tvnpix
Piorun uderzył w drzewo

Pomnik przyrody spłonął po uderzeniu pioruna

Z powodu silnych burz, które przeszły w poniedziałek przez Polskę, na Śląsku doszło do spłonięcia jednego z pomników przyrody. Piorun uderzył w drzewo, stojące obok przydrożnego krzyża w miejscowości Ochaby Wielkie. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

Pogoda w poniedziałek okazała się bardzo gwałtowna. Przez kraj przechodził front atmosferyczny, na którym miejscami pojawiały się silne i umiarkowane burze.

Z powodu dynamicznej pogody, strażacy z całego kraju odnotowali około 700 interwencji. Jak przekazał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, mimo niebezpieczeństw nikt nie został ranny.

Piorun uderzył w pomnik przyrody

Burzowy front nie ominął województwa śląskiego. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia palącego się drzewa w miejscowości Ochaby Wielkie. Według autora fotografii - pana Andrzeja - drzewo zapaliło się około godziny 16 w wyniku uderzenia pioruna. "Tyle zostało, ale przydrożny krzyż ocalał. Brawo straż pożarna" - napisał w relacji.

Informacja ta została potwierdzona przez mł. bryg. Michała Pokrzywę, oficera prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.

- O godzinie 15.49 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w Ochabach Wielkich przy ulicy Kościelnik piorun uderzył w przydrożne drzewo, to pomnik przyrody. Po dotarciu na miejsce okazało się, że całe drzewo objęte jest ogniem. Przystąpiliśmy do działań gaśniczych. Prawdopodobną przyczyną faktycznie było wyładowanie atmosferyczne - przekazał.

Strażak dodał, że mimo opanowania sytuacji, drzewo zagrażało bezpieczeństwu.

- Ze względu na to, że po ugaszeniu drzewo stało się zbutwiałe i stanowiło realne zagrożenie przewrócenia się na drogę przy większym podmuchu wiatru, na miejscu pojawiła się straż gminna i sołtys. Zadecydowano o ścięciu drzewa. Na miejscu pracował jeden zastęp, sześciu strażaków - zakończył.

Autor: mj,kw Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24