"Ogromne mrozy doskwierają nie tylko ludziom. Zrób dobry uczynek i nakarm zwierzaki!" - apeluje nasz warszawski Reporter 24 PiotrTomczyk. Jak pomagać zwierzętom, aby im jednocześnie nie zaszkodzić?
Przechodząca przez Polskę fala mrozów zwraca uwagę Reporterów 24 na sytuację, w jakiej znalazły się zwierzęta. I choć oczywisty jest fakt, że nie można pozostawić ich bez pomocy, to przyrodnicy ostrzegają, aby dokarmiać zwierzęta z głową.
Czym dokarmiać ptaki?
To, co mogłoby się wydawać najlepszym pożywieniem dla ptaków, może im wręcz zaszkodzić. Resztki z naszych stołów nie wchodzą więc w grę, gdyż zawierają sól i przyprawy, które nie są wskazane dla zwierząt.
"Nie podawajmy świeżego chleba, gdyż nie jest to najzdrowszy pokarm dla ptaków. Jeżeli już podajemy pieczywo to najlepiej, gdy jest ono czerstwe (nie spleśniałe) i bardzo dobrze rozdrobnione. Pamiętajmy, że nie powinno być ono podstawą żywienia ptaków" - apeluje Fundacja "Ratujmy Ptaki", której członkowie już od jedenastu lat pomagają zwierzętom. Czym, zatem dokarmiać ptaki?
"Ptaki, które spotykamy na balkonie lub w ogrodzie, chętnie zjedzą z naszego karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa murzyńskiego, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami drobno siekanymi, jabłkami, rodzynkami, a nawet owocami z kompotów (nie z octu). Najlepiej z nasion zrobić mieszankę tak, aby różne gatunki ptaków mogły coś dla siebie wybrać" - doradza Fundacja.
Łabędzie czy kaczki, które spotykamy w miejskich parkach chętnie zjedzą paszę dla kur, kaczek i gęsi, gotowane ziemniaki, tartą marchew, brokuły, płatki owsiane, gotowaną kaszę oraz ryż. "Wszystko to podajemy dobrze rozdrobnione i wysypujemy na odśnieżony teren" - czytamy na stronie Fundacji "Ratujmy Ptaki".
Co ze zwierzętami w lesie?
W przypadku zwierząt leśnych, można je dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. To oni udzielą nam wskazówek, gdzie oraz jakie pożywienie powinniśmy dostarczyć.
Najistotniejsza w dokarmianiu zwierząt jest jednak konsekwencja. Jeżeli już zaczęliśmy im pomagać, to powinniśmy robić to nawet wtedy, gdy mróz odpuści. Zwierzęta, które przyzwyczaimy do naszej pomocy, mogą mieć później problem, by zdobyć pożywienie o własnych siłach.
Autor: db//tka