Portret burmistrza w kościelnej nawie. Historia, która zatrzęsła niewielką parafią


Połączenie religii i polityki znów wzbudza kontrowersje, tym razem w gminie Sobótka (powiat wrocławski). W tamtejszym kościele parafialnym wisi obraz z podobizną urzędującego burmistrza. Malowidło sprowokowało oskarżenia o przedwyborczą agitację, choć wisi tam od... 14 lat i nikomu wcześniej nie przeszkadzało. - Dlaczego niektórych zaczęło bulwersować tuż przed wyborami? - zastanawia się proboszcz parafii i dodaje, że takie uwiecznianie darczyńców jest wielowiekową praktyką w Kościele.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Malowidło znajduje się nad drzwiami do zakrystii. Obraz przedstawia Stanisława Dobrowolskiego, urzędującego burmistrza gminy Sobótka, w towarzystwie biskupa, proboszcza parafii ks. Ryszarda Staszaka oraz nieżyjącego już projektanta miejscowej kapliczki. Nad głową urzędnika artysta namalował Matkę Boską z małym Jezusem.

- Tydzień temu jedna z mieszkanek Sulistrowic poinformowała mnie, że został powieszony obraz burmistrza Dobrowolskiego z aureolą w kościele. Nie wierzyłem w to na początku. Dla mnie to jest skandal - mówi Robert Krajewski, jeden z mieszkańców i lokalny dziennikarz. Dodaje, że obraz pojawił się w trakcie kampanii wyborczej.

Przedwyborcza sugestia?

Okazuje się jednak, że historia obrazu jest dużo dłuższa, niż dyskusja na jego temat.

Ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej, przekazał, że obraz wisi tam od... 14 lat i nikt wcześniej nie miał do niego zastrzeżeń.

O malowidle, które ma rzekomo bulwersować mieszkańców, głośno zrobiło się dopiero teraz - na miesiąc przed wyborami, w których burmistrz ubiega się o reelekcję.

- Jak można polityka powiesić w kościele, gdzie idziemy się modlić. Nawet nie patrząc na to, czy zostało to powieszone trzy lata temu, dwa, rok, czy wczoraj - to jest burmistrz, polityk. Kościół to miejsce święte. Jakim świętym jest pan Dobrowolski? - pyta Krajewski.

- Na pierwszym planie są osoby, które przyczyniły się do budowy kościoła. To wiąże się z długą tradycją. Uwieczniało się fundatorów - odpowiada na zarzuty rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Dodaje, że architekt, który pojawia się na obrazie, już nie żyje. - Dwie znajdujące się tam świeckie osoby są odznaczone przez papieża. Pan burmistrz i architekt mieli duży wkład w budowę kościoła - wyjaśnia.

Podobne oświadczenie przesłał ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach. "Stanisław Dobrowolski to człowiek godny zaufania. Przez lata wspomagał nie tylko remonty świątyń w mojej parafii, ale także w wielu innych kościołach m.in. w Sobótce, w Nasławicach oraz np. we Wrocławiu" - przekazał ksiądz w oświadczeniu.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE BURMISTRZA PARAFII W SULISTROWICACH

Właśnie to "wspomaganie" kościoła nie podoba się lokalnym urzędnikom i dziennikarzom.

"Finansuje kościoły z budżetu"

- Burmistrz sam łoży na kościoły, ale wydaje też bardzo dużo z budżetu. My mamy naprawdę duże potrzeby. Nie mamy kanalizacji w większości gminy. Wielu ludziom to się nie podoba. Mnie osobiście też nie - mówi sołtys Sulistrowic Ewa Jankowiak, kontrkandydatka Dobrowolskiego, która po raz drugi startuje w wyborach na burmistrza gminy Sobótka.

Uważa, że obraz z podobizną burmistrza nie powinien wisieć w takim miejscu. - Uważam to za dość niesmaczne, żeby aż tak pokazywać to, co tutaj się dzieje w gminie - dodaje.

Burmistrz, poproszony o odniesienie się do sprawy, odmówił komentarza.

Nie chcieli burmistrza

Jak się okazuje, historia z obrazem bardziej bulwersuje lokalnych urzędników, niż samych mieszkańców. Wielu z nich obrazu nigdy nie widziało, ani nawet o nim nie słyszało. A Ci, którzy widzieli, niekoniecznie mają coś przeciwko.

- Burmistrz może być, bo jest pobożny. Jako człowiek jest przyjemny - tłumaczy pani Rozalia, mieszkanka gminy. - W kościele są nie tylko figury świętych. Dawniej myślano, że kościół jest tylko dla świętych - mówi i dodaje, że osoby znajdujące się na obrazie są zasłużone dla kościoła.

Nie chcieli burmistrza?

Jesienią ubiegłego roku część mieszkańców wnioskowała o przeprowadzenie referendum ws. odwołania Stanisława Dobrowolskiego oraz Rady Miasta.

Lista zarzutów pod adresem burmistrza była długa. Zarzucano mu m.in. niegospodarność, wdanie się w konflikt z lokalnym środowiskiem biegaczy oraz prywatę (miał rzekomo wykorzystać swoją pozycję, co pomogło odrolnić mu 5 hektarów swojej działki).

Do referendum ostatecznie nie doszło, bo komisarz wyborczy odrzucił wniosek o jego przeprowadzenie.

Autor: aolsz, js, drud/ja

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

18-latek z Krakowa został zatrzymany w związku z posiadaniem narkotyków. Policja przeszukała jego mieszkanie i znalazła więcej środków odurzających oraz nieustalone substancje chemiczne. Zostaną one przebadane w laboratorium.

Narkotyki i "nieznane substancje" w mieszkaniu 18-latka

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

W niedzielę w godzinach popołudniowych przy ul. Kościuszki w Katowicach doszło do pożaru mieszkania. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano z budynku mieszkańców. Policja zatrzymała w tej sprawie dwóch młodych mężczyzn. Informacje oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Źródło:
Kontakt 24

Zalane ulice, zerwane linie wysokiego napięcia, grad na ulicach - tak wyglądała Polska po burzach, które przetoczyły się przez kraj w sobotę. Strażacy byli wzywani do interwencji ponad 260 razy, a w województwie wielkopolskim jeden z funkcjonariuszy odniósł niegroźne obrażenia. Burzowe zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy również na Kontakt 24.

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Dwóch policjantów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w środę, w trakcie interwencji, użyli paralizatora. Zostali zwolnieni z policji, a sąd ich tymczasowo aresztował.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Kolbudach (województwo pomorskie). Dwie opiekunki prowadziły grupę dzieci w niedozwolonym miejscu przy jezdni, zamiast skorzystać z chodnika po drugiej stronie. Informacje, film oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Źródło:
tvn24.pl

Czwartek to dzień, w którym na polskim niebie dużo się dzieje. W województwie śląskim można było zaobserwować halo słoneczne.

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Z dużymi utrudnieniami mierzyli się kierowcy, którzy podróżowali w środę autostradą A2 w kierunku Świecka. Część autostrady była zablokowana z powodu pożaru dźwigu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvn24.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Autobus komunikacji miejskiej zderzył się z samochodem osobowym na skrzyżowaniu Piastowskiej z Barlickiego w Opolu. Pasażerka autobusu doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Źródło:
tvn24.pl

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dwa pożary na prywatnym, nieogrodzonym terenie w Świętochłowicach (woj. śląskie). Ogień został szybko opanowany. - Na wysypisku znajdują się śmieci w workach, odpady budowlane, gruz, styropian, tworzywa sztuczne - wymienia strażak, który był na miejscu i podejrzewa podpalenie. Kłęby dymu widać było w sąsiednich miastach.

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W centrum Częstochowy w zaparkowanym samochodzie jeden z przechodniów zauważył koziołka. Auto stało w słońcu, mężczyzna postanowił więc wybić szybę, by uratować zwierzę. Okazało się, że kierowca znalazł koziołka przy drodze i go zabrał. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone. Zajęli się nim pracownicy jednego ze schronisk. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

Źródło:
tvn24.pl

Na wewnętrznym parkingu przy ulicy Krasińskiego w Szczecinie doszło do pożaru dwóch aut osobowych. Samochody spaliły się całkowicie. Nie było osób poszkodowanych. Ogień gasił jeden zastęp straży pożarnej. Nagranie z pożaru otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje kobieta, która została potrącona przez samochód ciężarowy. 24-latka przechodziła przez przejście dla pieszych na ul. Sienkiewicza w Słupsku (woj. pomorskie). Zginęła na miejscu.

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

Źródło:
PAP