Ponad 600 pożarów w weekend

Ponad 600 pożarów w weekend

Ponad 600 pożarów lasów wybuchło w miniony weekend na terenie całego kraju. Utrzymująca się w Polsce wysoka temperatura oraz silne wiatry sprawiają, że strażacy mają pełne ręce roboty. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa mówią wręcz o pogodzie pożarowej. Najwięcej, bo aż 295 pożarów wybuchło w niedzielę, o czym na bieżąco informowali nasi Reporterzy 24. Z ogniem zmagali się strażacy m.in. z Płocka, Opola, Ostrowa Wielkopolskiego i Częstochowy.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Blisko 300 pożarów w niedzielę

Jak poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Straży Pożarnej, od piątku do niedzieli strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów 624 razy. Najwięcej zgłoszeń było w niedzielę - interweniowano wówczas 295 razy. Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, większość z pożarów można było określić jako małe ponieważ prowadzony jest stały monitoring lasów m.in. z wież strażniczych, kamer, w ramach patroli pieszych oraz lotów samolotami. W niedzielę strażacy interweniowali między innymi w Szczedrzyku (woj. opolskie). "W akcji gaszenia lasu bierze udział 12 zastępów straży pożarnej. Informacja o pożarze dotarła do nas o godzinie 13:15. Akcję utrudniają silne podmuchy wiatru" - informował nas w niedzielę po godz. 14 dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Opolu. Ogień udało się ugasić wieczorem.

Z ogniem walczyli też strażacy z Ostrowa Wielkopolskiego. Jak poinformował nas internauta @Miłosz090, pożar wybuchł w okolicach Sośni (woj. wielkopolskie): "Palą się las i łąki, a w akcji gaśniczej bierze w sumie udział 16 jednostek straży pożarnej oraz trzy samoloty" - potwierdził w niedzielę dyżurny Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Pogoda pożarowa

Jak informuje portal tvnmeteo.pl od kilku dni w lasach obserwujemy tzw. pogodę pożarową. Mówimy o niej, kiedy temperatura powietrza przekracza 22 st. Celsjusza, wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc., a wilgotność ściółki oscyluje w granicach 7-15 proc. Z tego powodu pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa apelują o rozwagę szczególnie na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.

Jak poinformował Paweł Frątczak, na większości obszaru kraju obowiązuje trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego lasów.

Autor: ak,kde//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Pełnia Niebieskiego Księżyca rozświetliła minionej nocy niebo. Zdjęcia wyjątkowego zjawiska, bo na następne będziemy musieli poczekać ponad dwa lata, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niebieska Pełnia Księżyca. Wasze zdjęcia

Niebieska Pełnia Księżyca. Wasze zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", Time and Date, Kontakt24

Na Motławie w Gdańsku doszło do pożaru łodzi motorowodnej. Ogień ugasili strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Ogień i kłęby dymu. Pożar łodzi motorowej w Gdańsku

Ogień i kłęby dymu. Pożar łodzi motorowej w Gdańsku

Źródło:
tvn24.pl

Autostrada A2 była zablokowana w sobotę na wysokości Nowego Tomyśla (Wielkopolskie) po zderzeniu trzech pojazdów. Przez wiele godzin były utrudnienia, ruch wrócił do normy późnym wieczorem.

Duże utrudnienia na autostradzie A2 po zderzeniu. Były objazdy

Duże utrudnienia na autostradzie A2 po zderzeniu. Były objazdy

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Konsulat Generalny RP oraz pomnik Jana Karskiego w Nowym Jorku zostały pomazane czerwoną farbą. Placówka przekazała, że pracuje nad wyjaśnieniem sprawy i "traktuje ją bardzo poważnie".

Drzwi Konsulatu Generalnego RP i pomnik Jana Karskiego pomazane czerwoną farbą

Drzwi Konsulatu Generalnego RP i pomnik Jana Karskiego pomazane czerwoną farbą

Źródło:
Kontakt24 PAP

Ktoś próbował oślepić laserem załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w czasie próby lądowania przy szpitalu na ulicy Szaserów w Warszawie. Na pokładzie maszyny była ranna osoba. Pierwsze informacje ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Ktoś oślepiał laserem pilota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Sprawa trafiła na policję

Ktoś oślepiał laserem pilota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Sprawa trafiła na policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przyczyna wielkiego pożaru lasu w województwie mazowieckim pozostaje nieznana. Ale policja ma kilka hipotez. Jedną z nich jest umyślne podpalenie.

Jak doszło do wielkiego pożaru. Hipotezy policji

Jak doszło do wielkiego pożaru. Hipotezy policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polski MSZ negatywnie ocenia decyzję władz Ukrainy o nadaniu ukraińskiej jednostce imienia "Bohaterów UPA" - przekazał w piątek rzecznik resortu dyplomacji. Oburzenia nie krył w czwartek Lech Wałęsa.

"Jednoznacznie negatywna" ocena decyzji Zełenskiego. Oświadczenie rzecznika MSZ

"Jednoznacznie negatywna" ocena decyzji Zełenskiego. Oświadczenie rzecznika MSZ

Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Kilkuset strażaków walczy z pożarem lasu w powiatach wołomińskim i mińskim. Oficjalnie przyczyna pożaru pozostaje nieznana, ale leśnicy dopuszczają, że mogło dojść do podpalenia.

Leśnicy nie wykluczają podpalenia

Leśnicy nie wykluczają podpalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak wyglądają zabawy młodych lisów. Niedoliski udało się uchwycić panu Michałowi.

Młode lisy "bawią się jak psy" na niezwykłym nagraniu

Młode lisy "bawią się jak psy" na niezwykłym nagraniu

Źródło:
Kontakt24

Wieczorne zajęcia baletowe na Mokotowie zakończyły się interwencją służb. Stado dzików zablokowało jedyne wyjście z osiedlowej świetlicy, w której było pięcioro dzieci i ich opiekunowie. Zwierzęta przegonili pracownicy Lasów Miejskich.

"Nie było jak ich ominąć". Dziki "uwięziły" dzieci w świetlicy

"Nie było jak ich ominąć". Dziki "uwięziły" dzieci w świetlicy

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Rodzinę żurawi uchwycił na nagraniu Reporter24. Widać na nim, jak młode ptaki próbują naśladować starsze osobniki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Maluchy dzielnie podążają za swoimi rodzicami". Nagranie

"Maluchy dzielnie podążają za swoimi rodzicami". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pasażerowie pociągu Intercity relacji Świnoujście - Przemyśl wysiadali na tory i przesiadali się do pociągów zastępczych po awarii, do której doszło pod Krakowem. - Pociąg został unieruchomiony. Utknęło w nim 700 osób - przekazał redakcji Kontaktu24 oficer prasowy krakowskiej straży pożarnej.

Awaria pociągu po Krakowem. "Utknęło 700 osób"

Awaria pociągu po Krakowem. "Utknęło 700 osób"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura bada sprawę podejrzenia znęcania się nad 8-letnim uczniem z Łącznej (woj. świętokrzyskie). Rodzice twierdzą, że widzieli na nagraniu z monitoringu agresywne zachowanie nauczycielki wobec syna. Dyrektor szkoły zapowiada jej zawieszenie.

"Ciągnęła go jak worek ziemniaków". Prokuratura zajmuje się nagraniem ze szkoły

"Ciągnęła go jak worek ziemniaków". Prokuratura zajmuje się nagraniem ze szkoły

Źródło:
tvn24.pl