Pomyłka dyrektora. Egzamin do powtórki

Pomyłka dyrektora

Ponad 4,5 tysiąca osób będzie musiało powtórzyć egzamin zawodowy na technika elektronika. Wszystko dlatego, że dyrektor jednej ze szkół przeprowadził go o dzień za wcześnie. O sprawie zaalarmował nas jeden z uczniów zdających egzamin, pisząc na Kontakt 24.

Internauci zaalarmowali nas, że w całej Polsce unieważniono praktyczną część egzaminu zawodowego na technika elektronika. Przyczyna? Pomyłka dyrektora Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie, który przeprowadził egzamin o dzień za wcześnie - 22 czerwca zamiast 23. Jak łatwo się domyślić - treść wyciekła do internetu i stała się ogólnodostępna.

 
  accuweather.com, The Guardian, TVN Meteo, sky.com

"Uważam za skandaliczne, że dyrektor mógł pomylić datę otwarcia arkuszy, tym bardziej, że są one prawie identyczne jak arkusze maturalne" - napisał do nas pragnący zachować anonimowość internauta, który zdawał feralny egzamin.

Ale to nie jedyny mail, który otrzymaliśmy w tej sprawie. "Dzisiaj mój syn odbierając świadectwo maturalne dowiedział się o tym fakcie i otrzymał nową datę egzaminu: 20 sierpnia" - poinformowała matka jednego z uczniów z Katowic.

Fatalna pomyłka

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski w rozmowie z tvn24.pl stwierdza kategorycznie, że cała Polska będzie musiała powtórzyć ten egzamin. Decyzję podjęli wszyscy dyrektorzy Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Egzamin powtórzy ponad 4,5 tysiąca absolwentów.

Jak dyrektor szkoły mógł pomylić daty? Konarzewski rozkłada ręce: - Nie wiem. Trudno sobie wyobrazić, jak można się tak pomylić.

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dodał, że całą sprawą zajął się już kurator. Konarzewski zapewnił też, że CKE dołoży wszelkich starań, żeby ponowny egzamin, który odbędzie się 20 sierpnia o 9 rano, został sprawdzony jak najszybciej. "Tak, aby spowodowało to jak najmniej utrudnień dla absolwentów" - powiedział. Dodał, że przesunięta data egzaminu nie powinna przeszkodzić w rekrutacji na uczelnie wyższe, bo ta odbywa się na podstawie wyników matury. A te przebiegły bez zakłóceń.

Sprawa dla kuratora i prokuratury

Rzecznik MEN Grzegorz Żurawski poinformował wcześniej, że wystąpiono już o postępowanie dyscyplinarne wobec dyrektora szkoły w Lesznie, zaś Ministerstwo Edukacji Narodowej złożyło doniesienie do prokuratury rejonowej o możliwości popełnienia przestępstwa: przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej.

W środę zadzwoniliśmy do Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie. Sekretarka przekazała nam, że dyrektor jest już nieobecny.

Egzaminy dla techników i zawodówek

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, zwane też egzaminami zawodowymi, są formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu. Zastąpiły wcześniejsze egzaminy z nauki zawodu i egzamin z przygotowania zawodowego. Przystępują do nich po zakończeniu nauki absolwenci: zasadniczych szkół zawodowych, techników, techników uzupełniających i szkół policealnych. Składają się z dwóch części: pisemnej i praktycznej.

jk//mat/k

Autor: redakcja

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na jednej z działek w Ursusie pojawili się pracownicy firmy kanalizacyjnej. Widok kombinezonów ochronnych, worków z nieznanymi materiałami i unoszący się w okolicy fetor zaniepokoił mieszkańców pobliskich bloków.

Białe worki, kombinezony i nieprzyjemny zapach. Prace na terenie dawnej fabryki

Białe worki, kombinezony i nieprzyjemny zapach. Prace na terenie dawnej fabryki

Źródło:
tvnwarszawa.pl / Kontakt24

W jednym z domów pod Garwolinem wybuchł gaz. Runęła jedna ze ścian budynku. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wybuchł gaz, runęła ściana domu. Kobieta trafiła do szpitala

Wybuchł gaz, runęła ściana domu. Kobieta trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z różnych części kraju, między innymi z Bydgoszczy i ze Zgierza, wysyłacie na Kontakt24 zdjęcia jasnego sznura świateł, który w poniedziałek wieczorem pojawił się na niebie.

Jasny sznur świateł nad Polską

Jasny sznur świateł nad Polską

Źródło:
tvn24.pl

Nieprzytomny kierowca trafił do szpitala po tym, jak samochód, którym kierował, uderzył w drzewo w Tomaszowie Mazowieckim. Na miejscu wypadku lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Samochód uderzył w drzewo. Nieprzytomnego kierowcę zabrał śmigłowiec LPR

Samochód uderzył w drzewo. Nieprzytomnego kierowcę zabrał śmigłowiec LPR

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło rano w Koźlinach na Pomorzu. Samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Nie żyje kierująca pojazdem.

Zjechała z drogi i uderzyła w drzewo. Kierująca nie żyje

Zjechała z drogi i uderzyła w drzewo. Kierująca nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest pod wpływem niżu genueńskiego, który w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin przyniósł intensywne opady deszczu oraz silny wiatr. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokazujące skutki ulewy, która przeszła nad Inowrocławiem. Tam doszło do zalań domów.

Ulewa nad Inowrocławiem. "Wszystko jest zniszczone"

Ulewa nad Inowrocławiem. "Wszystko jest zniszczone"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Przez część Polski w czwartek przechodziły burze. Zjawiskom towarzyszyły ulewne opady oraz silne porywy wiatru. W Małopolsce strażacy interweniowali blisko 200 razy, a na Podkarpaciu są odbiorcy bez prądu.

Burze i ulewy w Polsce. Uszkodzone dachy w Małopolsce, brak prądu na Podkarpaciu

Burze i ulewy w Polsce. Uszkodzone dachy w Małopolsce, brak prądu na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Kontakt24, tvnmeteo.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania jeleni szlachetnych, które odwiedziły posesję jednego z naszych czytelników. Jak przekazał nam autor, zwierzęta regularnie pojawiają się koło jego domu.

Jelenie zjadają jabłka Reporterowi24. "Bardzo często do mnie przychodzą"

Jelenie zjadają jabłka Reporterowi24. "Bardzo często do mnie przychodzą"

Źródło:
Kontakt24

W środę w okolicach Górzna w województwie kujawsko-pomorskim wystąpiła krótkotrwała trąba powietrzna. Zjawisko udało się zarejestrować na nagraniach. Część z nich otrzymaliśmy na Kontakt24.

Trąba powietrzna w Górznie. "Naprawdę zrobiła na mnie ogromne wrażenie"

Trąba powietrzna w Górznie. "Naprawdę zrobiła na mnie ogromne wrażenie"

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w poniedziałek w związku z niebezpieczną pogodą. W części kraju wystąpiły burze z silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu. Interwencje dotyczyły między innymi zerwanych dachów oraz zalanych posesji.

Nawałnice w Polsce. Ponad tysiąc interwencji strażaków

Nawałnice w Polsce. Ponad tysiąc interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Na plaży w Mielnie pojawiła się foka, która weszła na deskę SUP jednego z plażowiczów. Niecodzienne zdarzenie wywołało niemałą sensację wśród obserwatorów. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Foka siedziała na desce SUP w Mielnie. Nagranie

Foka siedziała na desce SUP w Mielnie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24