tvnpix
Pożar w Chorwacji, Foto: HelperTiVi

Pożoga pustoszy Bałkany. Chorwacja i Czarnogóra w ogniu

Ogień trawi Chorwację, Czarnogórę oraz południe Bośni i Hercegowiny. Od niedzieli strażacy mają pełne ręce roboty. Informację, zdjęcia oraz nagrania z szalejącego na Bałkanach żywiołu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Jak przekazał portal tvnmeteo.pl, w niedzielę chorwaccy i czarnogórscy strażacy walczyli z kilkoma pożarami wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego. Lokalne media informowały o ewakuacji mieszkańców.

Pożary zaobserwowano niedaleko miasta Pula na północy kraju. Rozpętały się również na południu, w okolicy Sibenika. Ogień pojawił się na wyspach Pag i Vir oraz na obszarze położonym na północny wschód od największego miasta na wybrzeżu - Splitu.

Reporterzy 24 również przesłali nam zdjęcia z Chorwacji - widać na nich Omis i Jesenice - a także film relacjonujący pożar w Splicie.

Silny wiatr utrudnieniem

Silne północne wiatry powodują, że gaszenie pożaru jest skomplikowane. Władze ostrzegają przed używaniem ognia na świeżym powietrzu.

Dwóm samolotom straży pożarnej udało się powstrzymać płomienie przed zajęciem domów w mieście Brodarica niedaleko Sibenika. Droga przebiegająca niedaleko miasta Sestanovac w okolicy Splitu została zamknięta z powodu gęstego dymu.

- Naszym domom nic nie zagraża, jednak przyszliśmy tutaj, aby pomóc innym. Wszyscy z własnymi samochodami i pomocnym wyposażeniem - powiedział Stipe Bekavac, mieszkaniec Sestanovacu.

Według jednego ze strażaków, w okolicach miasta płomienie pojawiły się około godziny 13. Rozprzestrzeniały się na około 6-7 kilometrów. Informował również, że prawdopodobnie spłonie przynajmniej 400 hektarów ziemi.

Także na północ od Sibeniku ogień zagroził miejscowościom - płomienie podeszły pod miejscowość Pula, a kolejne ogniska pożaru wybuchły na wyspach Pag i Vir.

Nie tylko Chorwacja

Telewizja czarnogórska poinformowała, że niektórzy mieszkańcy czarnogórskiego miasta Herceg Novi, położonego na wybrzeżu, musieli ewakuować się ze swoich domów. Pożary zaobserwowano również w okolicy stolicy Czarnogóry, Podgoricy.

W poniedziałek rano ewakuowano ponad 100 turystów z czarnogórskiego półwyspu Lustica znad zatoki Boka Kotorska. Według relacji policji interweniować musiał okręt marynarki wojennej.

W niedalekiej Bośni i Hercegowinie strażacy walczą z ogniem niedaleko położonych na południu kraju miast Mostar oraz Trebinje.

Więcej o sytuacji pogodowej na Bałkanach przeczytacie na tvnmeteo.pl.

 

 

 

Autor: ao/map/sj Źródło: tvnmeteo.pl

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.