Pięć tygodni po katolikach, Święta Wielkiejnocy rozpoczynają wyznawcy prawosławia oraz innych obrządków wschodnich. Zdjęcia z obchodów Wielkiego Piątku w Grecji nadesłał @Wojtek Thomas.
Niedziela Wielkanocna w prawosławiu przypada na niedzielę po wiosennej pełni księżyca oraz po zakończeniu Paschy żydowskiej. W tym roku święto to przypada na pięć tygodni po świętach katolickich.
Przez całą noc z piątku na sobotę w cerkwiach prawosławnych odbywała się adoracja Grobu Pańskiego, symbolizowanego przez płaszczanicę, całun umieszczany na środku świątyni przedstawiający Chrystusa w grobie. Płaszczanica leży na prastole, do którego wierni podchodzą by pokłonić się i pocałować ikonę.
Wielki Piątek, dzień w którym obowiązuje ścisły post, wyznawcy prawosławia wiążą z ukrzyżowaniem Chrystusa i złożeniem do grobu. Wierzą, że Jezus zstąpił wtedy do piekieł, by odebrać swoją własność, dusze zmarłych. Moment śmierci na krzyżu w odróżnieniu od katolików prawosławni uważają za początek zmartwychwstania.
Po ścisłym poście świąteczny posiłek spożywa się w niedzielę. Podobnie jak katolicy, wyznawcy prawosławia dzielą się jajkiem. Wśród wielu potraw znajduje się między innymi pascha, słodkie ciasto z bakaliami.
Autor: ak//tka