tvnpix
Foto: leszek

"Piasek czuć nawet w hotelu". Atak kalimy na Wyspach Kanaryjskich

Chmura piasku i pyłu znad Sahary sparaliżowała Wyspy Kanaryjskie. Zamknięto drogi i lotniska, a władze radzą, aby nie wychodzić na zewnątrz. Jest to najsilniejszy atak kalimy w regionie od 2002 roku. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania, na których widać, jak sytuacja wygląda na Teneryfie i w Gran Canarii.

Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich od soboty obowiązuje stan pogotowia pogodowego ze względu na chmurę piasku i pyłu znad Sahary, tak zwaną kalimę (hiszp. calima) oraz huraganowy wiatr - poinformowały lokalne władze. Alert potrwa do poniedziałku.

"Nagle bardzo gwałtownie spadła widoczność"

Reporter 24, który przesłał do nas zdjęcie oraz nagranie, przebywa obecnie na Teneryfie. - W nocy zaczął wiać silny wiatr. Rano bardzo wzrosła też temperatura i coraz mocniej wiało - relacjonował pan Leszek.

- Wcześniej pył jeszcze był rozproszony przez wiatr, ale gdy przestał wiać, wszystko "stanęło" w powietrzu. Nagle bardzo gwałtownie spadła widoczność. Z hotelu mamy do plaży około 500 metrów, ale teraz z okien nie jesteśmy w stanie zobaczyć oceanu - opisywał.

Kalima to chmura piasku i pyłu nad Oceanem Atlantyckim pochodząca z marokańskiej części Sahary, związana z burzami piaskowymi nad pustynią. Przechodząc nad Wyspami Kanaryjskimi, pył opada na powierzchnię ziemi, odkładając się pomarańczową warstwą i zmniejszając widoczność.

"Wszystko jest zamknięte"

W związku z kalimą na Wyspach Kanaryjskich zamknięto drogi i lotniska. - W naszym hotelu koczują turyści, którzy mieli dzisiaj wracać do Polski, ale w tej chwili wszystko jest zamknięte, nie latają żadne samoloty. Zostały wydane ostrzeżenia, aby w ogóle nie wychodzić na zewnątrz - opowiadał Reporter 24.

- Z tego, co słyszałem, jutro ma być lepiej. W tej chwili piasek czuć w powietrzu nawet wewnątrz - powiedział.

To najpoważniejszy przypadek kalimy od 2002 roku. Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) widać gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana. Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

Autor: est/ak,map Źródło: Kontakt 24/ PAP