Dobrowolność składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego, przesunięcie części obligacyjnej OFE do ZUS, czy tzw. suwak bezpieczeństwa, to trzy najważniejsze nowe pomysły rządu premiera Donalda Tuska na zreformowanie polskiego systemu emerytalnego. Co te propozycje w praktyce będą oznaczać dla obywateli? Czy nastąpią zmiany na lepsze czy na gorsze? Czekamy na Wasze pytania, które zbierzemy i zadamy naszym ekspertom.
W środę na konferencji prasowej premier Donald Tusk oraz minister finansów Jacek Rostowski przedstawili propozycje zmian w systemie OFE.
Trzy filary zmian w emeryturach
Po pierwsze rząd proponuje przesunięcie części obligacyjnej OFE do ZUS, co zdaniem premiera dałoby stuprocentowe bezpieczeństwo emerytury w części obligacyjnej. Zaproponowano również pozostawienie części akcyjnej w OFE. "To mniej więcej połowa aktywów" - oszacował premier.
Po drugie rząd postuluje dobrowolność składek do OFE - obywatele będą mogli zdecydować o tym, czy odprowadzane składki trafią do ZUS, czy do OFE. Jednak jeżeli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego składka będzie trafiała do ZUS.
Trzeci pomysł to tzw. suwak bezpieczeństwa, co w praktyce oznacza, że pieniądze z OFE na 10 lat przed emeryturą zaczną być stopniowo przekazywane do ZUS.
Macie pytania dotyczące propozycji zmian w systemie emerytalnym? Przesyłajcie je na skrzynkę kontakt24@tvn.pl lub zamieszczajcie w serwisie Kontaktu 24. Zbierzemy je i zadamy naszym ekspertom.
Autor: aolsz/rs