługi, konsument musi pokryć koszty, które poniósł organizator. Natomiast, jeżeli świadczenie nie było zrealizowane, nie ma podstaw, żeby organizator turystyczny uzyskał zysk. Więc to 95% potrącenia w takiej sytuacji i w tych okolicznościach jest zdecydowanie za dużo.

WIĘCEJ ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA:

PIT: rekomendujemy, by organizatorzy proponowali klientom wyjazdy zastępcze

Polska Izba Turystyki zarekomendowała w sobotę, by organizatorzy imprez turystycznych proponowali wyjazdy zastępcze klientom, którzy w najbliższych dniach chcą zrezygnować z wyjazdu do Egiptu. Prezes Izby Paweł Niewiadomski ocenił, że zmiana rekomendacji MSZ ws. Egiptu jest niejednoznaczna. "Z jednej strony jest zalecenie, by nie podróżować do Egiptu, a z drugiej strony jest stwierdzenie, że klienci, którzy przebywają w kurortach, są bezpieczni" - powiedział w rozmowie z PAP. Pytany, jak zdaniem PIT, powinny zachować się biura podróży organizujące wyjazdy do Egiptu, odparł: "Nasza rekomendacja jest taka, aby organizatorzy, jeżeli klienci chcą rezygnować z wylotów w najbliższym czasie, w najbliższych dniach, proponowali im ewentualnie wyjazdy zastępcze". Dodał jednak, że decyzje w tym zakresie organizatorzy imprez podejmują indywidualnie i "prawie wszyscy wprowadzili już wewnętrzne procedury w tej sprawie".

Zastrzegł, że ta rekomendacja odnosi się do najbliższych dni, ponieważ nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja w Egipcie. Niewiadomski poinformował, że wyloty do Egiptu nie zostały odwołane, bądź zawieszone i "odbywają się zgodnie z programem wyjazdów".

CZYTAJ WIĘCEJ: Zamiast Egiptu wyjazdy zastępcze. Rekomendacja Polskiej Izbyt Turystyki dla biur podróży

Autor: aw,aolsz/jas,tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Mrożąca krew w żyłach sytuacja na autostradzie A1 koło Częstochowy (Śląskie). Kierowca samochodu osobowego wyprzedzał pasem awaryjnym autokar. Nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Otrzymała je też policja. - Gdyby policjant był w pobliżu i zobaczył takie zachowanie, to taka osoba z miejsca traci swoje uprawnienia. To był skrajnie niebezpieczny manewr. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności - zapewniła rzeczniczka częstochowskiej policji.

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Spowodowała, że część dróg została zalana. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i wypompowywaniu wody.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A1 w okolicach Włocławka doszło do pożaru samochodu osobowego. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód stanął w płomieniach na autostradzie A1

Samochód stanął w płomieniach na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl

18-latek z Krakowa został zatrzymany w związku z posiadaniem narkotyków. Policja przeszukała jego mieszkanie i znalazła więcej środków odurzających oraz nieustalone substancje chemiczne. Zostaną one przebadane w laboratorium.

Narkotyki i "nieznane substancje" w mieszkaniu 18-latka

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

W niedzielę w godzinach popołudniowych przy ul. Kościuszki w Katowicach doszło do pożaru mieszkania. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano z budynku mieszkańców. Policja zatrzymała w tej sprawie dwóch młodych mężczyzn. Informacje oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Źródło:
Kontakt 24

Zalane ulice, zerwane linie wysokiego napięcia, grad na ulicach - tak wyglądała Polska po burzach, które przetoczyły się przez kraj w sobotę. Strażacy byli wzywani do interwencji ponad 260 razy, a w województwie wielkopolskim jeden z funkcjonariuszy odniósł niegroźne obrażenia. Burzowe zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy również na Kontakt 24.

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Dwóch policjantów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w środę, w trakcie interwencji, użyli paralizatora. Zostali zwolnieni z policji, a sąd ich tymczasowo aresztował.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Kolbudach (województwo pomorskie). Dwie opiekunki prowadziły grupę dzieci w niedozwolonym miejscu przy jezdni, zamiast skorzystać z chodnika po drugiej stronie. Informacje, film oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Źródło:
tvn24.pl

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Czwartek to dzień, w którym na polskim niebie dużo się dzieje. W województwie śląskim można było zaobserwować halo słoneczne.

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

W centrum Częstochowy w zaparkowanym samochodzie jeden z przechodniów zauważył koziołka. Auto stało w słońcu, mężczyzna postanowił więc wybić szybę, by uratować zwierzę. Okazało się, że kierowca znalazł koziołka przy drodze i go zabrał. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone. Zajęli się nim pracownicy jednego ze schronisk. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

Źródło:
tvn24.pl

Autobus komunikacji miejskiej zderzył się z samochodem osobowym na skrzyżowaniu Piastowskiej z Barlickiego w Opolu. Pasażerka autobusu doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl