Pokolenie "dzieci klawiatury"?

 
 

"Kiedy mojemu 13-letniemu siostrzeńcowi mama odłączyła internet, w jego oczach było widać złość" - napisał do redakcji Kontaktu 24 @Wojtek."Z drugiej strony, internet dla dziecka, nawet małego, to wspaniałe narzędzie do rozwoju" - ripostował @Łukasz. Komentarze internautów, które zalały dziś skrzynkę mailową Kontaktu 24, to odpowiedź na najnowsze badania, z których wynika, że coraz więcej dzieci regularnie korzysta z Internetu.

 
  

Według najnowszych danych ponad połowa użytkowników internetu w wieku 7-14 lat w 2011 roku korzystała z niego codziennie. Szacuje się, że co trzecie dziecko w wieku przedszkolnym (cztery - sześć lat), loguje się przynajmniej raz w tygodniu na około 45 minut - twierdzi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Jak się okazuje, na całym świecie z roku na rok z internetu korzystają coraz młodsze dzieci. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Stosunek rodziców do tego medium okazuje się być jednak zróżnicowany, choć jak podkreślają, trudno w dzisiejszych czasach uchronić dziecko od wirtualnego świata.

"Mam 5 letniego syna. Dostęp do sieci przez moje dziecko jest całkowicie dozowany przeze mnie lub przez żonę. Włącza się gry online lub bajki. Cieszę się, że moje dziecko samo nie wchodzi na wybrane strony chociaż wiem, że kiedyś stanie się bardziej samodzielne" - pisze @Rafał.

Internet? Tak, ale kontrolowany

"Włos mi się na głowie jeży. Trzylatek nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 20 minut dziennie. Ja osobiście jestem zwolenniczką rowerka latem i nart zimą. Mój trzyletni syn biega na nartach drugi sezon i myślę, że jest to lepsze niż gra w sieci. Alternatywę dla internetu są gry planszowe, puzzle i klocki, które równie dobrze a może i lepiej rozwijają umysł malucha! Apeluję o trochę zainteresowania dla swojej pociechy!" - pisze @Dariusz.

Większość rodziców którzy zabrali głos w dyskusji twierdzi, że internet nie jest niczym złym, pod warunkiem jednak, że opiekunowie kontrolują poczynania pociech.

"Oczywiście, że w wieku 14 lat trzeba pytać rodziców o zgodę we wszystkim, nie tylko o internet. Moja 15-latka zbyt dużo czasu poświęca portalom społecznościowym i to jest największy problem, bo nie tylko jest to złodziej czasu, ale jeszcze uczy podglądactwa i plotkarstwa. Za to 9-letnia córcia uczy się przez internet angielskiego i hiszpańskiego" - pisze @Edyta.

"Jestem ojcem sześcioletniej Dominiki i dziesięciolatka Wojtka, którzy z Internetu korzystają od dawna. Jest to wspaniałe narzędzie, które odpowiednio 'dozowane' pozwala dzieciom szybciej się rozwijać. Kontrola nad 'netem' wbrew pozorom nie jest trudna. Wystarczy 'za grosze' zaopatrzyć się w odpowiedni program który nie dość że blokuje wszelkie niepożądane treści (np.erotyczne) to jeszcze zabezpiecza komputer przed szkodliwą ciekawością dziecka poprzez zablokowanie ustawień systemowych itp. Nie pozwala także na ściąganie plików, dostęp do komunikatorów, forów i portali społecznościowych - wedle życzeń rodzica. Pozwala także kontrolować czas dostępu dziecka do komputera, a przy tym działa jak antywirus" - radzi @Łukasz

"Mój 3,5 latek też korzysta z komputera i internetu jednak uważam, że dla takiego malucha najrozsądniejsze rozwiązanie to urządzenia typu iphone/ipad, gdzie dziecko ma swoje aplikacje, nie ma możliwości kliknięcia w jakąś reklamę, która przeniesie go dalej i dalej... Szkoda, że czasem muszę ustawić się w kolejce, żeby skorzystać z własnego iphona, bo maluch akurat układa puzzle" - śmieje się @Jarosław.

Im później tym lepiej

Są jednak i tacy, którzy postanowili trzymać dziecko z dala od wirtualnego świata.

"Moje dziecko nie zna internetu. Ma dopiero 13 miesięcy, ale uwielbia książki, czyta je po swojemu, ogląda, 'gada' z nimi. Wiem, że nie uchronię jej przed internetem, ale pokazałam jej zupełnie inny świat. Robimy wszystko to, na co nie mają czasu internetowe dzieci"- cieszy się @Marlena.

"Mój 7 letni syn bardzo rzadko korzysta z komputera. Uważam, że ma jeszcze czas na korzystanie z komputera, najpierw niech dzieci nauczą się czytać i pisać. Wyrasta nam pokolenie analfabetów, którzy w życiu nie przeczytali żadnej książki" - twierdzi @Ewelina.

Internet nie zawsze rozwija

"Mój 13 letni syn korzysta z komputera od 6 roku życia, doszedł do takiej wprawy, że potrafi napisać każdy podyktowany mu tekst zamkniętymi oczami bez błędu. Niestety pisanie bezbłędne długopisem nie idzie mu już tak dobrze" - przyznaje @Asieczka.

Zdaniem @Dariusza rodzice poświęcają dzieciom zbyt mało czasu. Zajęci nie zwracają uwagi na czas, jaki dziecko spędza przed komputerem.

"Mój 13-letni siostrzeniec ma kontakt z internetem od około 4 lat. Początkowo dało się to kontrolować. W chwili obecnej spędza przed komputerem więcej niż 8 godzin dziennie grając w gry online. Opuścił się w nauce, zaniedbuje kontakty z rówieśnikami, gołym okiem widać jak wciąga go bagno wirtualnej 'rzeczywistości'. Kiedy matka odłączyła mu internet, w jego oczach było widać złość, jak gdyby chciał kogoś pobić" - wyznaje Wojtek.

Dzieci lepsze od rodziców

Żyjemy w czasach, gdy umiejętności dzieci często przerastają wiedzę rodziców. @Zbigniew przygląda się poczynaniom córki i nie ukrywa zadowolenia, że kolejne pokolenie potrafi sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

"Moja córka Gabi ma 16 lat, a w necie siedzi już od 8 lat. Internet już nie ma dla niej tajemnic, gdzie dla mnie coś zrobić to czasem czarna magia" - pisze @Zbigniew.

"Mój syn miał 3 latka kiedy nauczył się wpisywać na klawiaturze swoje imię - pamiętając na które klawisze naciskać, bez znajomości liter oczywiście. Obecnie studiuje programowanie na jednej z wyższych uczelni w Warszawie i robi gry na konsole" - pisze @Zawodowa internautka.

Autor: ak//ja

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Do eksplozji butli z gazem doszło w sobotę popołudniu na warszawskiej Białołęce. Na skutek zdarzenia doszło również do uszkodzenia sąsiedniego budynku. Na miejsce wezwano straż pożarną.

Butla z gazem wybuchła na balkonie w Warszawie. Uszkodzony sąsiedni blok

Butla z gazem wybuchła na balkonie w Warszawie. Uszkodzony sąsiedni blok

Źródło:
Kontakt24

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało wezwane do mężczyzny w miejscowości Pogorzelica (woj. zachodniopomorskie). Mimo podjętych działań, nie udało się go uratować.

Śmigłowiec LPR lądował na plaży. Nie żyje mężczyzna

Śmigłowiec LPR lądował na plaży. Nie żyje mężczyzna

Źródło:
TVN24

Aquapark Wrocław został ewakuowany. Na jego terenie doszło do zwarcia elektrycznego, które spowodowało zadymienie części rekreacyjnej. Część parku wodnego została ponownie otwarta o godzinie 14.

Ewakuacja aquaparku we Wrocławiu. Dym w obiekcie

Ewakuacja aquaparku we Wrocławiu. Dym w obiekcie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna podejrzewany o kierowanie gróźb w kierunku prezydenta Karola Nawrockiego został zatrzymany w miejscowości Czerwieńsk w województwie lubuskim - potwierdziła młodszy aspirant Anna Baran z zielonogórskiej policji. Informację dostaliśmy na Kontakt24.

Zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o kierowanie gróźb w kierunku prezydenta

Zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o kierowanie gróźb w kierunku prezydenta

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Pan Bogusław jeździ karetką z pacjentami oczekującymi na przeszczep od ponad dwudziestu lat. Przesłał nam nagranie, jak na autostradzie A1 na wysokości Częstochowy, kierowca lawety przez długi czas nie zjeżdżał mu z drogi, mimo tego, że karetka miała włączone sygnały dźwiękowe i świetlne.

Nie ustąpił karetce na sygnale. Później jechał za nią korytarzem życia. Nagranie

Nie ustąpił karetce na sygnale. Później jechał za nią korytarzem życia. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W Białośliwiu w powiecie pilskim w Wielkopolsce zderzyły się dwa pociągi osobowe jadące w tym samym kierunku. Wykoleiły się wagony. Są poszkodowani. Ruch pociągów na fragmencie trasy między Piłą a Bydgoszczą został wstrzymany. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zderzenie pociągów osobowych. Są poszkodowani

Zderzenie pociągów osobowych. Są poszkodowani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

W pobliżu warszawskiego Lotniska Bemowo doszło do wypadku małego samolotu. Maszyna rozbiła się i spłonęła. Zginęły dwie osoby, dwie zostały ranne. W rozmowie z TVN24 pilot amator Mariusz Nowakowski ocenił, że samolot wykonał "dość ryzykowny" zakręt.

Rozbił się samolot, dwie osoby zginęły. "Dość ryzykowny zakręt"

Rozbił się samolot, dwie osoby zginęły. "Dość ryzykowny zakręt"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W Wyszkowie (Mazowieckie) zderzyły się trzy pojazdy. Kierowca, który spowodował wypadek, uciekł z miejsca zdarzenia. I zostawił w rozbitym aucie pijanego pasażera. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Spowodował wypadek i uciekł. Zostawił rannego i pijanego pasażera

Spowodował wypadek i uciekł. Zostawił rannego i pijanego pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażakom udało się opanować pożar magazynu we Włocławku. Trwa akcja dogaszania. Ewakuowano pacjentów pobliskiego szpitala. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Na ten moment nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

Duży pożar we Włocławku. Trwa dogaszanie

Duży pożar we Włocławku. Trwa dogaszanie

Źródło:
tvn24.pl

Po intensywnych opadach deszczu w Stalowej Woli zalane zostały ulice, serwerownia Huty Stalowa Wola i pomieszczenia ZUS-u. W Białym Dunajcu też padało na tyle mocno, że konieczne były interwencje strażaków. W Krakowie jedno z drzew spadło na balkon naszego czytelnika.

Załamanie pogody w Polsce. W Stalowej Woli zalało ulice, ZUS i hutę. Problemy w Małopolsce

Załamanie pogody w Polsce. W Stalowej Woli zalało ulice, ZUS i hutę. Problemy w Małopolsce

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24

W niedzielę rano na warszawskiej Białołęce policjanci zostali wezwani do awanturującego się mężczyzny. Interwencja zakończyła się reanimacją 37-latka, który został przewieziony do szpitala. Tam zmarł.

Dwa wezwania na policję. "W trakcie obezwładniania stracił przytomność".  37-latek nie żyje

Dwa wezwania na policję. "W trakcie obezwładniania stracił przytomność". 37-latek nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

W nocy z piątku na sobotę policja interweniowała w sprawie kobiety, która stała na moście i zatrzymała w ten sposób pociąg dalekobieżny, do którego wsiadła. 40-latka była pod wpływem alkoholu.

Zatrzymała pociąg na moście i do niego wsiadła

Zatrzymała pociąg na moście i do niego wsiadła

Źródło:
tvnwarszawa.pl