W piątek, 30 lat po krwawej pacyfikacji w katowickiej kopalni Wujek, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. W obchodach wziął udział także prezydent Bronisław Komorowski, który spotkał się m.in. z rodzinami poległych górników. Zdjęcia z wieńczącego uroczystości widowiska zamieścił w serwisie Kontaktu 24 Reporter 24 Kamil_Janasiak, a przygotowania do uroczystości uchwycił obiektywem internauta @Michał Kolon.
Górnicy z kopalni Wujek strajkowali już 13 grudnia 1981 roku. Domagali się uwolnienia przewodniczącego kopalnianej Solidarności Jana Ludwiczaka, a później także zniesienia stanu wojennego i zwolnienia internowanych. 16 grudnia kopalnię otoczyły milicja i wojsko. W czasie szturmu padły strzały. Zginęło 9 górników (sześciu na miejscu, trzej pozostali zmarli na skutek odniesionych ran). 21 osób zostało rannych.
W 30. rocznicę tragicznych wydarzeń, w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary. Była msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a po niej apel poległych i złożenie wieńców pod Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni.
Prezydent: Ścisnęły się serca i zacisnęły się pięści
"Pamiętam ten dzień, 16 grudnia 1981 roku. Będąc w obozie internowania na warszawskiej Białołęce, usłyszałem z głośników więziennych informację o tym, co się tutaj stało, że polała się górnicza, 'solidarnościowa' krew. Ścisnęły się serca i zacisnęły się pięści. To był moment grozy. Wtedy poczuliśmy, że to naprawdę jest stan wojny z narodem" - mówił podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. ZOBACZ PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA
Obchody 30 rocznicy masakry w kopalni Wujek zakończyły się plenerowym widowiskiem multimedialnym pt. "16.12.81". Spektakl - podzielony na kilka części - opowiadał o narodzinach opozycji w komunistycznej Polsce. Nie zabrakło efektów świetlnych, muzyki, projekcji archiwalnych zdjęć czy helikopterów i opancerzonych wozów ZOMO. Wśród występujących na scenie artystów byli m. in. Paweł Kukiz i Ryszard Rynkowski.
Autor: kde//tka