Pielgrzymi z Nigerii zachwyceni Polakami. "Powtarzali, że karmią ponad miarę"

Nigeryjscy pielgrzymi w Gliwicach

Były wycieczki, wspólne gotowanie, rejs stuletnim statkiem czy tańce z arcybiskupem z Czarnego Lądu. Pielgrzymi z Nigerii spędzili cztery dni w Gliwicach. - Byli zaskoczeni przyjęciem, tolerancją i powtarzali, że Polacy karmią ponad miarę - mówił Krzysztof, jeden z organizatorów atrakcji dla pielgrzymów. To również on przesłał do nas nagrania i zdjęcia na Kontakt 24.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Nigeryjczycy przyjechali do Gliwic w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zanim wyruszyli do Krakowa, żeby spotkać się z papieżem Franciszkiem, cztery intensywne dni spędzili w woj. śląskim, mieszkając w domach Polaków z Parafii Św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach.

- Pielgrzymi mówili, że jechali do Polski pełni obaw, nie wiedzieli, jak zostaną tu przyjęci - tłumaczył Reporter 24 Krzysztof, autor zdjęć. Jak dodał, Nigeryjczycy byli zaskoczeni ogromną otwartością lokalnej społeczności.

- Nigeryjczyków w większości przyjęły osoby starsze. Pielgrzymi byli zaskoczeni przyjęciem, tolerancją i powtarzali, że Polacy karmią ponad miarę. Rzeczywiście każdy chciał ich ugościć najlepiej jak umiał. Śniadania wyglądały jak śniadania Wielkanocne, a kolacje były podobne do wigilijnych wieczerzy - powiedział nam Krzysztof.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Wspólne gotowanie i tańce z arcybiskupem

Reporter 24 nie tylko uwiecznił na zdjęciach i filmach tę niezwykłą polsko-nigeryjską integrację. Razem z żoną byli współorganizatorami atrakcji dla pielgrzymów. - Włączyliśmy się w to wydarzenie spontanicznie razem z synkiem Szymonem, który razem z pielgrzymami śpiewał czy grał w piłkę. W trzy dni nauczył się angielskiego - śmiał się Krzysztof.

Pielgrzymi nie mogli nudzić się w Gliwicach. - Każdego dnia mieli zapewnione różne atrakcje. Wypłynęli na przykład w rejs stuletnim statkiem po kanale gliwickim, odwiedzili kopalnie w Zabrzu. Brali też udział w warsztatach kulinarnych, które prowadziłem - powiedział Krzysztof.

Na jednym z nagrań widać, jak pielgrzymi uczą się przygotowywania polskich posiłków.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Nie było żadnego dystansu, a przecież po kilku dniach widzieliśmy go w telewizji obok papieża. Krzysztof

Syn Reportera 24 miał również okazję poznać nigeryjskiego arcybiskupa, z którym... tańczył. - Ten arcybiskup był niesamowity. Odprawił u nas dwie msze w nigeryjskim stylu, czyli z tańcem i śpiewem. Po nabożeństwie przebierał się w swój tradycyjny, kolorowy strój. Gdyby ktoś nie wiedział, że to arcybiskup, można byłoby pomyśleć, że to zwykły pielgrzym. Nie było żadnego dystansu, a przecież po kilku dniach widzieliśmy go w telewizji obok papieża - powiedział Krzysztof.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

To była niezwykła integracja, która przy wyjeździe pielgrzymów zakończyła się łzami z obu stron. Krzysztof

Praktycznie bez barier

Choć wolontariusze dobrze posługiwali się językiem angielskim, rodziny u których mieszkali Nigeryjczycy nie zawsze posługiwały się tym językiem obcym, a i niektórzy pielgrzymi nie mówili po angielsku. To nie przeszkodziło jednak, jak mówi Krzysztof, w budowaniu więzi, zabawie i wspólnych żartach.

- To była niezwykła integracja, która przy wyjeździe pielgrzymów zakończyła się łzami z obu stron - dodał Krzysztof.

RAPORT NT. ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY NA TVN24.PL

Wy również uczestniczycie w tym radosnym wydarzeniu? Czekamy na Wasze opinie, filmy i zdjęcia. Relacje możecie przesyłać także na adres mailowy kontakt24@tvn.pl. Na smsy/mmsy czekamy również pod numerem telefonu 516 44 44 24. Wspólnie stwórzmy wielki album ŚDM! Relacje innych Reporterów 24 znajdziecie również w naszym gorącym temacie.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: mz/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Czwartek to dzień, w którym na polskim niebie dużo się dzieje. W województwie śląskim można było zaobserwować halo słoneczne.

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Kolbudach (województwo pomorskie). Dwie opiekunki prowadziły grupę dzieci w niedozwolonym miejscu przy jezdni, zamiast skorzystać z chodnika po drugiej stronie. Informacje, film oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Źródło:
tvn24.pl

Z dużymi utrudnieniami mierzyli się kierowcy, którzy podróżowali w środę autostradą A2 w kierunku Świecka. Część autostrady była zablokowana z powodu pożaru dźwigu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvn24.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Autobus komunikacji miejskiej zderzył się z samochodem osobowym na skrzyżowaniu Piastowskiej z Barlickiego w Opolu. Pasażerka autobusu doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Źródło:
tvn24.pl

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dwa pożary na prywatnym, nieogrodzonym terenie w Świętochłowicach (woj. śląskie). Ogień został szybko opanowany. - Na wysypisku znajdują się śmieci w workach, odpady budowlane, gruz, styropian, tworzywa sztuczne - wymienia strażak, który był na miejscu i podejrzewa podpalenie. Kłęby dymu widać było w sąsiednich miastach.

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W centrum Częstochowy w zaparkowanym samochodzie jeden z przechodniów zauważył koziołka. Auto stało w słońcu, mężczyzna postanowił więc wybić szybę, by uratować zwierzę. Okazało się, że kierowca znalazł koziołka przy drodze i go zabrał. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone. Zajęli się nim pracownicy jednego ze schronisk. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

Źródło:
tvn24.pl

Na wewnętrznym parkingu przy ulicy Krasińskiego w Szczecinie doszło do pożaru dwóch aut osobowych. Samochody spaliły się całkowicie. Nie było osób poszkodowanych. Ogień gasił jeden zastęp straży pożarnej. Nagranie z pożaru otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie