Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego


Piękne budowle i krajobrazy w województwie lubelskim pokazali nam Reporterzy 24. Na ich zdjęciach widać wiele miejsc, które warto odwiedzić. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po najlepszych wizytówkach tej części Polski.

Redakcja Kontaktu 24 wspólnie z aktywnymi Reporterami 24 kolejny raz zaprasza do podróży po Polsce. Do tej pory zwiedziliśmy tak już cztery województwa:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, które warto odwiedzić i jest co w nich oglądać. Tym razem zwiedzamy województwo lubelskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Miasto, które wybierało króla - Lublin

Kontakt24 - Opinia użytownika

Największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły, to miejsce do którego szczególnie zapraszają Reporterzy 24. Każdy turysta zachwyci się tutejszym Starym Miastem, wpisanym w 2007 roku na listę pomników historii.

Miłośników historycznych obyczajów zachwyci perspektywa Jarmarku Jagiellońskiego, który w Lublinie odbywa się od XV wieku. Kiedyś jarmark był jednym z najważniejszych wydarzeń handlowych w Europie. Dziś turyści mogą przenieść się kilkaset lat wstecz i zobaczyć rękodzieła, posłuchać tradycyjnej muzyki i zobaczyć w akcji prawdziwych rycerzy biorących udział w Turnieju o Liść ze Srebrnego Drzewa. Na dzieci z kolei czekają warsztaty garncarskie i podróż do przeszłości.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Spacerowicze mogą wybrać się na Krakowskie Przedmieście, główną ulicę Lublina, która w rzeczywistości jest deptakiem. W przeszłości był to najważniejszy trakt komunikacyjny miasta, dziś można znaleźć tu budynki administracyjne i zabytki. Jednym z najstarszych jest kościół św. Ducha, zbudowany w XV wieku.

"Perła renesansu", "miasto arkad" i "Padwa północy", czyli witamy w Zamościu

Kontakt24 - Opinia użytownika

Jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie. Gdy w XVI wieku Jan Zamoyski zdecydował się na budowę miasta nie spodziewał się zapewne, że cztery wieki później będzie ono wymieniane wśród najwspanialszych zespołów urbanistycznych Europy i świata.

Twórcy chcieli, by miasto było ważnym ośrodkiem kulturalnym i dziś można stwierdzić z dużą pewnością, że im się udało. Reporterzy 24 zachwycają się Starym Miastem, pałacem Zamoyskich i położonym u jego stóp Roztoczańskim Parkiem Narodowym.

Kontakt24 - Opinia użytownika

W Pałacu państwa Zamoyskich

Kontakt24 - Opinia użytownika

Budowa pięknego Pałacu trwała sześć lat, a zaprojektował go włoski architekt Józef II Fontana. W latach, gdy zamieszkiwała go rodzina Zamoyskich, było to miejsce licznych spotkań. Od 1944 roku pałac jest własnością państwa, znajduje się w nim muzeum. Zespół pałacowo - parkowy w 2007 roku został wpisany na listę pomników historii.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Kiedyś Wietrzna Góra, dziś Kazimierz Dolny

Początki miasta sięgają XI wieku, gdy na jednym ze wzgórz istniała osada "Wietrzna Góra". Została ona przekazana siostrom norbertankom. To właśnie siostrom, które chciały w ten sposób oddać cześć Kazimierzowi Sprawiedliwemu, miasto zawdzięcza swoją nazwę. Najstarszy dokument, w którym pojawiła się obecna nazwa pochodzi z roku 1249.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Jedną z atrakcji miasta są ruiny zamku, który powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Budowla doznała dużych zniszczeń podczas walk pomiędzy Augustem II a Stanisławem Leszczyńskim. Dziś jest to ruina, w której mieści się jednak mnóstwo wspomnień.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

- Tutaj bije serce miasta - mówią o Rynku mieszkańcy Kazimierza Dolnego. To w tym miejscu gromadzą się turyści, którzy mogą podziwiać zabytkowe kamieniczki.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Park konika polskiego

To tutaj mogą odpocząć miłośnicy przyrody. Roztoczański Park Narodowy powstał w 1974 roku, a jego symbolem jest konik polski. Park to ponad 8 tysięcy hektarów najcenniejszych obszarów przyrodniczych Roztocza.

Koniki leśne żyją tutaj bez ingerencji człowieka, są tylko dokarmiane w czasie zimy. Na zdjęciach Reporterów 24 widać, że często można na nie natrafić. Park na Roztoczu to najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

A może lepiej nad wodą?

Miłośnicy odpoczynku nad wodą też znajdą coś dla siebie w województwie lubelskim. Turyści mogą wybrać się nad Zalew Zemborzycki. Co ciekawe, w lipcu 1976 roku symbolicznie otwierał go I sekretarz KC PZPR Edward Gierek.

Przez województwo lubelskie oprócz Wisły przepływa też Tanew. Ta malownicza rzeka wypływa na południowym Roztoczu. Na rzece często można spotkać miłośników spływów kajakowych.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: sc/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktował się mieszkaniec 11-piętrowego bloku we Wrocławiu, który poinformował, że od dwóch tygodni w jednej z klatek nie działa winda. Problem ma dotyczyć ponad 70 - głównie starszych - osób. Na drzwiach windy zawisła kartka nawołująca do "pilnego oddania głosu" w sprawie uchwały, która umożliwi "przystąpienie do zamówienia części oraz do realizacji naprawy".

Winda w 11-piętrowym bloku nie działa od dwóch tygodni. Na drzwiach kartka z prośbą o "pilne oddanie głosu"

Winda w 11-piętrowym bloku nie działa od dwóch tygodni. Na drzwiach kartka z prośbą o "pilne oddanie głosu"

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Pasażerowie lotu z Poznania na Fuerteventurę przez kilka godzin siedzieli w samolocie gotowi do podróży. W końcu wystartowali, ale - jak relacjonuje jeden z turystów - to wcale nie oznaczało końca ich kłopotów. Samolot wylądował w nocy na sąsiedniej wyspie Gran Canaria. - Śpimy z dziećmi na lotnisku, nie wiedząc, co przyniosą nam kolejne godziny - przekazał mężczyzna redakcji Kontakt24.

Najpierw na kilka godzin utknęli w samolocie, potem na lotnisku

Najpierw na kilka godzin utknęli w samolocie, potem na lotnisku

Źródło:
Kontakt24, PAP

Dramatyczne sceny na osiedlu Kopernika w podwarszawskich Ząbkach. W czwartek wczesnym wieczorem zapalił się dach jednego z bloków. Ogień szybko się rozprzestrzenił. O godzinie 21.30 straż pożarna przekazała, że przeniósł się na "trzy obiekty", ale po 22. informowała już, że kolejne bloi w okolicy są bezpieczne. W akcji gaśniczej uczestniczy ponad 150 strażaków, ściągane są też jednostki z sąsiednich powiatów. Kilkaset osób ewakuowano.

Potężny pożar w Ząbkach, walka strażaków i dramat mieszkańców

Potężny pożar w Ząbkach, walka strażaków i dramat mieszkańców

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, TVN24

W czwartek wieczorem doszło do zderzenia dwóch aut osobowych w miejscowości Grzegorzewice. Według informacji od czytelnika, dwie osoby były zakleszczone w pojazdach. Strażacy potwierdzili, że poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dwójka dzieci.

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Z przyczyn technicznych pociągi metra linii M1 nie kursowały na odcinku Słodowiec – Centrum - informował Zarząd Transportu Miejskiego. W tunelu na stacji Dworzec Gdański maszynista wyczuł zapach spalenizny. Rzeczniczka Metra Warszawskiego przekazała, że doszło do awarii złącza torowego. Usunięto ją wieczorem.

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę wieczorem na stacji transformatorowej na warszawskim Grochowie wybuchł pożar. Z ogniem walczyło 14 zastępów straży pożarnej. Nie było osób poszkodowanych. Jak informuje straż pożarna, pożar nie wywołał przerw w dostawie prądu dla mieszkańców.

Huk i dym na Grochowie. Pożar stacji transformatorowej

Huk i dym na Grochowie. Pożar stacji transformatorowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak kierowca BMW z dużą szybkością, niespodziewanie, wyprzedza samochody prawym poboczem autostrady A1. Do zdarzenia doszło na trasie z Gdańska, w odległości 75 kilometrów od Torunia.

Niebezpieczne zachowanie na A1. Kierowca wyprzedzał poboczem. Nagranie

Niebezpieczne zachowanie na A1. Kierowca wyprzedzał poboczem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Nocny pożar w opuszczonych budynkach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Ząbkach. Ogień objął 500 metrów kwadratowych dachu oraz poddasze. Do akcji skierowano 20 zastępów straży pożarnej.

Pożar opuszczonych budynków szpitala. Paliło się 500 metrów kwadratowych dachu

Pożar opuszczonych budynków szpitala. Paliło się 500 metrów kwadratowych dachu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Służby zapowiadają, że prace w metrze potrwają przez całą noc i mają nadzieję, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z pierwszej linii w środę rano. Obecnie pociągi M1 kursują na trasie Dworzec Gdański - Młociny.

Będą pracować całą noc, by usunąć awarię w metrze

Będą pracować całą noc, by usunąć awarię w metrze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w której obecnie przebywa polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, była widoczna na polskim niebie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt24

13-latek razem z kolegami "podróżował" na sprzęgu zaczepowym na końcu składu pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w rejonie przystanku Warszawa Żwirki i Wigury. Sprawa została przekazana policji.

13-latek jechał z kolegami na sprzęgu pociągu. Został zatrzymany

13-latek jechał z kolegami na sprzęgu pociągu. Został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nad Polską w czwartek i w nocy z czwartku na piątek pojawiały się burze, które miały poważne skutki. W Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) zalane zostały ulice, w powiecie gryfińskim (woj. zachodniopomorskie) drzewo spadło na lokal gastronomiczny, a wiatr "wyrywał 100-letnie dęby".

Burze w Polsce. "Wyrywało 100-letnie dęby"

Burze w Polsce. "Wyrywało 100-letnie dęby"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Na drodze ekspresowej S7 w Skarżysko-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) łódź spadła z lawety. Kierowca nie dostosował prędkości do warunków na drodze. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Film ze zdarzenia dostaliśmy na Kontakt24.

Łódź spadła z lawety na drogę. Nagranie

Łódź spadła z lawety na drogę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Z Jeziora Małszewskiego (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie od kilkunastu godzin trwały poszukiwania dwóch 18-latków i 17-latka, wydobyto wszystkie ciała zaginionych. Były zlokalizowane na głębokości ośmiu metrów, około 230 metrów od linii brzegowej.

Poszukiwania nastolatków na jeziorze. Z wody wydobyto trzy ciała

Poszukiwania nastolatków na jeziorze. Z wody wydobyto trzy ciała

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl