Pielgrzymi z Nigerii zachwyceni Polakami. "Powtarzali, że karmią ponad miarę"

Nigeryjscy pielgrzymi w Gliwicach

Były wycieczki, wspólne gotowanie, rejs stuletnim statkiem czy tańce z arcybiskupem z Czarnego Lądu. Pielgrzymi z Nigerii spędzili cztery dni w Gliwicach. - Byli zaskoczeni przyjęciem, tolerancją i powtarzali, że Polacy karmią ponad miarę - mówił Krzysztof, jeden z organizatorów atrakcji dla pielgrzymów. To również on przesłał do nas nagrania i zdjęcia na Kontakt 24.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Nigeryjczycy przyjechali do Gliwic w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zanim wyruszyli do Krakowa, żeby spotkać się z papieżem Franciszkiem, cztery intensywne dni spędzili w woj. śląskim, mieszkając w domach Polaków z Parafii Św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach.

- Pielgrzymi mówili, że jechali do Polski pełni obaw, nie wiedzieli, jak zostaną tu przyjęci - tłumaczył Reporter 24 Krzysztof, autor zdjęć. Jak dodał, Nigeryjczycy byli zaskoczeni ogromną otwartością lokalnej społeczności.

- Nigeryjczyków w większości przyjęły osoby starsze. Pielgrzymi byli zaskoczeni przyjęciem, tolerancją i powtarzali, że Polacy karmią ponad miarę. Rzeczywiście każdy chciał ich ugościć najlepiej jak umiał. Śniadania wyglądały jak śniadania Wielkanocne, a kolacje były podobne do wigilijnych wieczerzy - powiedział nam Krzysztof.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Wspólne gotowanie i tańce z arcybiskupem

Reporter 24 nie tylko uwiecznił na zdjęciach i filmach tę niezwykłą polsko-nigeryjską integrację. Razem z żoną byli współorganizatorami atrakcji dla pielgrzymów. - Włączyliśmy się w to wydarzenie spontanicznie razem z synkiem Szymonem, który razem z pielgrzymami śpiewał czy grał w piłkę. W trzy dni nauczył się angielskiego - śmiał się Krzysztof.

Pielgrzymi nie mogli nudzić się w Gliwicach. - Każdego dnia mieli zapewnione różne atrakcje. Wypłynęli na przykład w rejs stuletnim statkiem po kanale gliwickim, odwiedzili kopalnie w Zabrzu. Brali też udział w warsztatach kulinarnych, które prowadziłem - powiedział Krzysztof.

Na jednym z nagrań widać, jak pielgrzymi uczą się przygotowywania polskich posiłków.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Nie było żadnego dystansu, a przecież po kilku dniach widzieliśmy go w telewizji obok papieża. Krzysztof

Syn Reportera 24 miał również okazję poznać nigeryjskiego arcybiskupa, z którym... tańczył. - Ten arcybiskup był niesamowity. Odprawił u nas dwie msze w nigeryjskim stylu, czyli z tańcem i śpiewem. Po nabożeństwie przebierał się w swój tradycyjny, kolorowy strój. Gdyby ktoś nie wiedział, że to arcybiskup, można byłoby pomyśleć, że to zwykły pielgrzym. Nie było żadnego dystansu, a przecież po kilku dniach widzieliśmy go w telewizji obok papieża - powiedział Krzysztof.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

To była niezwykła integracja, która przy wyjeździe pielgrzymów zakończyła się łzami z obu stron. Krzysztof

Praktycznie bez barier

Choć wolontariusze dobrze posługiwali się językiem angielskim, rodziny u których mieszkali Nigeryjczycy nie zawsze posługiwały się tym językiem obcym, a i niektórzy pielgrzymi nie mówili po angielsku. To nie przeszkodziło jednak, jak mówi Krzysztof, w budowaniu więzi, zabawie i wspólnych żartach.

- To była niezwykła integracja, która przy wyjeździe pielgrzymów zakończyła się łzami z obu stron - dodał Krzysztof.

RAPORT NT. ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY NA TVN24.PL

Wy również uczestniczycie w tym radosnym wydarzeniu? Czekamy na Wasze opinie, filmy i zdjęcia. Relacje możecie przesyłać także na adres mailowy kontakt24@tvn.pl. Na smsy/mmsy czekamy również pod numerem telefonu 516 44 44 24. Wspólnie stwórzmy wielki album ŚDM! Relacje innych Reporterów 24 znajdziecie również w naszym gorącym temacie.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: mz/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W jednej z miejscowości pod Olkuszem (woj. małopolskie) znaleziono w czwartek po południu ciało około 50-letniej osoby.

Tajemnicza śmierć pod Olkuszem. Znaleziono ciało

Tajemnicza śmierć pod Olkuszem. Znaleziono ciało

Źródło:
tvn24.pl

Chłopiec przechodził rano przez oznakowane przejście dla pieszych w Tychach, gdy wjechała w niego 39-latka za kierownicą forda. Był przytomny, w szpitalu stwierdzono uraz barku. Kierująca była trzeźwa. Informację i zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

14-latek potrącony na przejściu dla pieszych

14-latek potrącony na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvn24.pl

Do zderzenia tramwaju i samochodu osobowego doszło na skrzyżowaniu alei Solidarności z Jagiellońską. Nie ma osób poszkodowanych. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas rutynowej kontroli funkcjonariuszy z komendy wojewódzkiej wyszło na jaw, że jeden z policjantów z komendy w Puławach (Lubelskie) miał, będąc na służbie, 0,26 promila alkoholu w organizmie. Wspomagał dyżurnego, miał przy sobie broń. 

Policjant w "stanie po spożyciu alkoholu" i z bronią

Policjant w "stanie po spożyciu alkoholu" i z bronią

Źródło:
tvn24.pl

W środę w Ustce można było zaobserwować na niebie halo. To rzadkie zjawisko uchwycił na zdjęciach Reporter 24. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wokół słońca powstał świetlisty pierścień

Wokół słońca powstał świetlisty pierścień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia łaciatego dzika, który spacerował około godziny 19.30 w okolicach Galerii Północnej na warszawskiej Białołęce. Pani Marta, autorka zdjęć, zaznaczyła, że była zaskoczona jego umaszczeniem.

Łaciaty dzik na Białołęce. "Był taki piękny, spacerował samotnie"

Łaciaty dzik na Białołęce. "Był taki piękny, spacerował samotnie"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Podczas prac ziemnych na posesji w Skawinie w województwie małopolskim operator koparki natknął się na niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuowano mieszkańców dwóch najbliższych bloków. To około 200 osób.

Bomba z czasów wojny w Skawinie. Ewakuowano 200 osób

Bomba z czasów wojny w Skawinie. Ewakuowano 200 osób

Źródło:
Kontakt 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym kierowca bmw w Rozalinie (Mazowieckie) wyprzedza lewym pasem na przejściu, mijając pieszych. Przez pasy przechodzili pan Kamil i jego córka. Do zdarzenia doszło przy jego posesji, gdzie ma zamontowaną kamerę. - To była bardzo niebezpieczna sytuacja - opisał.

Wyprzedzał, gdy na przejściu byli ojciec z córką. O krok od tragedii

Wyprzedzał, gdy na przejściu byli ojciec z córką. O krok od tragedii

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w kamienicy przy ulicy Folwarcznej. Źródło ognia znajdowało się na poddaszu budynku. Nie było osób poszkodowanych. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie wychodziły na zewnątrz. Duży pożar w kamienicy na Pradze

Płomienie wychodziły na zewnątrz. Duży pożar w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osoby stojące przed sklepem w miejscowości Białośliwie (woj. wielkopolskie) musiały uciekać przed autem, które wjechało na chodnik. - Jedna dziewczyna cudem uniknęła tragedii - mówi właściciel sklepu, który na Kontakt 24 przesłał film ze zdarzenia. Na szczęście, ostatecznie nikt nie ucierpiał.

Stali przy sklepie, nagle musieli uciekać przed autem. Nagranie

Stali przy sklepie, nagle musieli uciekać przed autem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokuratura bada sprawę śmierci dwóch osób, których ciała znaleziono w niedzielę w Sosnowcu - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu prokurator Waldemar Łubniewski. Do zabójstwa przyznał się syn ofiar.

Dwa ciała w domu, syn ofiar przyznał się do zabicia rodziców

Dwa ciała w domu, syn ofiar przyznał się do zabicia rodziców

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mężczyzna uzbrojony w nóż wtargnął do jednego ze szczecińskich sklepów. Jak poinformował nas internauta, prawdopodobnie chciał obrabować lokal. Nożownik został zatrzymany przez policjantów wezwanych na miejsce przez pracowników sklepu.

Mężczyzna z nożem w szczecińskim sklepie

Mężczyzna z nożem w szczecińskim sklepie

Źródło:
Kontakt24

Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać, jak na jednym z gdańskich skrzyżowań kierowca łamie przepisy ruchu drogowego i przejeżdża na czerwonym świetle przez pasy dla pieszych. - Nie miał możliwości zobaczyć, czy ktoś przechodzi- podkreśla pan Michał, który zgłosił już sprawę na policję.

Pod prąd i na czerwonym świetle przez pasy. Niebezpieczna sytuacja na gdańskim skrzyżowaniu

Pod prąd i na czerwonym świetle przez pasy. Niebezpieczna sytuacja na gdańskim skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24

Pożar składowiska odpadów w Przysiece Polskiej niedaleko Poznania wybuchł w sobotę. Nieopodal znajdują się budynki mieszkalne. Strażacy przelewają wodą pogorzelisko. Jak poinformowała burmistrzyni gminy Śmigiel Małgorzata Adamczak, sprawa powtarzających się pożarów została zgłoszona prokuraturze 2,5 roku temu.

Pożar i wystrzały na wysypisku pod Poznaniem. Nagranie

Pożar i wystrzały na wysypisku pod Poznaniem. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

W niedzielę rano w rzece Studnica (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki mężczyzny. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. Teraz, pod nadzorem prokuratora, badają okoliczności zdarzenia.