Piękna, biała i nie zawsze zdecydowana... Taka była zima

ZIma na Waszych zdjęciach

Było biało, pięknie i momentami niebezpiecznie. Zima po raz kolejny nie zawiodła, śnieg padał wielokrotnie, przykrywając miasta, w których mieszkacie. Wielu Reporterów 24 w mroźne poranki budziło słońce, inni alarmowali o trudnej sytuacji na drogach, a dzieciaki lepiły nie tylko bałwany, ale także różnokształtne śnieżne stwory. Trzymaliście rękę na pulsie, kiedy zamarzła Wisła i udało Wam się uchwycić pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Tej zimy mieliśmy szansę obserwować przepiękne pełnie Księżyca i zorze polarne. Pokazaliście nam swoje wyprawy w góry i ferie w mieście. A teraz zobaczcie, jaka była zima!

Przez ostatnie kilka miesięcy to Wy pokazywaliście nam, jak wygląda zima w różnych miejscach Polski. Wasze pogodowe relacje zamieszczaliście w naszym gorącym temacie. Teraz my chcemy pokazać Wam tę bezapelacyjne piękną porę roku.

- Zima za nami. Była bardzo zmienna, kapryśna, a często "urzędowała" tylko w górach, gdzie śniegu było sporo, miejscami powyżej metra - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. - Zresztą na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna nadal sięga 149 cm - dodaje.

Statystycznie zima zapisała się jako stosunkowo ciepła. - Temperatura z okresu od grudnia do lutego była powyżej normy. Mniej niż zwykle było śniegu, który zalegał stosunkowo krótko - mówi synoptyk.

Momentami bywało jednak chłodno. - Doświadczyliśmy pełnego spektrum opadów atmosferycznych, od delikatnej mżawki wypadającej z jesiennej mgły po śnieżyce rodem z dalekiej północy - przypomina Arleta Unton-Pyziołek.

Grudzień ciepły, jak nigdy

Rekordowo ciepły był grudzień 2015 roku, najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. - Średnia miesięczna temperatura wynosiła od -2 stopni na Suwalszczyźnie do 1,5 stopnia w Dolinie Odry na Ziemi Lubuskiej. Grudzień był cieplejszy od normy o około 5 stopni. To bardzo duże odchylenie - podkreśla synoptyk.

Ciepły grudzień nie oznacza, że zimą nie zaznaliśmy mrozu. Było zimno, najwięcej warstw ubrań musieliśmy ubrać na siebie 3 stycznia. Wtedy w Białymstoku odnotowano -21 stopni, w Suwałkach - 16. - Były sygnały, że lokalnie w obszarach podgórskich odnotowano na przydomowych termometrach nawet -27 stopni - mówi synoptyk TVN Meteo. Zimno było też pod koniec stycznia, a temperatura w niektórych regionach spadła nawet do -22 stopni.

Marzec nadrabiał zaległości

- Zima jak szybko przyszła, tak szybko odeszła, bo ciepła cyrkulacja zachodnia przyniosła znad Atlantyku masy powietrza polarnego i zwrotnikowego, które wymiotły śnieg i podniosły temperaturę - opowiada Unton-Pyziołek. W lutym zaznaliśmy przedwiośnia, na Dolnym Śląsku termometry pokazały 14 stopni. - Zresztą często dało się odczuć w powietrzu zapach marca, i dało się słyszeć głosy, że pojawiają się pierwsze oznaki wiosny - dodaje.

21 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, ale to właśnie marzec nadrabiał braki lutego. Przez trzy tygodnie marca było chłodniej niż w lutym, do tego pochmurno, z następującymi po sobie opadami deszczu i śniegu, opadami męczącymi już czekających na wiosnę i powodującymi utrudnienia w komunikacji. - Prognozy są jednak optymistyczne, idzie wiosna! - kończy synoptyk TVN Meteo.

Tiry nie dawały rady

Chociaż zima w Polsce zaczęła się niepozornie i czasem nieco "odpuszczała", to niejednokrotnie gęste opady śniegu sprawiały, że warunki na polskich drogach nie były najlepsze. - Stałem dwie godziny w korku i zjechałem z trasy, bo miałem taką możliwość. Inni stali dłużej, nawet trzy i pół godziny - relacjonował 11 lutego zimowe utrudnienia na drodze Reporter 24 bigon, który utknął w kilkukilometrowym korku między Białką Tatrzańską a Bukowiną.

O zimowych kłopotach kierowców alarmowaliście nas wielokrotnie.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Bałwany

Miały oczy, usta i nosy. Czasem ubrane były w szalik i czapkę. Najczęściej stały przed domem i wyglądał, jakby obserwowały przechodniów. Bywają bohaterami filmów, bajek i piosenek, ale można zobaczyć je tylko zimą. Jak jest zima, to muszą być bałwany!

Pracowite ferie z tatą miała Marysia. W Ostrowie w Łódzkiem ulepili bałwanią rodzinnie. Natomiast Wojtek stworzył bałwana-giganta. "3,5-metrowy Olaf powstał w malowniczej miejscowości Rycerka Dolna na Podbeskidziu" - pochwalił się Reporter 24.

Inwencja twórcza Reporterów 24 nie zna granic. Przekonał nas o tym jurekwinia, który swojego bałwana ulepił na... drzewie.

Na tropie wilczej pełni

Pod koniec stycznia na niebie pojawił się Księżyc w pełni. Według tradycji była to tak zwana wilcza pełnia, do której - według opowiadań - wilki wyły z głodu. Była to pierwsza pełnia w 2016 roku. Zdjęcia otrzymywaliśmy od Was m.in. z Podlasia, Mazowsza czy Śląska. Do 8 lutego "ubywało" naszego Księżyca.

Dwie noce z rzędu z zorzą polarną

Malownicze zjawisko mogliśmy podziwiać przez dwie noce z rzędu, a dokładnie na początku marca. Wówczas niebo mieniło się kolorami tęczy za sprawą zorzy polarnej. Piękne, kolorowe zjawisko świetlne można było zaobserwować w m.in Polsce, Niemczech czy Norwegii. Trzeba przyznać, że widok był naprawdę niesamowity. "Zjawisko trwało około 40 minut i było widoczne nawet dużo dalej na południe" - pisał z Wielkopolski internauta o nicku astrofotgrafia.pl. Polskie niebo przybrało barwy czerwieni, różu i pomarańczy. W Norwegii natomiast królowała zieleń.

Wiosna się zbliża...

Tegoroczna zima była łagodna, więc nikogo raczej nie dziwi, że wiosna wcześniej niż zwykle wdzierała się i "rozpychała łokciami". "Wiosna powoli sprząta po zimie i niemal całkowicie stara się zmienić wystrój z szarości i brązów na zieleń" - pisał ze Starachowic (woj. świętokrzyskie) radziobest.

W lutym, w ogródku Reporterki 24 na wierzch zaczęły wychodzić irysy, hiacynty, krokusy, tulipany, a nawet lilie. "Rośliny cebulkowe wykwitają właśnie około 20 lutego. Tak stało się i tej, także łagodnej zimy. I to pomimo różnych zawirowań pogody, jak przymrozki, krótkotrwałe mrozy, czy lodowaty deszcz oraz śnieg. Rozwijają się pąki liści. Aura, kiedyś sroga w lutym, zmienia się na naszych oczach. Gdy w cieplejszych krajach o tej porze pada śnieg, my, dawniej znani z mroźnych i śnieżnych zim, mamy wiosnę" - pisała z Ornontowic Jaga_.

Obserwowaliście też pierwsze biedronki, rozkwitające bazie czy wiosenne grzyby i przywitaliście pierwsze polskie bociany.

Kontakt24 - Opinia użytownika

A w marcu...

Aura zmieniała się jak w kalejdoskopie. "2 marca budziliśmy się w magicznych zimowych klimatach, popołudnie należało już do słońca, a dziś od rana raczej wiosennie z temperaturą plus 4 stopnie i choć jeszcze z mocno zachmurzonym niebem, to już widać wiosnę w ogrodzie, patrząc na kwiaty i rośliny z uporem wygrzebujące się z twardej i jeszcze zmarzniętej ziemi. Tulipany pokazują pierwsze liście" - relacjonował wiosnę budzącą się do życia radziobest.

Reporter 24 w swoim ogrodzie sfotografował też przebiśniegi. "Rozrastają się tworząc zielono-biały dywan na grządkach..." - pisał.

W połowie marca mógł też posłuchać śpiewu ptaków. "Warto wstać wcześniej, kiedy jeszcze nie ma tak głośnego gwaru miasta, szczególnie przy tak pięknej pogodzie, żeby posłuchać śpiewów i treli coraz bardziej licznych ptaków. Świadczy to zdecydowanie o rychłym nadejściu wiosny" - relacjonował.

Pierwszy bocian

Reporterzy 24 byli również na tropie pierwszego bociana. "Pod koniec grudnia w Szczecinku bocian spacerował po parkingu i nic nie robił sobie z zimy" - pisał gientki.

Natomiast w połowie stycznia bocian przyleciał do Tczewa (woj. pomorskie). "Nie wiem, czy to odpowiednia pora dla naszego symbolu narodowego" - zastanawiał się Bartosz Richert.

Reporterzy 24 spotkali również bociana kilka kilometrów od Tczewa, we wsi Czatkowy. "Dosyć niespotykany widok o tej porze roku" - przyznawał Trabolo 123.

Bocian zrobił również niespodziankę mieszkańcom warszawskiej Białołęki. "Wcale się go tak wcześnie nie spodziewaliśmy" - pisała na początku marca Kana2002.

"Bocian siedział w gnieździe i po chwili odleciał" - dodał Witek, który również spotkał go na Białołęce.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek, ank, kab, mjp/popi

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar w fabryce mebli w Toruniu. Spłonęła hala produkcyjna, nie ma osób poszkodowanych. Straty są jednak bardzo duże. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. To wyjaśni policyjne śledztwo.

Pożar w fabryce mebli, spłonęła hala produkcyjna

Pożar w fabryce mebli, spłonęła hala produkcyjna

Źródło:
tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Kierowca skody podczas wyprzedzania doprowadził do zderzenia z busem. W wyniku uderzenia, jego auto dachowało i wpadło na teren stacji benzynowej. - Nikomu nic poważnego się nie stało - informuje Grzegorz Jaroszewicz z gorzowskiej policji.

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Źródło:
tvn24.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu dostawczego próbował zawrócić na torowisku tramwajowym przy ulicy Mogilskiej w Krakowie. Nie zdążył - w bok jego pojazdu uderzył tramwaj. Okazało się, że mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Pijany zawracał na torowisku naprzeciwko komendy, zderzył się z tramwajem

Pijany zawracał na torowisku naprzeciwko komendy, zderzył się z tramwajem

Źródło:
Kontakt 24

Na Kontakt 24 dostaliśmy film, na którym widać samochód osobowy jadący pod prąd zakopianką. Jak przekazuje autor filmu, do zdarzenia doszło w miejscowości Chabówka na dwujezdniowym odcinku trasy.

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

W pobliżu centrum handlowego na Pradze Południe doszło we wtorek wieczorem do zderzenia trzech aut. Policja przekazała, że sprawca kolizji był nietrzeźwy. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wieczorne zderzenie trzech aut, sprawca był nietrzeźwy

Wieczorne zderzenie trzech aut, sprawca był nietrzeźwy

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl