"Potworny huk, jakby coś wybuchło". Relacja autora nagrania z uderzenia pioruna

Uderzenie pioruna na A8 / darek78

"Potworny huk, ogień i sypiące się iskry. Jakby coś wybuchło" - opisuje moment uderzenia pioruna @darek78. Przesłane przez niego na Kontakt 24 nagranie, wykonane we wtorek na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, bije w ostatnich dniach rekordy popularności.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Włączyłem telefon, by nagrać ulewę i akurat 2-3 sekundy potem w mijającą nas ciężarówkę uderzył piorun" - mówi w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 @darek78, autor nagrania.

Jak dodaje, "huk był tak potworny, jakby coś wybuchło". "Nagle zobaczyliśmy ogień i na nasz samochód poleciały iskry. To były dwa lub trzy uderzenia, najpierw w kabinę tira, potem w naczepę i barierkę" - relacjonuje autor nagania.

Jak dodaje, jemu i osobom, z którymi podróżował, nic się nie stało. "Kierowca ciężarówki najwyraźniej nie spanikował. Pojazd nie zatrzymał się w zasięgu naszego wzroku, ale wtedy tak mocno padało, że widoczność była niewielka" - powiedział @darek78.

Gwałtowna burza nad Dolnym Śląskiem

Nagranie zostało wykonane podczas gwałtownej burzy, jaka we wtorek po południu przeszła m.in. nad województwem dolnośląskim.

Uderzenie pioruna na A8 nagrał również internauta o nicku @Brycu. Film zamieścił w serwisie Kontaktu 24:

Kontakt24 - Opinia użytownika

Jak przetrwać uderzenie pioruna?

Aż trudno uwierzyć, że po sfilmowanym przez @darka78 uderzeniu pioruna, nikomu nic się nie stało.

Jak mówią jednak specjaliści, uderzenie w samą kabinę kierowcy zwykle kończy się na strachu i tylko chwilowym ogłuszeniu. "Bo to czysta fizyka" - twierdzi dr Tomasz Rożek, fizyk, publicysta "Gościa Niedzielnego".

"Jeżeli jesteśmy otoczeni czymś wybudowanym z przewodnika, czyli na przykład jakąś metalową siatką albo metalową obudową - no a kabina TIR-a, ale tak samo samochód czy samolot, jest w całości taką klatką właśnie - to ładunek się porusza po zewnętrznych jej częściach, nie wchodzi do środka" - wyjaśnia dr Rożek.

Ryzyko na otwartej przestrzeni

Te same prawa fizyki niezwykle brutalnie zadziałały we wtorek na ludzi wracających z pracy na polu w Rutkowie na Dolnym Śląsku. Niestety w tym przypadku skutki były tragiczne. Jeden z poszkodowanych, 25-letni mężczyzna, zmarł w wyniku obrażeń po porażeniu piorunem. Dwie inne osoby udało się uratować.

To niebezpieczeństwo nie przeraża łowców burz. Oni wiedzą na co trzeba uważać, żeby takie zjawiska wyłącznie cieszyły oko.

"Nie stajemy pod drzewami, nie wychodzimy na jakieś duże wzgórza czy góry. Nie możemy też na otwartej przestrzeni stawać, ponieważ możemy być po prostu łatwym celem dla wyładowania atmosferycznego" - wylicza łowca burz Piotr Żurowski.

Więcej o tym, jak bezpiecznie przetrwać burze, na tvnmeteo.pl

Autor: aka//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim doszło do pożaru dachu Akademii im. Jakuba z Paradyża. Spłonęły dach i poddasze. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także na piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń".

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Nie znaleziono obiektu latającego, który miał spaść w środę w okolicy Gorzyczek (woj. śląskie). Osoba zgłaszająca widziała lecącą nisko awionetkę, a potem dym. Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała z tej samej okolicy sygnał alarmowy niewiadomego pochodzenia. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/ Kontakt24

Wielka Brytania zmaga się z silnym wiatrem i ulewami. Dochodzi do gwałtownych powodzi. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu Anglii, gdzie ewakuowano część osób z kompleksu domków letniskowych i pola kempingowego. Jedna osoba z objawami hipotermii trafiła do szpitala. Zalane są niektóre drogi, wystąpiły utrudnienia na kolei.

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Źródło:
The Independent, BBC, Reuters, Kontakt 24

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Po kilkugodzinnej akcji strażacy opanowali pożar hali magazynowej przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. - Doszło do pożaru w przestrzeni, gdzie magazynowane były hulajnogi elektryczne - przekazał kpt. Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP

Ptak zaplątał się w siatkę balkonową w Kielcach. Aby oswobodzić go z pułapki, konieczna była interwencja strażaków. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Źródło:
Kontakt 24

81-letni kierowca zasłabł za kierownicą na drodze krajowej nr 21 na wysokości Zimowisk (woj. pomorskie), zjechał na przeciwległy pas i uderzył w inne auto. Na czas pracy policji wprowadzono ruch wahadłowy. Zdjęcia i film otrzymaliśmy na Kontakt 24.

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

Źródło:
tvn24.pl

W Gnieźnie pijany kierowca zamiast objechać rondo dookoła, wjechał na jego środek. Auto utknęło na zielonej wyspie. - 64-latek twierdził, że się zamyślił - przekazuje oficer prasowa gnieźnieńskiej policji.

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Źródło:
TVN24.pl