Nie żyje Bernadeta Szczepańska, 51-letnia polska taterniczka i alpinistka. Kobieta zmarła w nocy z soboty na niedzielę w bazie założonej powyżej 4000 metrów n.p.m. w Karakorum (łańcuch górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin). Jak dotąd nie znana jest przyczyna śmierci alpinistki. Tragiczne informacje otrzymaliśmy od jednego z internautów.
Informację o śmierci Bernadetty Szczepańskiej potwierdził nam Dariusz Sokołowski - prezes Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Jak dodał, kobieta zmarła w nocy z 10 na 11 września w namiocie w bazie założonej powyżej 4000 metrów nad poziomem morza. Nie jest jeszcze znana przyczyna śmierci kobiety. Nie wiadomo też, czy wyprawa będzie kontynuowana (jak powiedział Sokołowski, będzie to zależeć od decyzji grupy).
Kobieca wyprawa w Karakorum
Bernadeta Szczepańska była uczestniczką kobiecej wyprawy w Karakorum Centralne (łańcuch górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi). Ekspedycja "Sosbun 2011" wyruszyła 28 sierpnia 2011 roku. Została zorganizowana w ramach programu "Polski Himalaizm Kobiecy".
W Karakorum ruszyło 8 kobiet. Ich celem były sześciotysięczne szczyty w rejonie lodowca Sosbun. Jest to dzika, słabo wyeksplorowana, wysoko położona dolina (baza powyżej 4000 m n.p.m), znajdująca się w bocznej odnodze drogi prowadzącej na lodowiec Baltoro (Karakorum Centralne). Następnie uczestniczki ekspedycji miały przejść pod lodowiec Baltoro pod K2 i na symbolicznym cmentarzu - Kopcu Gilkeya - umieścić pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Tadeusza Piotrowskiego (himalaisty, któremu nie udało się wrócić z południowej ściany K2).
Według Sokołowskiego, cele te uległy jednak modyfikacji (m.in. przez kłopoty w uzyskaniu pozwoleń). Prezes nie potrafił jednak określić, jak wyglądał plan kobiet po zmianach.
Wspinała się od 34 lat
Bernadeta Szczepańska wspinała się od 1977 roku. W swoim dorobku miała wiele trudnych, tatrzańskich wspinaczek latem i zimą, w tym znaczną część w zespołach kobiecych. Poza Tatrami wspinała się w masywie Triglavu (Słowenia) oraz w Alpach. W 1985 roku wzięła udział w kobiecej wyprawie na Nilgiri North (7065 m). W latach 1992-1997 była prezesem Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego.
Autor: am//tka