Płonące wici i koncert muzyków z Wielkiej Brytanii i świata - to plan na kolejny dzień obchodów diamentowego jubileuszu Elżbiety II. Od soboty tysiące Brytyjczyków świętują 60-lecie wstąpienia na tron swojej królowej. Kulminacyjnym momentem obchodów był niedzielny karnawał , podczas którego monarchini popłynęła Tamizą w korowodzie statków. Największą od 350 lat paradę obserwowali także Reporterzy 24, którzy nadesłali do nas zdjęcia.
Uroczystości z okazji diamentowego jubileuszu rozpoczęły się w sobotę wizytą monarchini na stadionie Epsom Derby (najbardziej znanym torze wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii) a zakończą we wtorek, uroczystym nabożeństwem dziękczynnym w anglikańskiej katedrze św. Pawła Apostoła w Londynie. Zapłoną wici Na poniedziałek zaplanowano między innymi wielki koncert z udziałem muzyków z Wielkiej Brytanii i świata, organizowany przez Pałac Buckingham. We wszystkich częściach składowych Zjednoczonego Królestwa: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zapłoną również wici. W dzisiejszych czasach są to częściej latarnie błyskowe niż ogniska, łącznie w liczbie 2012. Jest to pamiątka po 1588 roku, gdy w całym kraju zapalano pochodnie i ogniska, by ostrzec przed nadciąganiem hiszpańskiej Armady. Festiwal na Tamizie
Kulminacyjnym momentem obchodów diamentowego jubileuszu był niedzielny festiwal na Tamizie. Królowa Elżbieta II przyjechała na molo Cadogan w pobliżu mostu im. Alberta w towarzystwie 90-letniego księcia Filipa. Motorówką popłynęła do barki "Spirit of Chartwell" zacumowanej przy moście Battersea. Luksusową jednostką popłynęli także książę Edynburga Filip, następca tronu książę Walii Karol i jego synowie: książę Cambridge William z żoną Catherine oraz książę Harry.
Flotylla popłynęła między mostami Battersea i Tower trasą o długości blisko 11 km. Wśród statków, biorących udział w paradzie, były charakterystyczne łódki Maorysów, chińskie dżonki, weneckie gondole, niewielkie i zwinne arabskie łódki żaglowe, a także statki, które ewakuowały brytyjski korpus ekspedycyjny i wojska francuskie z Dunkierki w 1940 r. Parada statków została podzielona jest na 10 sekcji. W każdej znajdowała się barka muzyczna, na której grały orkiestry w różnych stylach.
Według organizatorów uroczystości na mostach i obrzeżach Tamizy miało się znaleźć około 1 miliona ludzi.
60 lat na tronie, poparcie rekordowo wysokie
Królowa Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952, jej koronacja odbyła się 2 czerwca 1953. Jako jedyny brytyjski monarcha przed Elżbietą II, diamentowy jubileusz obchodziła w 1897 roku jej praprababka, królowa Wiktoria.
Z sondażu ośrodka Mori wynika, że społeczne poparcie dla monarchii jest rekordowo wysokie. Za ustrojem republikańskim opowiedziało się tylko 13 proc. respondentów. Monarchia cieszy się największym poparciem (89 proc.) w środkowej Anglii, a nieco mniejszym na południu kraju (76 proc.). Aprobuje ją dziewięciu na dziesięciu ankietowanych powyżej 55 roku życia.
Autor: ak,kde//ja,tka