W nocy z poniedziałku na wtorek dojdzie do maksimum aktywności roju Perseidów. To doskonała okazja do obserwacji licznych "spadających gwiazd". Mniej więcej w tym terminie w różnych miejscach organizowane są astronomiczne pikniki i pokazy nieba. Pierwsze odsłony "spadających gwiazd" otrzymaliśmy już na Kontakt 24.
Popularne określenie "spadająca gwiazda" oznacza meteor - krótkotrwały, świetlny ślad na niebie.
Wbrew obiegowej nazwie meteory nie są jednak gwiazdami. Powstają, gdy w ziemską atmosferę wpadnie mały skalny okruch z przestrzeni kosmicznej (meteoroid).
Jeżeli bryła jest na tyle duża, by przetrwać lot przez atmosferę i spaść na powierzchnię, wówczas nazywana jest meteorytem. Szczególnie jasne meteory, których blask jest większy niż jasność planety Wenus, nazywane są bolidami.
Roje meteorów
Spadające gwiazdy można zobaczyć praktycznie przez cały rok - pojawiają się losowo, choć niektóre występują grupowo. Te drugie nazywane są rojami meteorów.
Znanych jest wiele rojów meteorów. Do najaktywniejszych i najbardziej regularnych należą właśnie sierpniowe Perseidy. Rój ten kojarzyli już starożytni. Inna jego nazwa to "łzy świętego Wawrzyńca" - 10 sierpnia przypada rocznica jego męczeńskiej śmierci.
Cały okres aktywności Perseidów przypada na okres od 17 lipca do 24 sierpnia. W czasie maksimum w ciągu godziny może się ich pojawić nawet do 150, a w ciągu 2-3 minut można obserwować od kilku do kilkunastu meteorów.
Perseidy są szybkie, mają białą barwę, a ich ślady przez moment "utrzymują się" na niebie. Czytaj więcej na tvnmeteo.pl
Autor: ml/map,ak / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, Kontakt 24