Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego


Piękne budowle i krajobrazy w województwie lubelskim pokazali nam Reporterzy 24. Na ich zdjęciach widać wiele miejsc, które warto odwiedzić. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po najlepszych wizytówkach tej części Polski.

Redakcja Kontaktu 24 wspólnie z aktywnymi Reporterami 24 kolejny raz zaprasza do podróży po Polsce. Do tej pory zwiedziliśmy tak już cztery województwa:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, które warto odwiedzić i jest co w nich oglądać. Tym razem zwiedzamy województwo lubelskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Miasto, które wybierało króla - Lublin

Kontakt24 - Opinia użytownika

Największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły, to miejsce do którego szczególnie zapraszają Reporterzy 24. Każdy turysta zachwyci się tutejszym Starym Miastem, wpisanym w 2007 roku na listę pomników historii.

Miłośników historycznych obyczajów zachwyci perspektywa Jarmarku Jagiellońskiego, który w Lublinie odbywa się od XV wieku. Kiedyś jarmark był jednym z najważniejszych wydarzeń handlowych w Europie. Dziś turyści mogą przenieść się kilkaset lat wstecz i zobaczyć rękodzieła, posłuchać tradycyjnej muzyki i zobaczyć w akcji prawdziwych rycerzy biorących udział w Turnieju o Liść ze Srebrnego Drzewa. Na dzieci z kolei czekają warsztaty garncarskie i podróż do przeszłości.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Spacerowicze mogą wybrać się na Krakowskie Przedmieście, główną ulicę Lublina, która w rzeczywistości jest deptakiem. W przeszłości był to najważniejszy trakt komunikacyjny miasta, dziś można znaleźć tu budynki administracyjne i zabytki. Jednym z najstarszych jest kościół św. Ducha, zbudowany w XV wieku.

"Perła renesansu", "miasto arkad" i "Padwa północy", czyli witamy w Zamościu

Kontakt24 - Opinia użytownika

Jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie. Gdy w XVI wieku Jan Zamoyski zdecydował się na budowę miasta nie spodziewał się zapewne, że cztery wieki później będzie ono wymieniane wśród najwspanialszych zespołów urbanistycznych Europy i świata.

Twórcy chcieli, by miasto było ważnym ośrodkiem kulturalnym i dziś można stwierdzić z dużą pewnością, że im się udało. Reporterzy 24 zachwycają się Starym Miastem, pałacem Zamoyskich i położonym u jego stóp Roztoczańskim Parkiem Narodowym.

Kontakt24 - Opinia użytownika

W Pałacu państwa Zamoyskich

Kontakt24 - Opinia użytownika

Budowa pięknego Pałacu trwała sześć lat, a zaprojektował go włoski architekt Józef II Fontana. W latach, gdy zamieszkiwała go rodzina Zamoyskich, było to miejsce licznych spotkań. Od 1944 roku pałac jest własnością państwa, znajduje się w nim muzeum. Zespół pałacowo - parkowy w 2007 roku został wpisany na listę pomników historii.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Kiedyś Wietrzna Góra, dziś Kazimierz Dolny

Początki miasta sięgają XI wieku, gdy na jednym ze wzgórz istniała osada "Wietrzna Góra". Została ona przekazana siostrom norbertankom. To właśnie siostrom, które chciały w ten sposób oddać cześć Kazimierzowi Sprawiedliwemu, miasto zawdzięcza swoją nazwę. Najstarszy dokument, w którym pojawiła się obecna nazwa pochodzi z roku 1249.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Jedną z atrakcji miasta są ruiny zamku, który powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Budowla doznała dużych zniszczeń podczas walk pomiędzy Augustem II a Stanisławem Leszczyńskim. Dziś jest to ruina, w której mieści się jednak mnóstwo wspomnień.