Polska po weekendowym ataku pogody. Tysiące interwencji strażaków

Podtopienia po burzach

Burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, przetoczyły się w weekend nad Polską. Straż pożarna odnotowała łącznie 2,5 tysiąca interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. Choć sytuacja się poprawia, w wielu miejscach wciąż jest trudna. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zakopianka 21
Olsztyn pod wodą

Sobota i niedziela przyniosły gwałtowną aurę w wielu regionach Polski.

- Przez cały weekend odnotowaliśmy 2,5 tysiąca interwencji dotyczących skutków przechodzących nad krajem burz. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy na terenie województwa dolnośląskiego, ponad 480. Tam odnotowana została także najwyższa suma opadów - 130 litrów wody na metr kwadratowy w powiecie dzierżoniowskim i został tam ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. W związku z tym strażacy monitorują tam stan wody w rzekach i stan wałów przeciwpowodziowych - powiedziała w poniedziałek na antenie TVN24 Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Dodała, że na terenie woj. śląskiego odnotowano 415 interwencji, w woj. opolskim - 367, a w woj. małopolskim - 225. W Małopolsce doszło do zalania tunelu nad Zakopianką w Poroninie.

Ponad tysiąc odbiorców bez prądu na Śląsku

W wyniku gwałtownych opadów deszczu zalane zostały posesje i budynki w województwie śląskim. Minionej doby strażacy interweniowali w regionie ponad 400 razy.

- Przede wszystkim działania polegały na wypompowywaniu wody z zalanych posesji i budynków - powiedziała w poniedziałek rano rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska. - Najpoważniejsza sytuacja była w powiecie raciborskim, tam też było najwięcej interwencji - dodała.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), w powiecie raciborskim było około jednej trzeciej wszystkich interwencji - 110. Sporo zgłoszeń strażacy mieli także w Rybniku, powiecie gliwickim i Jastrzębiu-Zdroju.

W związku z warunkami atmosferycznymi w poniedziałek rano prawie 1200 odbiorców w regionie nie miało dostępu do energii elektrycznej - podały służby kryzysowe wojewody.

Obfite opady skutkują podniesieniem poziomu wód w rzekach. Jak wynika z danych WCZK, Gostynia na wodowskazie w Bojszowach przekracza stan alarmowy, blisko osiągnięcia stanu alarmowego jest Pszczynka w Mizerowie-Borkach. Stan ostrzegawczy przekracza między innymi rzeka Ruda w Rudzie Kozielskiej. Według prognoz, w najbliższych godzinach w województwie śląskim nadal ma padać. IMGW wydał rano ostrzeżenia o burzach z gradem i intensywnych opadach deszczu.

Podtopienia w Małopolsce, okolica miejscowości Książnicki pod Krakowem

Podtopienia w Małopolsce

W niedzielę doszło do podtopień na terenie Małopolski. Do wieczora strażacy interweniowali ponad 100 razy w całym województwie, z czego 70 zgłoszeń było w samym powiecie krakowskim. Największe szkody - takie jak zalane drogi i posesje - odnotowano na północ od Krakowa - w gminach Michałowice, Wielka Wieś i Zielonki.

"Najgorsza sytuacja jest w Michałowicach oraz Modlnicy. W Zielonkach DW-794 jest zalewana. Zachowajcie ostrożność" - można było przeczytać na profilu Facebookowym Patrol 998-Małopolska. W Zielonkach występowały utrudnienia na DW-794 oraz drogach lokalnych.

Grupa Kraków112-Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie poinformowała w mediach społecznościowych, że w gminach Michałowice i Wielka Wieś działania ratownicze prowadzą wszystkie jednostki OSP.

- Nas co roku zalewa, w tamtym roku trzy razy, w tym roku pierwszy raz, zobaczymy, co będzie - powiedział mieszkaniec Zielonki.

W niedzielę przed godziną 17 nad Podhalem przeszły gwałtowne burze. Z nagłym przypływem wody nie poradziła sobie instalacja odprowadzająca wodę z tunelu pod Zakopianką w Poroninie. Policja zamknęła ten odcinek drogi wojewódzkiej 961 kierując ruch na objazd przez Biały Dunajec. Po kilku godzinach udało się opanować sytuację.

Uszkodzony most w Warmińsko-Mazurskim

Intensywna ulewa, która w niedzielę wieczorem przeszła nad powiatem olsztyńskim, uszkodziła most w miejscowości Barczewko w woj. warmińsko-mazurskim. Most został zamknięty, wyznaczono objazdy. Na zdjęciach zamieszczonych przez strażaków ochotników z tej miejscowości widać, że most wisi w powietrzu, pod asfaltem jest wypłukana ogromna dziura, a kamienie umacniające skarpę zostały wymyte.

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie poinformował, że w nocy został wezwany na miejsce zarządca drogi, który podjął decyzję o jej natychmiastowym zamknięciu.

Gmina Dywity poinformowała w nocy, że objazdy wyznaczono przez miejscowości: Gady, Tuławki, Szynowo, Maruny i Dąbrówkę Małą lub przez trasę Olsztyn-Nikielkowo.

Most w Barczewku to nowy obiekt, oddano go kierowcom do użytku w ubiegłym roku.

Autor: anw / Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek do kilku regionów Polski zawitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z Podlasia, Lubelszczyzny czy Ziemi Świętokrzyskiej. Widokiem śniegu szczególnie ucieszyli się mieszkańcy Sandomierza.

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Nadzór budowlany nie stwierdził zagrożenia dla budynków sąsiadujących z terenem inwestycji. Mieszkańcy bloków przy ulicy Rayskiego musieli liczyć się z przerwami w dostawach prądu i wody.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Lot z Seulu do Warszawy został odwołany z powodu usterki. Przewoźnik przekazał, że konieczne jest dostarczenie części zamiennych do maszyny. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Lot z Seulu do Warszawy odwołany. Z powodu "usterki technicznej"

Lot z Seulu do Warszawy odwołany. Z powodu "usterki technicznej"

Źródło:
Kontakt 24

Do wypadku samochodu osobowego i nieoznakowanego radiowozu policji doszło w Opolu. Policjanci na sygnałach wjechali na skrzyżowanie na czerwonym świetle, po czym zderzyli się z osobowym peugeotem. Dwóch funkcjonariuszy trafiło do szpitala.

Wypadek z udziałem nieoznakowanego radiowozu

Wypadek z udziałem nieoznakowanego radiowozu

Źródło:
TVN24

- Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket z ograniczoną liczbą wpuszczanych osób. Nowa Zelandia i Australia ewakuują swoich obywateli samolotami wojskowymi - powiedział pan Dariusz, który przebywa w Vanuatu na Oceanie Spokojnym, gdzie doszło do silnego trzęsienia ziemi.

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, MSZ

Od kilkunastu godzin pogoda w Polsce jest bardzo dynamiczna. Niż Ziva z centrum znajdującym się na pograniczu fińsko-rosyjskim przyniósł do Polski silny wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać skutki nocnych wichur.

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Służby ewakuowały podróżnych z Lotniska Chopina. Powodem miał być podejrzany przedmiot w bagażu podręcznym. Dyrekcja lotniska zapewniła jednak, że loty odbywają się planowo. Po kilkudziesięciu minutach służby przekazały, że zagrożenie minęło.

Podejrzany przedmiot w bagażu, ewakuacja Lotniska Chopina

Podejrzany przedmiot w bagażu, ewakuacja Lotniska Chopina

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24, PAP

Pociąg pasażerski zatrzymał się przed stacją w Aleksandrowie Kujawskim (województwo kujawsko-pomorskie). Maszyniście udało się w porę wyhamować skład. Okazało się, że na torach utknął nietrzeźwy mężczyzna, a zauważył to jeden z kierowców. Nikomu nic się nie stało. Informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu doszło do zderzenia autobusu z tramwajem. Poszkodowane zostały cztery osoby. W okolicy miejsca wypadku występują utrudnienia.

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Źródło:
Kontakt 24, TVN24