Polacy relacjonują z Nepalu: zastała nas śnieżyca, nie byliśmy przygotowani


"Na wysokości około 4 tys. metrów zastała nas śnieżyca. Nie byliśmy przygotowani na takie warunki" - relacjonują redakcji Kontaktu 24 Polacy przebywający w rejonach Annapurny w Nepalu. To właśnie tam przechodzące burze śnieżne i lawiny zabiły – wg ostatnich doniesień – nawet 30 osób. Oficjalne informacje mówią o trzech zabitych Polakach. Do tragedii doszło w rejonie przełęczy Thorong La na popularnym szlaku trekkingowym wokół Annapurny.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Jesteśmy Polakami, którzy byli w rejonach Annapurny w czasie ostatnich wydarzeń. Przesyłamy zdjęcia, które mogą oddać atmosferę tamtych chwil" - pisze na Kontakt 24 pan Jakub.

Jak dodaje, od kilku dni wędrowali po trasie w rejonie Jomsom, Mutkinath i okolicach.

"Trzy dni temu niebo zaczęło się chmurzyć, a przedwczoraj rano na wysokości około 4 tys. metrów zastała nas śnieżyca. Nie byliśmy przygotowani na takie warunki, więc zadecydowaliśmy, że wracamy do Jomson. Część trasy pokonaliśmy piechotą, a część jeepem" - relacjonuje.

"Niestety tam okazało się, że loty zostały wstrzymane, wiec kolejne 24 godziny podróżowaliśmy lokalnymi busami. Napotykaliśmy często na osuwiska, które blokowały drogę. Pokonywaliśmy je nawet nocą pieszo, aby dziś w końcu dotrzeć do Katmandu. Obecnie jesteśmy bezpieczni w stolicy Nepalu" - opisuje podróż Jakub.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Nie ma informacji o ponad 100 osobach

Po kilkunastu godzinach przerwy w poszukiwaniach, wymuszonej pogorszeniem pogody i zmrokiem, w Himalajach wznowiono poszukiwania ofiar lawin. Według nepalskich mediów, dotychczas znaleziono 30 ciał. Według ostatniej informacji polskiego MSZ zginęło trzech Polaków.

Szlak trekkingowy wokół Annapurnytvn24

Wśród ofiar są Polacy

W czwartek na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że w wyniku zejścia lawiny w Himalajach w centralnym Nepalu zginęło trzech polskich obywateli; trwa identyfikacja pozostałych ofiar.

Niestety potwierdzam, że jest 3. śmiertelna ofiara zejścia lawiny w #Nepal zidentyfikowana przez naszych dyplomatów jako obywatel RP.— Marcin Wojciechowski (@maw75) październik 16, 2014

Jak podaje AFP, 168 zagranicznych wspinaczy zgłosiło swą wspinaczkę na trasie, gdzie obecnie prowadzone są poszukiwania. Do tej pory udało się uratować 43 osoby. Październik jest najpopularniejszym miesiącem trekkingowym dla tysięcy zagranicznych wspinaczy w Nepalu.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Autor: mg/dw,tka/ja / Źródło: PAP, TVN24, Kontakt 24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim spłonęły dach i poddasze Akademii im. Jakuba z Paradyża. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń" i apeluje do rządu o pomoc.

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Nie znaleziono obiektu latającego, który miał spaść w środę w okolicy Gorzyczek (woj. śląskie). Osoba zgłaszająca widziała lecącą nisko awionetkę, a potem dym. Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała z tej samej okolicy sygnał alarmowy niewiadomego pochodzenia. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/ Kontakt24

Wielka Brytania zmaga się z silnym wiatrem i ulewami. Dochodzi do gwałtownych powodzi. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu Anglii, gdzie ewakuowano część osób z kompleksu domków letniskowych i pola kempingowego. Jedna osoba z objawami hipotermii trafiła do szpitala. Zalane są niektóre drogi, wystąpiły utrudnienia na kolei.

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Źródło:
The Independent, BBC, Reuters, Kontakt 24

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Po kilkugodzinnej akcji strażacy opanowali pożar hali magazynowej przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. - Doszło do pożaru w przestrzeni, gdzie magazynowane były hulajnogi elektryczne - przekazał kpt. Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP

Ptak zaplątał się w siatkę balkonową w Kielcach. Aby oswobodzić go z pułapki, konieczna była interwencja strażaków. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Źródło:
Kontakt 24

81-letni kierowca zasłabł za kierownicą na drodze krajowej nr 21 na wysokości Zimowisk (woj. pomorskie), zjechał na przeciwległy pas i uderzył w inne auto. Na czas pracy policji wprowadzono ruch wahadłowy. Zdjęcia i film otrzymaliśmy na Kontakt 24.

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

Źródło:
tvn24.pl

W Gnieźnie pijany kierowca zamiast objechać rondo dookoła, wjechał na jego środek. Auto utknęło na zielonej wyspie. - 64-latek twierdził, że się zamyślił - przekazuje oficer prasowa gnieźnieńskiej policji.

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Źródło:
TVN24.pl