tvnpix
Wystrzelone pociski z Korei Północnej

"Pociski wystrzelone z Korei Północnej". Statki otrzymały komunikat z ostrzeżeniem

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek kilka pocisków krótkiego zasięgu ze wschodniego wybrzeża w kierunku morza. Ostrzeżenie o zagrożeniu rakietowym od japońskiej straży przybrzeżnej otrzymały pływające w tym rejonie statki. Zdjęcie komunikatu wystosowanego przez Japończyków otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Jak podał południowokoreański Komitet Szefów Sztabów sił zbrojnych, nieokreślone pociski krótkiego zasięgu wystrzelono z nadmorskiej bazy wojskowej w północnokoreańskim Sondok, w prowincji Południowy Hamgyong.

Rakiety miały osiągnąć pułap 50 kilometrów i spaść do morza około 200 kilometrów od miejsca wystrzału - podał Seul.

Komunikat o zagrożeniu dla statków

O zagrożeniu rakietowym w koordynowanym przez japońskie służby rejonie morskim NAVAREA XI zostały poinformowane w komunikacie statki pływające na tych wodach.

Statki są proszone o przekazywanie informacji do japońskiej staży wybrzeżnej

Informacja dla statków

 

"Pociski wystrzelone z Korei Północnej. Szacujemy, że spadną poza Wyłączną Strefą Ekonomiczną Japonii. Statki proszone są o zwracanie uwagi na dalsze informacje i trzymanie się z daleka, jeśli rozpoznają spadający obiekt. Statki są także proszone o przekazywanie informacji do japońskiej staży wybrzeżnej" - brzmi komunikat, który otrzymaliśmy na Kontakt 24 od członka załogi jednej z jednostek. Datowany jest na godzinę 02.06, 9 marca czasu japońskiego.

Korea Północna "ma prawo do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych"

To kolejny test rakietowy Pjongjangu w ciągu ostatnich dni. 2 marca Korea Północna wystrzeliła ze wschodniego wybrzeża, , po trzymiesięcznej przerwie, dwa pociski krótkiego zasięgu. Odpalenie pocisków, określane przez reżim jako "rutynowe ćwiczenia wojskowe", obserwował osobiście przywódca północnokoreański Kim Dzong Un.

W ubiegły czwartek Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Estonia i Belgia określiły na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ te testy jako "prowokacyjne" oraz jako "naruszenie rezolucji ONZ".

Oficjalna agencja prasowa Korei Północnej KCNA podkreśliła, że Północ "ma prawo do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych".

Rozmowy pokojowe w martwym punkcie

Rozmowy na temat potencjału nuklearnego Korei Północnej między Pjongjangiem i Waszyngtonem pozostają w impasie po fiasku drugiego spotkania szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem.

Kim zapowiedział, że w tym roku Korea Północna rozbuduje swój potencjał broni nuklearnej w odpowiedzi na "gangsterskie" sankcje i naciski ze strony USA.

Czytaj też na tvn24.pl.

Autor: ft//now Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.