Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon roztopów i wzbierania poziomu rzek. Internauta @Wacław podczas przelotu motoparalotnią nad gminą Wiązownica (woj. podkarpackie) zaobserwował rozciągające się na sporej powierzchni podtopienia. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w kilkunastu gminach Podkarpacia obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uspokaja jednak, że mimo podtopień, aktualnie powódź nam nie grozi.
"We wsi Surmaczówka (woj. podkarpackie) na obszarze kilkudziesięciu hektarów jest rozlewisko. Przyczyną jego powstania jest podwyższony poziom wód w rzece Lubaczówka. Nie ma tam sytuacji, które wymagałyby interwencji strażaków" - poinformował nas w poniedziałek st. kpt. Krzysztof Kowal, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.
Dodał, że sytuacja na rzece jest na bieżąco monitorowana. Na terenie gminy wprowadzone jest pogotowie przeciwpowodziowe, ponieważ rzeka przekroczyła stan alarmowy o kilkanaście centymetrów.
Jak powiedział strażak, choć podniesiony poziom rzeki nie stał się do tej pory przyczyną zagrożenia dla mieszkańców, strażacy musieli już działać. Na terenie powiatu roztopy śniegu wywołują zalania posesji. "Od 4 kwietnia musieliśmy interweniować 18 razy. Wzywani byliśmy głównie do wypompowywania wody z piwnic, a pojedyncze przypadki dotyczyły usuwania wody, która wdzierała się do budynku mieszkalnego" - potwierdził st. kpt. Kowal.
Pogotowie przeciwpowodziowe w podkarpackich gminach
"Na terenie województwa podkarpackiego na większości wodowskazów na rzekach obserwuje się nieznaczne wahania stanów wód. Przekroczenia stanów ostrzegawczych zanotowano na rz. San i jej prawobrzeżnych dopływach (Wisznia, Szkło, Lubaczówka, Tanew) oraz na Wisłoku na wodowskazie w Tryńczy. Występują podtopienia na terenach niżej położonych, w dolinach tych rzek oraz lokalne podtopienia spowodowane utrudnieniem odpływu wód roztopowych z rowów melioracyjnych w gminie Zaleszany pow. Stalowa Wola oraz w powiecie lubaczowskim w Gminie Cieszanów" - poinformowało o godz. 6 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Jak poinformowano, pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w gminie Laszki w powiecie jarosławskim, w gminie Kuryłówka w powiecie leżajskim oraz w gminach Nisko, Rudnik nad Sanem, Krzeszów i Ulanów w powiecie niżańskim, m. Stalowa Wola i gminach powiatu stalowowolskiego: Pysznica, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem. "W miejscowości Krzeszów (powiat leżajski) powstało osuwisko, z zagrożonego budynku mieszkalnego ewakuowano rodzinę. Zamknięto dla ruchu drogę gminną" - poinformowało WCZK.
Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w ciągu kolejnej doby, na Sanie i jego dopływach poniżej Jarosławia spodziewana jest stabilizacja bądź powolny spadek poziomu wody.
Podniesiony poziom wód
Jak poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, na dzień 8 kwietnia br. w Polsce nie ma zagrożenia powodziowego. "Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna. Prognozowane temperatury powinny sprzyjać wolnemu topnieniu śniegu. Jedynie w województwach na południu kraju (dolnośląskie, opolskie i śląskie) w najbliższych dniach mogą wystąpić roztopy 1 stopnia" - czytamy w komunikacie. W poniedziałek we wczesnych godzinach rannych odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na trzech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry: na rzece Sąsiecznica (woj. dolnośląskie), rzece Orla (woj. dolnośląskie) oraz rzece Kuroch w woj. wielkopolskim. O sytuacji na Dolnym Śląsku czytaj na tvn24.pl. Z kolei stan ostrzegawczy został przekroczony na 23 stacjach wodowskazowych, w tym na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (spadek o 1) oraz na pięciu stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (bez zmian). Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w kilku powiatach: na terenie województwa lubelskiego (1 powiat), mazowieckiego (1 powiat) i podkarpackiego (4 powiaty). "Pomimo optymistycznych prognoz nie można wykluczyć lokalnych podtopień. Służby wojewodów prowadzą stały monitoring sytuacji na terenach zagrożonych podtopieniami i powodzią" - poinformowało ministerstwo.
CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL: Wody w rzekach będzie przybywać. Jak jesteśmy na to przygotowani?
Autor: aw//tka