21 zastępów straży i dwa samoloty przeciwpożarowe gasiły pożar lasów i nieużytków o powierzchni 30 hektarów w okolicach Solca nad Wisłą (woj. mazowieckie). Pożar udało się opanować i ugasić. Jednak w wielu województwach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a leśnicy apelują o zachowanie ostrożności. Pierwszą informację o pożarze w Solcu na Wisłą otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internautki, natomiast zdjęcia od internauty @Michała. Na miejsce poleciał również Błękitny 24.
"Z ogniem walczyło 21 zastępów straży, a dwa samoloty przeciwpożarowe Lasów Państwowych wykonały trzy zrzuty wody" - poinformował Cezary Makolus ze stanowiska kierowania mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej. Pożar 30 hektarów lasów i nieużytków udało się ugasić przed godziną 17.30.
Jak informowała nas wcześniej Agnieszka Kotulek, zastępca rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, był to tzw. pożar wierzchołkowy, czyli rozprzestrzeniający się w koronach drzew. Pierwsze zgłoszenia wpłynęły do strażaków po godzinie 15.
Zagrożenie pożarowe w lasach
Wysokie temperatury i gorąco stały się przyczyną wprowadzenia najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego lasów w województwach: warmińsko-mazurskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim oraz dużą część mazowieckiego. Według danych z godz. 13 średnie zagrożenie notowane jest w woj. pomorskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i śląskim.
W południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia, w części północnej i południowej - średni, a w centralnej i zachodniej - mały. W woj. zachodniopomorskim i lubuskim nie ma zagrożenia, lub jest małe.
Leśnicy apelują o ostrożność
Sytuacja może się jednak cały czas pogarszać. W lasach bezpieczniej zrobi się dopiero po obniżeniu temperatury powietrza i wystąpieniu opadów.
Jak podaje PAP, leśnicy apelują o ostrożność w lesie i nieużywania otwartego ognia. Proszą o stosowanie się do poleceń straży leśnej oraz przestrzeganie zakazów wstępu do lasu, które mogą być wprowadzanie lokalnie w poszczególnych nadleśnictwach.
Autor: aw//tka