Piękna, biała i nie zawsze zdecydowana... Taka była zima

ZIma na Waszych zdjęciach

Było biało, pięknie i momentami niebezpiecznie. Zima po raz kolejny nie zawiodła, śnieg padał wielokrotnie, przykrywając miasta, w których mieszkacie. Wielu Reporterów 24 w mroźne poranki budziło słońce, inni alarmowali o trudnej sytuacji na drogach, a dzieciaki lepiły nie tylko bałwany, ale także różnokształtne śnieżne stwory. Trzymaliście rękę na pulsie, kiedy zamarzła Wisła i udało Wam się uchwycić pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Tej zimy mieliśmy szansę obserwować przepiękne pełnie Księżyca i zorze polarne. Pokazaliście nam swoje wyprawy w góry i ferie w mieście. A teraz zobaczcie, jaka była zima!

Przez ostatnie kilka miesięcy to Wy pokazywaliście nam, jak wygląda zima w różnych miejscach Polski. Wasze pogodowe relacje zamieszczaliście w naszym gorącym temacie. Teraz my chcemy pokazać Wam tę bezapelacyjne piękną porę roku.

- Zima za nami. Była bardzo zmienna, kapryśna, a często "urzędowała" tylko w górach, gdzie śniegu było sporo, miejscami powyżej metra - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. - Zresztą na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna nadal sięga 149 cm - dodaje.

Statystycznie zima zapisała się jako stosunkowo ciepła. - Temperatura z okresu od grudnia do lutego była powyżej normy. Mniej niż zwykle było śniegu, który zalegał stosunkowo krótko - mówi synoptyk.

Momentami bywało jednak chłodno. - Doświadczyliśmy pełnego spektrum opadów atmosferycznych, od delikatnej mżawki wypadającej z jesiennej mgły po śnieżyce rodem z dalekiej północy - przypomina Arleta Unton-Pyziołek.

Grudzień ciepły, jak nigdy

Rekordowo ciepły był grudzień 2015 roku, najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. - Średnia miesięczna temperatura wynosiła od -2 stopni na Suwalszczyźnie do 1,5 stopnia w Dolinie Odry na Ziemi Lubuskiej. Grudzień był cieplejszy od normy o około 5 stopni. To bardzo duże odchylenie - podkreśla synoptyk.

Ciepły grudzień nie oznacza, że zimą nie zaznaliśmy mrozu. Było zimno, najwięcej warstw ubrań musieliśmy ubrać na siebie 3 stycznia. Wtedy w Białymstoku odnotowano -21 stopni, w Suwałkach - 16. - Były sygnały, że lokalnie w obszarach podgórskich odnotowano na przydomowych termometrach nawet -27 stopni - mówi synoptyk TVN Meteo. Zimno było też pod koniec stycznia, a temperatura w niektórych regionach spadła nawet do -22 stopni.

Marzec nadrabiał zaległości

- Zima jak szybko przyszła, tak szybko odeszła, bo ciepła cyrkulacja zachodnia przyniosła znad Atlantyku masy powietrza polarnego i zwrotnikowego, które wymiotły śnieg i podniosły temperaturę - opowiada Unton-Pyziołek. W lutym zaznaliśmy przedwiośnia, na Dolnym Śląsku termometry pokazały 14 stopni. - Zresztą często dało się odczuć w powietrzu zapach marca, i dało się słyszeć głosy, że pojawiają się pierwsze oznaki wiosny - dodaje.

21 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, ale to właśnie marzec nadrabiał braki lutego. Przez trzy tygodnie marca było chłodniej niż w lutym, do tego pochmurno, z następującymi po sobie opadami deszczu i śniegu, opadami męczącymi już czekających na wiosnę i powodującymi utrudnienia w komunikacji. - Prognozy są jednak optymistyczne, idzie wiosna! - kończy synoptyk TVN Meteo.

Tiry nie dawały rady

Chociaż zima w Polsce zaczęła się niepozornie i czasem nieco "odpuszczała", to niejednokrotnie gęste opady śniegu sprawiały, że warunki na polskich drogach nie były najlepsze. - Stałem dwie godziny w korku i zjechałem z trasy, bo miałem taką możliwość. Inni stali dłużej, nawet trzy i pół godziny - relacjonował 11 lutego zimowe utrudnienia na drodze Reporter 24 bigon, który utknął w kilkukilometrowym korku między Białką Tatrzańską a Bukowiną.

O zimowych kłopotach kierowców alarmowaliście nas wielokrotnie.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Bałwany

Miały oczy, usta i nosy. Czasem ubrane były w szalik i czapkę. Najczęściej stały przed domem i wyglądał, jakby obserwowały przechodniów. Bywają bohaterami filmów, bajek i piosenek, ale można zobaczyć je tylko zimą. Jak jest zima, to muszą być bałwany!

Pracowite ferie z tatą miała Marysia. W Ostrowie w Łódzkiem ulepili bałwanią rodzinnie. Natomiast Wojtek stworzył bałwana-giganta. "3,5-metrowy Olaf powstał w malowniczej miejscowości Rycerka Dolna na Podbeskidziu" - pochwalił się Reporter 24.

Inwencja twórcza Reporterów 24 nie zna granic. Przekonał nas o tym jurekwinia, który swojego bałwana ulepił na... drzewie.

Na tropie wilczej pełni

Pod koniec stycznia na niebie pojawił się Księżyc w pełni. Według tradycji była to tak zwana wilcza pełnia, do której - według opowiadań - wilki wyły z głodu. Była to pierwsza pełnia w 2016 roku. Zdjęcia otrzymywaliśmy od Was m.in. z Podlasia, Mazowsza czy Śląska. Do 8 lutego "ubywało" naszego Księżyca.

Dwie noce z rzędu z zorzą polarną

Malownicze zjawisko mogliśmy podziwiać przez dwie noce z rzędu, a dokładnie na początku marca. Wówczas niebo mieniło się kolorami tęczy za sprawą zorzy polarnej. Piękne, kolorowe zjawisko świetlne można było zaobserwować w m.in Polsce, Niemczech czy Norwegii. Trzeba przyznać, że widok był naprawdę niesamowity. "Zjawisko trwało około 40 minut i było widoczne nawet dużo dalej na południe" - pisał z Wielkopolski internauta o nicku astrofotgrafia.pl. Polskie niebo przybrało barwy czerwieni, różu i pomarańczy. W Norwegii natomiast królowała zieleń.

Wiosna się zbliża...

Tegoroczna zima była łagodna, więc nikogo raczej nie dziwi, że wiosna wcześniej niż zwykle wdzierała się i "rozpychała łokciami". "Wiosna powoli sprząta po zimie i niemal całkowicie stara się zmienić wystrój z szarości i brązów na zieleń" - pisał ze Starachowic (woj. świętokrzyskie) radziobest.

W lutym, w ogródku Reporterki 24 na wierzch zaczęły wychodzić irysy, hiacynty, krokusy, tulipany, a nawet lilie. "Rośliny cebulkowe wykwitają właśnie około 20 lutego. Tak stało się i tej, także łagodnej zimy. I to pomimo różnych zawirowań pogody, jak przymrozki, krótkotrwałe mrozy, czy lodowaty deszcz oraz śnieg. Rozwijają się pąki liści. Aura, kiedyś sroga w lutym, zmienia się na naszych oczach. Gdy w cieplejszych krajach o tej porze pada śnieg, my, dawniej znani z mroźnych i śnieżnych zim, mamy wiosnę" - pisała z Ornontowic Jaga_.

Obserwowaliście też pierwsze biedronki, rozkwitające bazie czy wiosenne grzyby i przywitaliście pierwsze polskie bociany.

Kontakt24 - Opinia użytownika

A w marcu...

Aura zmieniała się jak w kalejdoskopie. "2 marca budziliśmy się w magicznych zimowych klimatach, popołudnie należało już do słońca, a dziś od rana raczej wiosennie z temperaturą plus 4 stopnie i choć jeszcze z mocno zachmurzonym niebem, to już widać wiosnę w ogrodzie, patrząc na kwiaty i rośliny z uporem wygrzebujące się z twardej i jeszcze zmarzniętej ziemi. Tulipany pokazują pierwsze liście" - relacjonował wiosnę budzącą się do życia radziobest.

Reporter 24 w swoim ogrodzie sfotografował też przebiśniegi. "Rozrastają się tworząc zielono-biały dywan na grządkach..." - pisał.

W połowie marca mógł też posłuchać śpiewu ptaków. "Warto wstać wcześniej, kiedy jeszcze nie ma tak głośnego gwaru miasta, szczególnie przy tak pięknej pogodzie, żeby posłuchać śpiewów i treli coraz bardziej licznych ptaków. Świadczy to zdecydowanie o rychłym nadejściu wiosny" - relacjonował.

Pierwszy bocian

Reporterzy 24 byli również na tropie pierwszego bociana. "Pod koniec grudnia w Szczecinku bocian spacerował po parkingu i nic nie robił sobie z zimy" - pisał gientki.

Natomiast w połowie stycznia bocian przyleciał do Tczewa (woj. pomorskie). "Nie wiem, czy to odpowiednia pora dla naszego symbolu narodowego" - zastanawiał się Bartosz Richert.

Reporterzy 24 spotkali również bociana kilka kilometrów od Tczewa, we wsi Czatkowy. "Dosyć niespotykany widok o tej porze roku" - przyznawał Trabolo 123.

Bocian zrobił również niespodziankę mieszkańcom warszawskiej Białołęki. "Wcale się go tak wcześnie nie spodziewaliśmy" - pisała na początku marca Kana2002.

"Bocian siedział w gnieździe i po chwili odleciał" - dodał Witek, który również spotkał go na Białołęce.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek, ank, kab, mjp/popi

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Służby sprawdzały jeden z lokali wyborczych na Pradze Północ, pojawiło się podejrzenie pożaru. Głosowanie zostało przerwane na czas działania straży pożarnej.

"Chwilowa przerwa w głosowaniu". Strażacy pojawili się w lokalu wyborczym

"Chwilowa przerwa w głosowaniu". Strażacy pojawili się w lokalu wyborczym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2, na wysokości miejscowości Chlebnia (Mazowieckie), kierowca ciężarówki zasłabł i uderzył w bariery energochłonne. Strażacy wydostali mężczyznę z kabiny auta.

Kierowca ciężarówki zasłabł na autostradzie i uderzył w barierki

Kierowca ciężarówki zasłabł na autostradzie i uderzył w barierki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorientowaliśmy się, że żaglowiec jest za wysoki, nie zmieści się - opowiadał w rozmowie z redakcją Kontakt24 pan Bartosz, który widział, jak meksykański żaglowiec zahaczył o most Brookliński w Nowym Jorku. Mamy nagranie z momentu uderzenia statku.

"Zorientowaliśmy się, że żaglowiec jest za wysoki". Zderzenie z mostem na nagraniu

"Zorientowaliśmy się, że żaglowiec jest za wysoki". Zderzenie z mostem na nagraniu

Źródło:
Kontakt24

12 zastępów strażaków walczy z pożarem dawnych budynków socjalnych w Tarnowie (Małopolskie). Służby apelują do mieszkańców o zamknięcie okien.

Pożar baraków, kłęby czarnego dymu nad miastem

Pożar baraków, kłęby czarnego dymu nad miastem

Źródło:
TVN24, Radio Kraków

Kierowca samochodu osobowego w Łodzi wpadł w poślizg i uderzył w zaparkowaną ciężarówkę, z której wyciekło paliwo, paraliżując połączenie z autostradą. Zdarzenie nagrała kamera monitoringu na jednej z prywatnych posesji. Kierowca i pasażer uciekli, ale zostali już zatrzymani.

Poślizg, uderzenie, ucieczka. Wszystko się nagrało

Poślizg, uderzenie, ucieczka. Wszystko się nagrało

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

W środę wieczorem nad stolicą przeszła burza. Jej skutkiem były lokalne podtopienia. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z ulicy Targowej na Pradze Północ, gdzie pod wodą znalazło się torowisko tramwajowe.

Zalane torowisko po burzy nad stolicą

Zalane torowisko po burzy nad stolicą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Przed przejściem dla pieszych zatrzymał się samochód. Na pasy weszło dziecko. Wtedy kolejny kierowca zabrał się za wyprzedzanie. Gdyby dziecko nie rzuciło się do ucieczki, mogłoby się skończyć wypadkiem. Świadek zdarzenia, który przesłał nam nagranie na Kontakt 24, zapewnia, że przekazał je także policji.

Wyprzedza przed pasami, a na pasach dziecko. "Musiało się ratować ucieczką". Nagranie

Wyprzedza przed pasami, a na pasach dziecko. "Musiało się ratować ucieczką". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt24

W miejscowości Stopin (Mazowieckie) awarii uległ super lekki helikopter, spadł na pole. Na pokładzie były dwie osoby. Zbadał je lekarz, zostały na miejscu.

Awaria helikoptera, na pokładzie dwie osoby

Awaria helikoptera, na pokładzie dwie osoby

Źródło:
Kontakt24/tvnwarszawa.pl

Centrum stolicy, środek dnia, duży ruch i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze. Młody mężczyzna w trakcie jazdy wychylił się przez okno, po czym usiadł na drzwiach. W pewnym momencie zdjął koszulkę i zaczął nią wymachiwać. Nagranie z tego zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Półnagi mężczyzna wychylił się przez okno jadącego auta i usiadł na drzwiach

Półnagi mężczyzna wychylił się przez okno jadącego auta i usiadł na drzwiach

Źródło:
Kontakt 24

Na Uniwersytecie Warszawskim doszło do makabrycznej zbrodni. W środę wczesnym wieczorem 22-latek, student uczelni, zaatakował siekierą portierkę, a potem interweniującego strażnika. Kobieta zmarła na miejscu, mężczyzna został ciężko ranny. W czwartek podejrzany usłyszał trzy zarzuty. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w tej sprawie.

Makabryczna zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim. Co wiemy

Makabryczna zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim. Co wiemy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W rejonie Bieszczad w sobotę pojawił się wał szkwałowy - groźnie wyglądająca chmura, która zwiastuje nadejście burzy. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl