Ponad 600 pożarów lasów wybuchło w miniony weekend na terenie całego kraju. Utrzymująca się w Polsce wysoka temperatura oraz silne wiatry sprawiają, że strażacy mają pełne ręce roboty. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa mówią wręcz o pogodzie pożarowej. Najwięcej, bo aż 295 pożarów wybuchło w niedzielę, o czym na bieżąco informowali nasi Reporterzy 24. Z ogniem zmagali się strażacy m.in. z Płocka, Opola, Ostrowa Wielkopolskiego i Częstochowy.
Blisko 300 pożarów w niedzielę
Jak poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Straży Pożarnej, od piątku do niedzieli strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów 624 razy. Najwięcej zgłoszeń było w niedzielę - interweniowano wówczas 295 razy. Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, większość z pożarów można było określić jako małe ponieważ prowadzony jest stały monitoring lasów m.in. z wież strażniczych, kamer, w ramach patroli pieszych oraz lotów samolotami. W niedzielę strażacy interweniowali między innymi w Szczedrzyku (woj. opolskie). "W akcji gaszenia lasu bierze udział 12 zastępów straży pożarnej. Informacja o pożarze dotarła do nas o godzinie 13:15. Akcję utrudniają silne podmuchy wiatru" - informował nas w niedzielę po godz. 14 dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Opolu. Ogień udało się ugasić wieczorem.
Z ogniem walczyli też strażacy z Ostrowa Wielkopolskiego. Jak poinformował nas internauta @Miłosz090, pożar wybuchł w okolicach Sośni (woj. wielkopolskie): "Palą się las i łąki, a w akcji gaśniczej bierze w sumie udział 16 jednostek straży pożarnej oraz trzy samoloty" - potwierdził w niedzielę dyżurny Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Pogoda pożarowa
Jak informuje portal tvnmeteo.pl od kilku dni w lasach obserwujemy tzw. pogodę pożarową. Mówimy o niej, kiedy temperatura powietrza przekracza 22 st. Celsjusza, wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc., a wilgotność ściółki oscyluje w granicach 7-15 proc. Z tego powodu pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa apelują o rozwagę szczególnie na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających.
Jak poinformował Paweł Frątczak, na większości obszaru kraju obowiązuje trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego lasów.
Autor: ak,kde//tka